Panoramatický pohled na Trnavu. Uprostřed je vidět městská věž, na níž se dá...

Panoramatický pohled na Trnavu. Uprostřed je vidět městská věž, na níž se dá vystoupat. Vidět z ní pak je celé město. | foto: Trnava TourismiDNES.cz

Malý Řím je jen kousek od českých hranic. Slovenská Trnava umí překvapit

  • 6
Slovenský Malý Řím, tak se přezdívá Trnavě, která leží jen asi čtyřicet minut jízdy autem z Bratislavy. Označení si vysloužila především množstvím sakrálních památek. Může se pochlubit mimo jiné i prvním ryze barokním kostelem na Slovensku. Atmosféru starobylého Říma pak podtrhuje i víno, které se pěstuje v okolních vinicích.

Trnava je město s dlouhou historií, které vzniklo jako trhová osada, kde hlavní obchodovanou komoditou bylo právě víno. Původnímu účelu město dodnes vděčí za své široké ulice. Městská práva Trnavě už v roce 1238 udělil uherský král Béla IV., což z ní učinilo vůbec první svobodné královské město na Slovensku.

O památky tak ve městě není nouze. Za návštěvu určitě stojí Katedrála svátého Jana Křtitele, která je prvním ryze barokním kostelem na Slovensku. Zvenčí poměrně nenápadná stavba překvapuje interiérem hýřícím barvami i zlatem.

Barokní oltář v katedrále, jehož výška přesahuje dvacet metrů a na šířku dosahuje téměř patnácti metrů.

Dominantou pak je dřevěný barokní oltář, jehož výška přesahuje dvacet metrů a na šířku měří téměř patnáct metrů. Zdobí ho malby a ze dřeva vyřezávané postavy světců, které dosahují výšky až dvou metrů. Čím výš jsou figury umístěny, tím nižší jsou, což podporuje monumentálnost oltáře.

Obraz, který město zachránil před morem

Barokní katedrála sice svým interiérem působí skutečně megalomansky, není ale největší náboženskou stavbou ve městě. Tou je bazilika sv. Mikuláše, která se začala stavět ve 14. století místo původního románského kostela. V ní se nacházejí hned dvě zajímavosti. První je několikatunový zvon Mikuláš, který patří mezi největší zvony ve střední Evropě.

Bazilika sv. Mikuláše je největší sakrální stavbou ve městě. Celkem je v Trnavě osm kostelů.

Druhou pak obraz Trnavské Panny Marie, o němž se říká, že je zázračný. V případě, že se město nachází v ohrožení, má vyobrazená Panna Marie ronit krvavé slzy. Legenda praví, že v minulosti obraz dokázal Trnavu zachránit před nájezdem Turků i šířením epidemie moru. „K obrazu Panny Marie se modlilo celé město a poté ho dav nesl skrz celé město. Od té chvíle už na mor nezemřel jediný člověk. Jako projev vděku od té doby slouží obyvatelé pravidelně mši. Tradice se drží od roku 1710 dodnes,“ vysvětluje během prohlídky historického jádra Trnavy sympatický průvodce v dobovém kostýmu.

Pohled na celé město, které objímá deset metrů vysoké městské opevnění vybudované ve 13. až 16. století, naskýtá městská renesanční věž. Z jejích 29 metrů je vidět přes celou Trnavu až k pohoří Malé Karpaty.

Víno, světová medovina a káva v synagoze

Víno, s nímž se v Trnavě dřív obchodovalo, se s městem pojí dodnes. Přímo v Trnavě, nedaleko centra, se nachází vinařství Mrva & Stanko, které funguje už od roku 1997 a v jeho nabídce najdete nejen tichá vína, ale i sekty.

V Šenkvicích, které leží nedaleko Trnavy, se nachází vinařství Karpatská perla. Zde si návštěvníci kromě vinného moku mohou vychutnat také výhled na přilehlé vinice z místní vyhlídkové věže.

Interiér Medolandie, která se pyšní nejlepší medovinou na světě.

Kromě vína je v regionu možné ochutnat také nejlepší medovinu na světě, a to v Medolandii, která se nachází v Dolné Krupé. Ocenění nejlepší medovina roku získala letos jejich medovina, která dozrává v dubových sudech. Ocenění si zlatavá tekutina odvezla z včelařské soutěži APIMONDIA 2023 v jihoamerickém Santiago de Chile.

Trnava se ještě může pochlubit jednou raritou. Tou je kavárna, která se nachází v prostorách synagogy. Ta byla navržená vídeňským architektem Jakubem Gartnerem a dokončená byla v roce 1891. Po pohnutých událostech minulého století byla synagoga zrekonstruována a v roce 2010 získala ocenění „Nejkrásnější zrekonstruovaná sakrální stavba na Slovensku.“ V současnosti je v prostorách otevřená kavárna, kde se pořádají také koncerty, divadelní představení, besedy nebo i módní přehlídky.