Mys Dobré naděje láká svou atmosférou

  15:44aktualizováno  15:44
Je to vlastně obyčejná skála, která se nejprve prudce, a pak už jen pozvala svažuje do moře. Vlny tu jsou možná vyšší, než jinde, ale na první pohled jde o "obyčejný" kus pobřeží. Přesto tento výběžek, vystrčený do temných mořských hlubin láká tisíce a tisíce turistů.

Každý, kdo zavítá na jih Afriky, chce vidět a aspoň na chvilku pobýt na mysu Dobré naděje. Na nejjihozápadnějším místě černého kontinentu, kde navíc do sebe narážejí vlny ze dvou oceánů - Atlantického a Indického.

Když mys Dobré naděje poprvé v roce 1488 obeplul mořeplavec Bartolomeo Diaz, nazval skalnatý výčnělek mysem Bouřlivým. Oprávněně. I dnes panuje v některé dny na mysu tak silný vítr, že se proti němu ani nedá jít. A co teprve na moři... Námořníci, kteří se dokázali probít až sem a obeplout bez úhony zrádný mys se spoustou nebezpečných proudů, mohli hovořit o štěstí. Mys, kde se "lámala" cesta mezi Evropou a Indií, po jehož obeplutí už domů bylo relativně klidné moře, dostal později název Dobré naděje.

Duch lámaných ztěžní, potápějících se lodí, zoufalých námořníků, ale také nedotčené přírody na mysu zůstala dodnes. Skalnatý výběžek má zvláštní atmosféru, kterou pocítí každý, kdo sem aspoň na chvilku zavítá, a kdo nechá toto místo na sebe působit. Odměnou mu bude zážitek, který si v sobě ponese celý život...

Lepší, pohodlnější cesta vede od parkoviště na útes, který s mysem Dobré naděje sousedí. Je to i atraktivnější, "bratr" Dobré naděje je vyšší, skalnatější, drsnější, ale nejjižnější není... Výhled je odsud vskutku skvostný. Ovšem moc dlouho na vrcholku skály nelze vydržet, prudký, nárazový vítr vás brzy zažene pryč.

Chybou by bylo minout bez povšimnutí obchod se suvenýry. Nejenom, že zde koupíte vcelku vkusné věcičky na památku, ale můžete od prodavače dostat zároveň výtvarně pěkně vyvedený glejt, který vám před závistivci v Evropě, dokáže, že jste na nejjižnějším cípu Afriky, omílaném vlnami dvou oceánů, skutečně byl.

Od gift-shopu vede úzká, trochu dobrodružná stezka na vrchol mysu Dobré naděje. Občas se do vás opře vítr, ale především se stanete pozorovacím objektem paviánů, kterých zde žije dost. Ostatně, všude okolo jsou cedule, které varují před tím, abyste opice nekrmili. Když pavián otevře tlamu a ukáže zuby, pochopíte raz dva, proč se velké kamarádství s vůdcem a strážcem opičí tlupy nevyplatí.

Další zvířátko, které zde můžete potkat na každém kroku, je daman kapský, který připomíná morče, ale fyziologicky je to nejbližší příbuzný slona - další potvrzení otřepaného tvrzení, že příroda je mocná čarodějka.

A pak už se konečně vyškrábete na vrchol mysu Dobré naděje, zahledíte se na nekonečný oceán, na mírně zakulacené obzor. Pod vámi se další vlna rozbije o skalnatý výběžek a další skupinka turistů se vyfotí u dřevěné cedule s nápisem "Mys Dobré naděje". A pak, při slézání skály dolů, si budete moci říct: Byl jsem tady...

Mys Dobré naděje - kdysi přezdívaný Bouřlivý mys.

Při procházce nedaleko mysu se potkáte s tlupou paviánů.

Pobřeží nedaleko mysu.

Daman kapský - nevypadá to, ale je to nejbližší příbuzný slona.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Najdete na iDNES.cz