Nad populační politikou Číňanky vyhrávají

  15:47aktualizováno  15:47
Mateřský pud Číňanek je silnější než státní příkazy a zákazy. Čínská vláda prosazuje politiku jednoho dítěte, mnohdy drastickými způsoby, jako jsou nucené potraty nebo sterilizace. Matky si ale najdou cestu, jak si pořídit i druhé dítě. Odejdou porodit jinam, vrátí se a úředníci přivřou oči...

Když byla paní Ma těhotná podruhé, tolik se bála, že úředníci pro plánování rodiny z jejich vesnice ji přinutí k potratu, že se rozhodla porodit jinde. Když se domů vrátila s čerstvě narozenou dcerkou, očekávala pokutu, nebo ještě něco horšího.

Místo toho ji úředníci na ulici uvítali košíkem plným červeně obarvených vajec, což je čínská tradice při narození dítěte.

"Úředníci mají pocit, že pokud se porod neodehrál ve vesnici, nemá to s nimi nic společného," přemítá šestatřicetiletá hospodyně, která nechce uvést své celé jméno. "Když odejdete, můžete mít tolik dětí, kolik chcete," dodává. 

Čína je Politika jednoho dítěte
Čínskou politiku jednoho dítěte ostře kritizuje zahraničí. Čínské úřady se totiž snaží snížit rychle rostoucí populaci za cenu drakonických opatření včetně nucených sterilizací a potratů.

V Číně žije 1,3 miliardy lidí. Očekává se, že v roce 2050 bude mít nejlidnatější země světa 1,6 miliardy obyvatel.

V mnoha částech venkovské Číny se však tato politika prosazuje jen ztěží. "Čína je jako rozjetý náklaďák, nemůžete očekávat, že se najednou zastaví," uvádí mluvčí státní komise pro plánování rodiny Čen Šen-li. "Když lidem řekneme, aby měli jedno dítě, můžeme být rádi, když se zastaví na dvou," vysvětluje.

Politika předepisuje většině manželských párů jedno dítě, ale některé rodiny ve venkovských oblastech mohou mít dvě a etnické menšiny, včetně Tibeťanů, tři a více dětí. Každý rok se však narodí dva miliony novorozeňat (asi desetina z celkových porodů), které by na svět nepřišly, kdyby byla politika uplatňována jednotně, říká Čen.

Vládě se podchytit porodnost nedaří
Zvláště na venkově nemá čínská vláda velké páky. V místech, kterým se říká černé díry, se porodní limity otevřeně ignorují.

Například představitelé okresu Tchan-pa v prosperující jižní provincii Kuang-tung v roce 1999 zjistili, že více než 80 procent z tamních 10 tisíc rodin má dítě mimo rámec daný politikou. Za každé další dítě potom venkovanům uložili poplatky ve výši několik tisíc jüanů (stovky dolarů), což je dvojnásobek tamního průměrného ročního platu.

Ukrývání dětí
Jednou z příčin rozsáhlého porušování populačních zákonů vlády je korupce. Další je tradiční upřednostňování několika synů v komunitách rolníků, kteří ponesou rodinné jméno, budou pracovat na poli a starat se o rodiče. 

"Rolníci ukrývají děti, aby se vyhnuli pokutám. Představitelé to tají, aby zachránili svoji politickou kůži," vysvětluje Cchao Ťin-čching, odborník na problematiku venkova z šanghajské univerzity.

Ve městech naopak mnoho lidí otevřeně vyjadřuje této politice podporu. Městští rodiče mívají pouze jedno dítě také z toho důvodu, že bydlení a vzdělávání je velmi nákladné.   

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz