Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

  • 16
Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde se nebudete prodírat turistickými davy. Nebo kde dokonce budete úplně sami. Někdy to chce vážit delší cestu, ale vyplatí se. Přinášíme pět přímořských lokalit v Itálii, které se vyplatí navštívit.
Monopoli, zátoka Porta Vecchia

1. Monopoli

Pobřeží Apulie znamená pro většinu dovolenkářů skalnatý poloostrov Gargano výrazně vybíhající do Jaderského moře. Chcete-li ale zažít pravou atmosféru italského jihu, bez tisíců turistů ze všech koutů Evropy, popojeďte ještě o pár desítek kilometrů jižněji do okolí krajské metropole Bari.

Nachází se tu celá řada menších letovisek obklopených plážemi, které slouží vesměs domácí, italské klientele.

Jedním z nich je starobylé městečko Monopoli vystavěné nad nízkými skalkami kolem členitého přístavu. V labyrintu jeho uliček se snadno ztratíte, nakonec se však vždycky dostanete k moři.

Zdejší pláže využívají miniaturních zálivů, z nichž ta nejbližší přiléhá přímo k městskému centru. Koupat se tak můžete jen pár desítek metrů od místní katedrály. Vícero pláží se pak nachází jižním směrem, výhodou je dobré zázemí v podobě četných barů a restaurací.

Monopoli leží na železniční trati sledující pobřeží, je tedy snadné zajet na výlet do Bari či do Brindisi. Veřejnou dopravou je dosažitelné i Alberobello proslulé kónickými stavbami zvanými trulli.
Poloha: jižní Itálie, pobřeží Jaderského moře (Apulie)
Nejbližší město: Bari
Vzdálenost z Prahy (po silnici): 1 650 km
Nejbližší letiště: Bari (přímé lety z Prahy), Brindisi

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Přírodní park Maremma, výhled od věže Castelmarino k pobřeží

2. Maremma

Dlouhé kilometry panenských pláží lemovaných piniovými háji na pozadí členitých kopců. Nad vámi krouží hejna roztodivných ptáků a občas se mezi stromy prosmyknou polodivocí koně. To není fantasmagorie vymyšleného románu, ale kraj zvaný Maremma při pobřeží Toskánska.

Ještě před stovkou let lemovala zdejší pobřeží nezdravá bahniska, která byla pověstná výskytem malárie. Sanace dokázaly smrtící nemoc vymýtit (Maremmu proto nelze označit za stoprocentně přírodní krajinu), ale oblast byla po 2. světové válce ušetřena masového turistického rozvoje a definitivní stopku developerským choutkám vystavilo v roce 1975 zřízení chráněného území (Parco naturale della Maremma).

Oblast můžete navštívit buď od severu přes lokalitu Marina di Alberese, nebo od jihu z malého letoviska Talamone.

Pokud jde o pláž, tak lepší je severní přístup: silnice vede až k moři a z obce Alberese tam v sezóně jezdí autobus.

Vše potřebné si vezměte sebou: nečekejte žádné restaurace (najdete tam pouze jednoduchý bar), sprchy se sladkou vodou nebo půjčovny vodních radovánek.

Uvidíte panenskou pláž táhnoucí se kilometry daleko, lemovanou vyplavenými kmeny stromů, obvykle divoký příboj... a jinak nic. A právě kvůli tomu jste tam jeli, ne?

Pláž u Alberese lze spojit s túrou přírodním parkem, na výběr je z mnoha tras. Poradí vám v informačním centru v Alberese.
Poloha: Střední Itálie (Toskánsko), pobřeží Tyrhénského moře
Nejbližší město: Grosseto
Vzdálenost z Prahy (po silnici): 1 150 km
Nejbližší letiště: Pisa, Řím (oboje přímé lety z Prahy)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Lido di Metaponto

3. Lido di Metaponto

Toto je syrové Mezzogiorno, tedy italský jih. Leccos tu nefunguje a fungovat nebude, nepočítejte s bezchybnou čistotou či pevnými otevíracími dobami a jinak než italsky se tu budete domlouvat jen ztěžka. Počítat naopak můžete s autentickým prostředím, které si na nic nehraje, a taky se znatelně mírnějšími cenami než na severu Itálie.

Lido di Metaponto je jedním z menších letovisek při odlehlém a řídce zalidněném pobřeží Tarentského zálivu (Golfo di Taranto). V místě je pár hotelů a kempů a u pláže najdete řady vyrovnaných slunečníků, ale nenechte se odradit.

Zbytky Héřina chrámu v Metapontu (6. století př. Kr.)

Stačí popojít z centra dění pár stovek metrů podle moře a moc lidí kolem sebe mít nebudete. Pláže jsou písčité, s pozvolným sklonem do vody – ideální pro rodinky s dětmi. Ploché pobřeží lemují rozsáhlé piniové háje, jejichž chladivý stín se v létě může hodit, jste v jedné z nejteplejších oblastí Itálie.

V těsné blízkosti letoviska se nacházejí impozantní ruiny starořeckého města Metapontum, založeného v 7. století před Kristem. Archeologický areál je přístupný veřejnosti.
Poloha: Jižní Itálie (Basilicata), pobřeží Jónského moře
Nejbližší město: Taranto
Vzdálenost z Prahy (po silnici): 1 700 km
Nejbližší letiště: Bari (přímé lety z Prahy), Brindisi

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Cefalú, pohled z Roccy k západu

4. Cefalú

Kdo míří k moři na Sicílii, většinou skončí na východním pobřeží v okolí Catanie či Taorminy. Máme jiný nápad. Cefalú, jedno z nejkrásnějších sicilských měst, se pyšní nejen skvělou katedrálou a dramatickými scenériemi, ale také asi dva kilometry dlouhou a krásnou pláží táhnoucí se od centra města směrem k západu.

Ve městě není mnoho hotelů a u vody proto bývá přes týden docela prázdno, pobřeží se zalidní hlavně o víkendech. Až se nabažíte moře, nezapomeňte zhlédnout nádhernou románskou katedrálu z 12. století, součást světového kulturního dědictví UNESCO.

A doporučujeme rovněž obětovat trochu více úsilí a vystoupit na mohutnou skálu tyčící se rovnou nad kostelem.

Ta se jmenuje prostě Rocca (Skála), zvedá se až do výše 250 m n. m. a z různých vyhlídek se vám naskytnou neotřelé pohledy jednak shora na katedrálu i město a také do dálky podél pobřeží až na Liparské ostrovy. Přístup na skálu je ze západní strany od města.

Cefalú leží na železniční trati a je snadné odtud pomocí vlaku v klidu a bez stresu navštívit například Palermo (necelá hodina) či Messinu (dvě hodiny).
Poloha: severní pobřeží Sicílie
Nejbližší město: Cefalú
Vzdálenost z Prahy (po silnici): 2 150 km
Nejbližší letiště: Palermo

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Pohled na zátoku v Sistianě z Rilkeho stezky

5. Duino a Sistiana Mare

Nejbližší úsek teplého moře dosažitelný z Česka, italské pobřeží mezi Benátkami a Terstem (Trieste), proslul zejména velkokapacitními letovisky s dlouhými písečnými plážemi jako jsou Bibione, Jesolo či Caorle. Úplně „tajný“ či odlehlý tip v této oblasti najít nelze, přesto dáváme ke zvážení dvě pláže v místech, kudy většina návštěvníků jenom projede.

Asi 20 kilometrů západně od Terstu se nachází obec Duino s charakteristickým hradem postaveným na skále nad mořem. Přímo pod ním (u východního úpatí hradní skály) najdete malou pláž Spiaggia del Principe. Je jen asi 100 metrů dlouhá a lidí na ní bývá pomálu zejména proto, že k vodě tu vede strmá, nesnadno schůdná stezka, která se navíc obtížně hledá.

Výhled z Rilkeho stezky mezi Duinem a Sistianou

Druhou možností v téže oblasti je pláž v sousedním letovisku Sistiana. Ta je větší, snáze dostupná a nachází se v bezprostřední blízkosti jachetního přístavu.

Na rozdíl od Duina tu přímo u vody najdete několik plážových barů a restaurací – v letní sezóně tu tedy jistě nebudete sami.

Obě lokality, Duino a Sistianu, spojuje malebná pěší stezka vedoucí po hraně skalních útesů. Pojmenovaná je po básníkovi Raineru Mariovi Rilkem (1875–1926), který pobýval jako host rodu Thurn-Taxis na hradě v Duinu. Trasa je dlouhá asi tři kilometry, poskytuje báječné výhledy a je z velké části stíněná stromy. Zpět se můžete vrátit autobusem.
Poloha: pobřeží severovýchodní Itálie (Friuli-Venezia Giulia)
Nejbližší město: Terst (Trieste)
Vzdálenost z Prahy (po silnici): 720 km
Nejbližší letiště: Terst (Trieste)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, pro iDNES.cz