Můj titanový kloub ohrožuje bezpečnost na letišti JFK, tvrdí cestující

  14:40aktualizováno  14:40
Berna Keilerová z Kalifornie, která má titanovou náhradu kyčelního kloubu, pravidelně spouští alarmy v detektorech kovů na letištích po celém světě. Zařízení na newyorském letišti JFK na terminálu 7 však dvakrát selhala. Žena v tom vidí velké bezpečnostní riziko, píše list New York Post.

Náhrada kyčelního kloubu | foto: Profimedia.cz

Terminál 7 na letišti JFK slouží pro sedm leteckých společností včetně British Airways. Dvaašedesátiletá manažerka ze Santa Barbary, která je téměř víc na cestách než doma, upozornila, že bezpečnostní rámy na tomto terminálu minulý rok dvakrát selhaly. "Domnívám se, že cestující jsou v ohrožení," prohlásila.

"Lidé v této zemi žijí v domnění, že máme náležitá bezpečnostní opatření, ale ony ale ve skutečnosti příliš nefungují," řekla Berna Keilerová pro New York Post.

Zaměstnanci z Úřadu pro bezpečnost letecké dopravy (TSA) ale tvrdí, že všechny detektory na terminálu 7 prošly kontrolou a jsou v pořádku. Zda byly přístroje testovány speciálně i na schopnost detekovat titan, jeden z nejlehčích a nejpevnějších kovů, ale úředníci neuvedli. "Nebudeme rozebírat, jakým způsobem naše zařízení testujeme," odmítla odpovědět na dotaz mluvčí TSA.

Dvě selhání, jedna katastrofa?

Berna Keilerová ale uvedla, že terminálem 7 prochází od doby, kdy před 10 lety dostala titanový kyčelní implantát, zhruba třikrát ročně. Až do 21. října 2009 se při průchodu detektory kovů vždy spustil alarm. Onoho dne ale bezpečnostní rám nevydal ani pípnutí.

"Cestuju po letištích na celém světě, v Los Angeles, Phoenixu, Dallasu, Hong Kongu, Tchaj-peji i Tokiu, a detektory kovů vždy bez výjimky pískají," říká Berna Keilerová. Hned po průchodu detektorem, kdy se nic neozvalo, upozornila pracovníky bezpečnostní kontroly. Bylo jí proto řečeno, aby prošla rámem znovu, přístroj však ani poté nezareagoval. Stěžovala si pracovníkovi kontroly, ten prý ale prohlásil, že kontrola proběhla v pořádku a pobídl ji, ať pokračuje k odletu.

TSA tvrdí, že nemá o ženině stížnosti žádný záznam.

Když ale 4. prosince Berna Keilerová zase procházela detektorem kovů na terminálu 7 a přístroj opět nezapískal, manažerku to ohromilo. Tentokrát si nechala zavolat nadřízeného pracovníka přímo z TSA. Později během dne ji informoval šéf bezpečnosti letiště Gary Caldwell e-mailem, že jejich expert prověřil všechny přístroje a jsou prý bez závad.

Ještě větším selháním je ale podle Berny Keilerové skutečnost, že ačkoli upozornila v obou případech pracovníky kontroly, že alarm se nespustil, nenásledovala žádná prohlídka, zda u sebe nemá nějakou zbraň.

"Nemůžeme spekulovat o tom, proč se detektory kovů v případě paní Keilerové nespustily," dodala jen mluvčí TSA s tím, že podle úřadu jsou obě detekční zařízení na terminálu 7 na JFK funkční a odpovídají předpisům.

Paní Keilerová má těžkou artrózu, a podle slov jejího lékaře je velmi pravděpodobné, že ji čeká i výměna druhého kyčelního kloubu. Pak bude zajímavé sledovat, jestli přístroje na JFK opět selžou. Zajímavé to však bude jen v případě, že selhání přístroje neumožní nikomu na palubu letadla pronést žádnou zbraň.

vaše zkušenosti

Máte podobnou zkušenost z cest jako Berna Keilerová? Nezapískal někdy detektor kovů, ačkoli jste u sebe měli něco kovového? Podělte se o svoje zážitky z cest na letištích s ostatními čtenáři v diskuzi.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Výlet do vesnic v Berlíně, ve kterých bydleli nacisté i čeští uprchlíci

Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech...

Divoký mix berlínské architektury fascinuje návštěvníky i při opakované návštěvě. Přitom zdaleka ne vše najdete v...

Beduíni a Hollywood. Jak si užít cestu na Mars dřív, než ji zničí turisté

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si...

Cesta do Jordánska je v současnosti jako procházka po filmovém plátně. Návštěva míst, kudy se procházely před kamerou...

Najdete na iDNES.cz