Lübeck má nálepku města svobody, práva a blahobytu. Právě zde totiž vznikla slavná Hanza, kterou je možné považovat za předchůdce Evropské unie. Hanza byla založena v polovině 13. století a brzy se stala největší obchodní velmocí světa, neboť v době své největší slávy sdružovala na 200 měst a starala se o obchod v celé Evropě.
A právě německý Lübeck byl centrem Hanzy a zároveň i jejím nejbohatším městem. A to se projevilo také na výstavnosti starého města, které vzniklo na malém ostrově o rozloze zhruba kilometr na kilometr a půl uprostřed kanálů napojených na řeku Trávu (Trave).
Hlavně monstrózní gotické chrámy vystavené z cihel a ozdobené vysokými věžemi jsou úchvatné. Např. Chrám sv. Marie z 13. století je třetí největší v Německu a jeho 125 metrů vysoké cihlové věže patří k dominantám města.
Ve starobinci povinně pivo
Kuriozitou je naopak starobinec ze 13. století, který se rozkládal na ploše jednoho hektaru. Tehdejší důchodci museli odevzdat veškerý svůj majetek, na oplátku vyfasovali erární šaty a komůrku o velikosti čtyř metrů čtverečních. Aby jim život lépe utíkal, fasovali kromě jídla každý den tři a půl litru piva na osobu. I když to bylo spíše z hygienických důvodů, neboť ve středověku byla voda v Lübecku značně závadná, a tak se od rána do večera pilo hlavně pivo - ve městě tenkrát fungovalo na sto pivovarů.
Starobinec stále stojí, ale neslouží už důchodcům, nýbrž umělcům. Každý rok na začátku adventu se sem na tři týdny nastěhují desítky umělců, kteří v malých komůrkách prodávají své zboží. A místní tvrdí, že je to nejkrásnější vánoční trh v celém Německu.
Pohled z výšky
Co ještě navštívit? Nejznámějším symbolem města je nádherná Holštýnská brána, poslední významný kousek středověkého opevnění, která však jen zázrakem unikla zbourání. Když o tom v 19. století radní hlasovali, jen jeden hlas chyběl a brána by zmizela z povrchu země. A přitom je na ní napsáno odvěké heslo kupeckého města: "Uvnitř souhlas, navenek mír!"
Rozhodně se také vyšplhejte na věž bývalého kostela sv. Petra, který dnes slouží především jako hudební síň, odkud je úchvatný výhled na celé město. Najděte si čas na toulky spletitými uličkami ve vnitroblocích, které vznikaly ve středověku pro nejchudší obyvatele města a kde se dodnes bydlí. Je to sice romantické, ale ne úplně komfortní, neboť většina bytů zde má kolem 25-30 metrů čtverečních.
Království marcipánu, který prý fungoval jako viagra
Moderní Lübeck proslavil především marcipán. Tajemná pochoutka se od dob křížových výprav vozila z Orientu a měla nálepku dnešní viagry. V Lübecku ji po dlouhá léta vyráběli pouze lékárníci, ale později zde vznikla slavná marcipánová manufaktura Niederegger, založená v roce 1806, která stojí přímo před radnicí.
Ovšem výroba marcipánu byla už před lety přesunuta za město a ve slavném sídle se pouze ochutnává. Stojí zde nejen slavná cukrárna, ale také marcipánové muzeum (vstup je zdarma), kde kromě mnoha soch mají i marcipánového Karla VI., jehož si zde jako římského císaře mimořádně považují. Dnes v Lübecku vyrobí každý den na třicet tun marcipánu, jenž putuje do 65 zemí světa. Lübecký marcipán je totiž považovaný za nejlepší na světě a je současně chráněnou značkou.
Osvěžte se v moři
TipVíce informací o domech (muzeích) tří nositelů Nobelových cen najdete na stránkách www.buddenbrookhaus.de, www.guenter-grass-haus.de a www.willy-brandt-luebeck.de. Kalendář akcí a zajímavostí najdete na www.luebeck-tousismus.de. |
Zatímco lübecký marcipán musí ochutnat každý, milovníci kultury si nejspíš nenechají ujít návštěvu domů tří kulturních osobností s městem spojených, kteří získali Nobelovu cenu – spisovatelů Thomase Manna a Güntera Grassa či politika Willy Brandta.
Naopak milovníci romantiky a otužování se musí vypravit do nedalekého přístavního městečka Travemünde na pobřeží Baltu, který patřil po staletí Lübecku a díky němuž se město stalo mocnou královnou celé Hanzy. Zatímco po staletí sloužilo především jako přístav, od začátku 19. století, respektive od roku 1802, se začalo využívat také jako letní rekreační a lázeňské město.
Zdejší písčité pláže zdobí slavné baltské odpočinkové koše a také nejstarší maják v celém Německu, který pochází z roku 1330. Je 30 metrů vysoký a v osmi patrech se nachází muzeum námořní dopravy (vstupné 2 eura).