Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Milujete Řecko a opuštěné pláže? Jeďte na Sámos

Desítky opuštěných romantických pláží, hory, antické památky, staré kláštery, ale i množství taveren a skvělé jídlo i pití. To vše nabízí řecký Sámos, jeden z mnoha kouzelných ostrovů v Egejském moři.

Řecko, Sámos - Kromě velkých a vybavených pláží najdete na Sámu i desítky romatických zákoutí i malých pláží s průzračnou vodou, které přímo lákají ke šnorchlování. | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Romantika opuštěných pláží

Sámos nabízí několik poměrně rozvinutých letovisek, přitom ale dává možnost uniknout na menší pláže podél pobřeží, kde můžete být zcela sami. Pikantní je, že ačkoliv má ostrov rozlohu jen necelých 500 kilometrů čtverečních, patří Sámos do desítky největších řeckých ostrovů. Žije zde něco přes 32 tisíc obyvatel, pochopitelně v létě se počet lidí na ostrově výrazně zvyšuje.

Byla by škoda strávit dovolenou na jedné pláži, protože Sámos jich má stovky a dá se dobře celý projet autem, hlavní silnice vedou kolem centrální části ostrova a jsou v celkem dobrém stavu. Bez zastávek se tak dá ostrov objet za zhruba 4 hodiny.

Příjemné je, že i když jste zrovna na opačném konci ostrova, než bydlíte, zpátky do hotelu nebo apartmánu to máte maximálně dvě hodiny.

Průvodce plážemi po Sámosu


Sámos je známý a vyhledávaný hlavně kvůli svým plážím. Každý si může najít tu svoji.

Romantické pláže na východě 

Milovníci malých romantických zákoutí by měli zamířit na východ ostrova. Když budete mít čas, sjeďte z hlavní silnice u Sámosu - stejnojmenného hlavního města ostrova - a vydejte se na severovýchodní cíp ostrova a následně na východní pobřeží. Najdete zde jednu z nejklidnějších oblastí ostrova s desítkami malých pláží s průzračnou vodou.

Na jihovýchodě doporučujeme pláž v malebném přístavu Poseidonio, ale především Psili Amos! Ta patří k nejkrásnějším plážím nejen na Sámosu, ale v celém Řecku. (Mimochodem, pláže stejného jména najdete na ostrově ještě dvě, obě na jihozápadním pobřeží a i ty stojí za návštěvu.)

Nejdelší písečnou pláž celého ostrova - Mykali - pak najdete na jihovýchodě.

Řecko, Sámos

Kokkari

Na jih off-roadem

Pokud vyhledáváte opuštěné pláže, tak jih je to pravé pro vás. K tomu ale doporučujeme off-road. Cesty v této části totiž nepatří k nejlepším a často vás bude čekat sjezd z poměrně velké výšky až k mořské hladině.

Cestou minete ještě poměrně rušnou Potokaki, která stojí jen za kratší zastavení a najdete ji západně od města Pythagorio. Pak už vás čekají skutečné lahůdky. 

Jednou z nich je písečná pláž Tsopela, obklopená vysokými útesy. Podobných zapadlých malých pláží, kam sjedete z několika set metrů nezpevněnými cestami, jsou zde desítky. Příjemným zpestřením může být i návštěva malých rybářských vesniček s neopakovatelnou atmosférou.

Řecko, Sámos

Tsopela

Jak po Sámosu

Pokud chcete vidět něco více než hotelovou pláž, je asi nejjednodušší půjčit si auto. Na ostrově působí řada půjčoven, která nabízejí auta za poměrně únosné ceny. Vše si můžete pohodlně zamluvit už z Prahy přes internet a není žádný problém domluvit si přistavení auta na letiště či do hotelu.

Pokud se budete držet na hlavních cestách, postačí některé z menších aut. Pro výlety do hor, případně na pláže jihu a jihozápadu ostrova je ovšem lepší zvolit off-road. Ten totiž na rozdíl od neterénních aut má pojištění kryjící i podvozek.

Na Sámosu funguje i poměrně spolehlivá síť autobusů, které jezdí často i po osmé večerní. Tak jako všude v Řecku je ale potřeba počítat s tím, že čas nemá tak velký význam jako v Evropě a údaj v jízdním řádu je spíše orientační.

Prakticky v každém městečku najdete i stanoviště taxíků. Ceny zde nejsou nijak závratné, nicméně při poznávání ostrova se taxi přece jen trochu prodraží.


Jak na Sámos

Většina českých turistů se na ostrov dostane zřejmě s některou z cestovních kanceláří. Ty nabízejí přímé charterové lety trvací zhruba 2 hodiny a 40 minut.

Pokud dáváte přednost individuální cestě, můžete letět z Prahy do Atén buď linkou ČSA nebo nízkonákladovými Sky Europe. Dál pak můžete pokračovat pravidelnou linkou Olympic Airlines. Ta odlétá z Athén každý den obvykle dvakrát až třikrát, vždy brzy ráno, dopoledne a večer. Zpáteční letenka se dá pořídit od 140 eur.

Poslední možností je trajekt, který na Sámos jezdí z Turecka, Atén a dalších řeckých ostrovů.

Další úžasné pláže se táhnou po celém jihozápadním pobřeží, kde se nachází i další z turistických center - městečko Votsalakia. Přímo v něm najdete městskou pláž Kambos, tam ale není třeba se dlouho zdržovat a spíše pokračujeme zhruba 2 kilometry po silnici na třetí z pláží Psili Amos na ostrově. Přestože jde o pláž dobře vybavenou, nabízí až překvapivý klid.

Instantní romantika severu

Sever ostrova je jeho nejprůmyslovější částí, i zde se však skrývá pár zajímavých pláží. Západně od města Karlovasi se nachází poměrně hezká pláž Potami, jen bývá v sezoně více obsazená. Večerní zastávka u malého kostelíka těsně nad ní je ale téměř "instantní romantika".

Zhruba hodinu pěšky odsud směrem na západ na vás čekají dvě perly - Megalo Setani a Micro Setani. Obě se nacházejí v přírodní rezervaci, takže se k nim nedá dostat autem. Línější si mohou zkusit najmout loďku v Karlovasi, ta ale funguje řeckým způsobem, tedy "někdy jede".

Řecko, Sámos
Potami

A kde se opalovat bez? Na Tsamadou západně od oblíbeného letoviska Kokkari. Jedná se o jedinou oficiální nudistickou pláž na ostrově, nicméně za návštěvu stojí i v případě, že k fandům nudismu a naturismu nepatříte. Všichni jsou tu velmi tolerantní. Úžasnou atmosféru umocňují i okolní strmé útesy, takže tohle místo rozhodně stojí i za krátký sestup od parkoviště.

popisek VŠE O ŘECKU
Ceny, rady a tipy, nejlepší destinace, slovníček 

Kde bydlet

Turistika je hlavním zdrojem příjmů ostrova, hotely a další ubytovací kapacity najdete v každé vesničce u pobřeží.

Centrem turistického ruchu je hlavní město Sámos, druhé největší město Karlovasi a starobylé město Pythagorio. České cestovní kanceláře nabízejí kromě těchto měst ještě již zmíněnou Votsalakii a také Kokkari.

V jihozápadní Votsalakii najdete řadu restaurací, z nichž má velká část i český jídelní lístek a slyšet zde v sezoně češtinu není opravdu nic výjimečného. Zčásti to platí i o Kokkari, byť zde je koncentrace českých turistů o něco menší.

Kokkari je často doporučováno jako jedno z nejromantičtějších měst na ostrově. Nezaujatý cestovatel s trochou zkušeností z něj ale bude mít minimálně rozporuplný pocit. Město má opravdu úchvatný rybářský přístav lemovaný množstvím taveren a malých kaváren.

Pokud budete chtít vyrazit na romantickou večeři, rozhodně bude Kokkari patřit k favoritům. Na druhou stranu, v samotném městečku prakticky nic jiného než restaurace a hotely nenajdete. Bydlení je zde příjemné, nicméně městská pláž je spíše průměrná, a tak nezbude než za koupáním vyrážet na několik stovek metrů vzdálenou Lemonakii nebo již zmíněnou Tsamadou. Navíc město samotné působí tak trochu uměle a chybí mu místní atmosféra. Pokud ale Řeky nemáte rádi, je Kokkari dobrou volbou.

Naopak pokud hledáte příjemný mix mezi skutečně žijícím městem a příjemným bydlením, sáhněte po Pythagoriu. To stojí v místě, kde původně stávalo antické hlavní město Sámos, a najdete v něm vykopávky starověkého přístavu.

Kolem města se nachází obrovské množství hotelů, apartmánů a studií, najdete v něm skvěle vypadající nábřežní promenádu s množstvím taveren a kaváren, stejně jako několik supermarketů a obchůdků. Ve městě pak potkáte jak turisty, tak místní obyvatele.

Řecko, Sámos
Pláž Tsamadou

Řecko, Sámos

Řecko, Sámos
Pythagorio

Když budete vybírat ubytování na Sámosu, nedejte jen na hodnocení cestovních kanceláří. Především si zjistěte, jak daleko je váš hotel od moře. Může to být třeba i dva kilometry a navíc strmým srázem. Na druhou stranu, pokud se chystáte půjčit si auto, mohou být trochu odstrčené hotely dobrou volbou – nabízejí obvykle za stejnou cenu trochu vyšší komfort a také klid.

Pozor! Velmi opatrně volte ubytování v blízkosti pláže Pototaki. V jejím těsném sousedství se totiž nachází sámoské letiště, přičemž některé hotely nabízejí luxusní výhled přímo na přistávací dráhu. Provoz zde není úplně malý, kromě charterů a pravidelných linek tady přistávají i vojenská letadla.

Co jíst

Vzhledem k tomu, že Sámos je ostrov, najdete zde širokou nabídku čerstvých ryb a plodů moře, doplněnou úžasnými místními specialitami jako je gyros či souvlaki.

V žádném případě nezapomeňte ochutnat řeckou specialitu v podobě jogurtu s medem. Přirozeně zde ochutnáte pravý řecký jogurt, který není zrovna light. Ovšem v kombinaci s medem z místní produkce jde o opravdu úžasný gurmánský zážitek. Příjemně nakyslý jogurt smíchaný s medem dává totiž dohromady kombinaci, kterou lze jen stěží popsat slovy.

Tavernu najdete v každé menší vesnici, pokud ale budete chtít vyrazit na opravdu dobrou večeři, rozhodně vyzkoušejte některou z restaurací v Kokkari přímo na břehu moře. Většina z místních restaurací vaří velmi dobře, a navíc výhled opravdu stojí za to. Také v dalších větších městech najdete řadu dobrých restaurací, byť ve většině z nich je chuť přece jen trochu méně autentická a uzpůsobená zhýčkaným jazýčkům turistů.

Řecko, Sámos

Kromě sluníčka a pláží může nabídnout Sámos ještě jedno velké lákadlo – skvělé víno. Vyrábějí se zde sladká dezertní vína nesoucí jméno ostrova. Bez toho, abyste ho ochutnali, nesmíte ze Sámu odjet. Mimo něj ale místní vinařské družstvo (Union of Winemaking Cooperatives of Samos – UWCS) produkuje i velmi dobrá bílá vína a přirozeně i populární retsinu.

Co pít

Kromě samotného vína stojí za návštěvu také vinice. Víno se na Sámu pěstuje v relativně velkých nadmořských výškách (zhruba od 500 metrů výše). Tím je zaručeno, že i na horkém Sámosu zraje víno v příjemném klimatu, který umožňuje bobulím pojmout všechny úžasné chutě a vůně okolní přírody.

Všude můžete ochutnat i typické studené frappé a řeckou kávu (kafé elenikos). Právě řecká káva je zcela symptomatickým nápojem pro tuto oblast. Stejný nápoj se jen pár kilometrů dál nazývá tureckou kávou a na Kypru zase kyperskou. Způsob přípravy by měl být ale pořád stejný. Do džezvy dáte studenou vodu a do ní kávu, případně osladíte. Místní tvrdí, že pravá řecká káva musí být velmi sladká, řecky je označována glyko.

Opravdu ortodoxní pijáci kávy tvrdí, že správnou řeckou kávu lze připravit pouze v horkém písku. S tím se ale už dnes setkáte spíše na Kypru. V každém případě, kvalitní řecká káva by měla být nejen lahodná a silná, ale do hrnečku by se mělo dostat jen malé množství sedliny.

Jen "kávová" rada na závěr - nežádejte v Řecku kávu tureckou - nesetkalo by se to s velkým pochopením, vzájemná animosita obou národů je hluboko zakořeněná.

Pokud budete mít po kávě chuť na něco ostřejšího, můžete sáhnout po typickém ouzu, které je smíchané s vodou a ledem překvapivě osvěžující. Ovšem ani grappa z produkce místních farmářů příliš nezaostává, ba naopak.

Řecko, Sámos

Řecko, Sámos

Když vás omrzí pláže

Pokud vás omrzí pláže, projeďte se terénním autem hornatým středem ostrova, kde se místy můžete vyšplhat k hranici 1 100 metrů. Jde o cca 10kilometrovou trasu nezpevněnými silnicemi v poměrně dobrém stavu, na které vás čekají skvělé výhledy a zachovalá příroda. Cestou se zastavte v některé z horských vesniček - nejznámější je zřejmě malebná Manolates, proslulá výrobou krajek.

Vydat se můžete i na západ ostrova k nejvyšší hoře Vigla (1 443 m n. m.). Cestou k ní se zastavte v Pythágorově jeskyni, kde pobýval slavný matematik a filozof. Off-roadem zajedete téměř ke vchodu, jen vás pak nemine zhruba 100 schodů; bez auta vás čeká zhruba tříkilometrový výstup pod jeskyni.

Řecko, Sámos

Rolexky za 30 USD

Kdybyste náhodou měli Sámosu po pár dnech už plné zuby, můžete z hlavního města Sámos vyrazit trajektem do tři kilometry vzdáleného tureckého přístavu Kusadasi. Cesta trvá necelé dvě hodiny, mějte ale na paměti, že Turecko není (na rozdíl od Česka a Řecka) součástí Evropské unie. Po výstupu z trajektu tak budete potřebovat pas.

Samotné Kusadasi je příjemné malé městečko plné obchodů, proto sem Řekové ze Sámosu často jezdí na nákupy. V několika desítkách obchodů se dají pořídit – mimo jiné – i opravdu dobře vypadající kopie drahých hodinek. Prodejci se vám nesnaží namluvit, že jde o originály, a naopak se hrdě hlásí k tomu, že jde o dokonalé kopie. Takže pokud toužíte po svých prvních zlatých rolexkách, můžete je mít za nějakých 30 USD.

Fanoušky historie ovšem bude možná zajímat, že nedaleko od Kusadasi (zhruba půlhodinová cesta autobusem) se nacházejí rozvaliny významného antického přístavu Efesos. Ten se dnes paradoxně nachází několik kilometrů od moře, nicméně místnímu archeologickému nalezišti to na impozantnosti rozhodně neubírá. Na zajímavosti této oblasti přidává i fakt, že právě zde údajně trávila podzim svého života Panna Marie.

Řecko, Sámos

Řecko, Sámos

Tip na dovolenou

Pokud toužíte po intenzivním nočním životě, zejména větší města na Sámosu vás úplně nezklamou. Nicméně pro fanoušky diskoték a nočních barů jsou asi v Řecku příhodnější místa – třeba ostrov Zakyntos. Totéž platí i pro ty, kteří chtějí být daleko od turistického ruchu a užívat si skutečně autentického Řecka. Těm lze doporučit některý z menších ostrůvků nebo třeba jižní Krétu.

Sámos je nicméně skvělým kompromisem, který nabídne od všeho trochu. To vše doplněné průzračným mořem a pestrou paletou pláží od oblázkových přes kamínkové až po písečné.

Autor:
  • Nejčtenější

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Tajemná místa v Česku: děsivá křižovatka na jihu Čech přitahuje smrt

Neštěstí se zde odehrávají už několik staletí. Ve středověku a novověku se tu pravidelně přepadávalo, poslední...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

SLEPÁ MAPA: Tachov není Sokolov. Poznáte okresy Česka a jejich města?

Kromě území Prahy můžete na mapě České republiky najít celkem 76 okresů. Jejich podobu na rozdíl od krajů příliš mnoho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peru otevřelo Machu Picchu jedinému turistovi. Japonec na to čekal 7 měsíců

Návštěvu slavného peruánského Machu Picchu si mohl ze seznamu svých přání konečně odškrtnout mladý Japonec Jesse...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Cestovatel Valchovník: Afrika, to je úsměv na tváři. Tady jsme pořád nasraní

Premium Začínal jako obyčejný kluk z malého moravského města, který snil o tom, že jednou procestuje celý svět. Svůj sen si...

Největší fontána na světě nestačí. Dubaj odhalí megalomanský projekt

V Dubaji se chystá další sláva, tentokrát je na pořadu otevření největší fontány na světě. Technologický kolos Palm...

VIDEO: Thajská kavárna vaří kávu podle originálního receptu už 114 let

Původní recepty a ochota pokračovat v rodinné tradici. V Thajsku můžete narazit na oblíbenou kavárnu, která používá...

OBRAZEM: Bude ještě takový? Unikátní fotografie z ulic Londýna před pandemií

Londýn je s jistotou jedno z nejzajímavějších měst Evropy. Město je plné extrémů: bohaté i chudé, hypermoderní i retro,...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...