Opusťte na chvíli naši planetu. Death Valley nesmíte nikdy podcenit

Death Valley je 160 kilometrů dlouhé a až 25 kilometrů široké údolí v jihovýchodní Kalifornii na hranicích s Nevadou. Oblast vyhlášená roku 1994 národním parkem je regionem extrémů. Údolí spálené nemilosrdným sluncem je stejně nehostinné jako nadpozemsky krásné.
Fantastický východ slunce na Zabriskie Point

Fantastický východ slunce na Zabriskie Point | foto: Petr Sudikpro iDNES.cz

Indiáni ho nazývali „Tomasha“ neboli „Hořící země“. Ještě výstižnější jméno mu dali osadníci a zlatokopové v období zlaté horečky kolem roku 1849, kteří si tudy chtěli zkrátit cestu na západ. Úmysl, který nejeden zaplatil životem. Ze sedmadvaceti vozů dojel do cíle jeden jediný. Aby zlatokopové nezemřeli hlady, začali pojídat voly, které povozy táhly. Ti, co přežili, oblast pokřtili výstižně Údolím smrti.

Po osadnících sem přicházeli dobrodruzi hledající zlato, stříbro a minerály. Mezi rokem 1883 a 1889 se zde těžil borax používaný při vyrobě mýdla, porcelánu a skla. Ale těžba byla nerentabilní, dvacet mul táhlo jeden jediný vůz k nejbližšímu nádraží, které se nacházelo 264 kilometrů daleko.

Prezident Hoover vyhlásil údolí 11. února 1933 za národní monument, status národního parku byl Death Valley udělen 31. října 1994. Na jeden milion návštěvníků ročně tu čeká kompletní paleta pouštních klišé: od písečných dun přes rudé kaňony až po solné pánve a oázu v centru údolí.

Projíždět Národním parkem Death Valley je opravdu nevšední zážitek.

Jedinečná je i relativně snadná dostupnost. Vždyť která poušť má takovou infrastrukturu, že se dá pohodlně projet osobním autem? Přesto platí, že Death Valley není žádný zábavný park a zajížďky mimo asfaltové cesty se nedoporučují. Stejně jako byste neměli opouštět auto v případě poruchy. Death Valley je jedno z mála míst v USA, kde se každá chyba platí životem. Bez mobilní sítě a s teplotami kolem padesátky je vám zkrátka veškerá moderní technika na nic.

Šance přežít v nejsušším a zároveň největším (13 628 km2) národním parku jižně od Aljašky bez dostatku pitné vody déle jak 24 hodin je de facto nulová. Tragicky se o tom přesvědčila německá rodina, která si 22. července 1996 zajela do odlehlé části údolí a vyrazila na túru. Po čtyřech měsících byl vojenským průzkumným letadlem objeven porouchaný džíp a dalších 13 let trvalo, než byly náhodou objeveny pozůstatky rodičů i obou dětí.

Projíždět Údolím smrti je přes všechna rizika absolutně nevšedním zážitkem. Krajina má v sobě totiž cosi úžasně meditativního. Naprosto rovná silnice půlí údolí a probodává horizont přesně v místě, kde se modrá obloha odděluje od nekonečného moře rozžhaveného písku. Jako bychom opustili planetu Zemi a vjeli do prázdnoty, kde se vytrácí jakýkoli pojem času a kde se počáteční strach z nepřátelské pouště mění v údiv.

Přesto by byla strašná chyba Údolím smrti jen projet. Kdo tu nestráví alespoň jednu nebo dvě noci, ten přijde o to nejlepší: o legendární východ a západ slunce. Pozdní odpoledne, kdy slunce svítí ze západu, je i ideální dobou k prohlídce Zlatého kaňonu (Golden Canyon) nebo jednosměrky Artist´s Drive. Její nejhezčí úsek vede podél nádherně barevných skal a proto se mu říká Malířova paleta.

Zabriskie Point

Bezkonkurenčně nejkrásnější je východ slunce na Zabriskie Point. Čekání v magickém tichu pouště na postupné zabarvení hor dorůžova je zážitkem, na který se nezapomíná. A když se první paprsky dotknou skal, promění se škála barev od meruňkové, lososové, medové až po čokoládovou.

Snesitelnější teploty jsou u ranního focení příjemným vedlejším efektem, který ovšem netrvá dlouho. Necelou půlhodinku poté, co se slunce vyhoupne nad obzor, letí rtuť teploměru nemilosrdně vzhůru. Death Valley je nejsušším a nejteplejším regionem amerického kontinentu, v létě tu teploty dosahují astronomických hodnot, padesát stupňů Celsia tu rozhodně nic výjimečného. Nejvyšší teplota (56,7 °C ve stínu) tu byla naměřena 10. července 1913.

Zhruba 360 dní v roce tu slunce nemilosrdně žhne z permanentně modré oblohy. Death Valley je jak rozpálená pánev obehnaná třítisícovými vrcholky, které zadržují nejen studené větry, ale i vlhký vzduch od Pacifiku. A pokud nějaký ten dešťový mrak přece jen překoná kamennou bariéru pohoří Sierry Nevady, většinou se vyprší ve vyšších polohách.

V centru Death Valley se nachází nejníže položené místo Severní Ameriky: solná pánev Badwater Basin.

Nejextrémnější teploty vládnou v v solné pánvi Badwater Basin, která je zbytkem původního prehistorického moře. Porézním vápníkem a horní vrstvou soli tu dodnes vytékají spodní prameny napájené až z centrální Sierry Nevady. Je až k nevíře, že v této horké slané „polévce“ žijí dokonce i malé rybky. Že by Údolí smrti bylo přece jen údolím života?

S 86 metry pod hladinou moře je Badwater Basin nejnižším místem severní Ameriky. Ovšem procházka se tu dá bez přehánění srovnat s pobytem v horkovzdušné troubě! Nepředstavitelně horký vítr tu totiž z každého kroku dělá nadlidskou dřinu. Člověk pije a zároveň má pořád žízeň.

Death Valley je po všech směrech jedním z nejpozoruhodnějších národních parků naší planety. Dalo by se říct, že je to téměř nereálný kus naší planety. Normální svět se nachází kdesi v dálce za hřebenem vysokých hor.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

13. května 2024

Až na samém východě Polska leží Zwierzyniec, krásné místo uprostřed zelených, hustých lesů. Je...

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Na co zírá mašinfíra: S Praotcem Čechem k Řípu a za mašinkami do Zlonic

12. května 2024

Seriál Dnes pojedeme s Praotcem Čechem přímo pod bájný Říp. Spěšný vlak, kterým jsme vyrazili z Vraňan do...

Od půl desáté žádný alkohol. Na Mallorce a Ibize se zpřísní prodej v resortech

11. května 2024  19:58

V částech Mallorcy a Ibizy, které jsou hojně navštěvovány turisty, bude nově platit přísný zákaz...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...