České středohoří

České středohoří | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

SLEPÁ MAPA: Slaví se mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

  • 3
Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských oblastech a zvyšovat povědomí veřejnosti o jejich důležitosti. A jak znáte hory vy? Připravili jsme pro vás hned dva vědomostní kvízy, které vaši znalost českých i evropských hor opravdu prověří.

Cílem Mezinárodního dne hor je podpořit trvale udržitelný rozvoj hor a horských oblastí, a to i za cenu omezení turistiky. Hory totiž nejsou zábavním parkem pro návštěvníky, ale hrají velice důležitou roli v celém ekosystému Země.

„V horách žije téměř jedna miliarda obyvatel a čtvrtina všech zvířat a rostlin na zemi. Hory nám poskytují zhruba sedmdesát procent pitné vody. Věděli jste však, že lidé žijící v horách patří k těm nejchudším a nejhladovějším na světě? Že díky klimatickým změnám roztávají horské ledovce a hory jsou tak více zranitelné vůči katastrofám?“ upozorňuje oficiální video tohoto státního svátku z dílny OSN. 

Každým rokem se téma tohoto významného svátku mění. První ročník se například zaměřil na hory jako na zásobárny pitné vody, později se zdůrazňoval vliv klimatických změn nebo biologická rozmanitost pohoří.

Letošní ročník klade důraz na osvětu mládeže. „Mladí lidé jsou aktivními agenty změn a budoucími vůdci zítřka. Jsou správci hor a jejich přírodních zdrojů, které jsou změnou klimatu ohroženy. Téma Mezinárodního dne hor v roce 2019 je skvělou příležitostí pro mladé generace, aby se ujaly vedení a požadovaly, aby se hory a horské národy staly ústředním bodem národních a mezinárodních rozvojových programů, aby jim byly věnovány více pozornosti, investicím a výzkumu na míru,“ uvádí k letošnímu svátku oficiální text Organizace pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization), která je specializovanou agenturou OSN.

Otestujte své znalosti!

Jaký máte vztah k horám právě vy? A jak často se v nich pohybujete? Vyzkoušejte své znalosti zeměpisu v naší slepé mapě a označte konkrétní nejvyšší hory evropských států. Zvolit si můžete tři úrovně obtížnosti, v nejobtížnější už musíte znát i ty méně slavné. 

Slepou mapu nejvyšších hor evropských států můžete najít zde

Dostatek hor máme naštěstí i v Česku. Nemůžeme se sice pochlubit ani nejvyšší horou našeho kontinentu, ani věčně zamrzlým pohořím, přesto patří naše hory do srdcí všech návštěvníků a často si je zamilují i turisté ze zahraničí.

Jak jste na tom s vaší znalostí českých hor? Zkuste si naší druhou Slepou mapu. Společně budeme cestovat od Krkonoš po Novohradské hory, od Krušných hor až po Beskydy a pokusíme se najít i neznámé vrcholky a kopce.

Slepou mapu českých, moravských a slezských hor spustíte zde.