Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Naháči a šusťákovky jsou pryč. Z Istrie se za 10 let stala perla Jadranu

Chorvatsko v roce 2016 ohlásilo rekordní turistickou sezonu. Co se týče počtu návštěvníků, vyhrála právě Istrie s 3 763 200 turistů. A Češi se sem po středomořsko-africkém kolečku Řecko - Tunis - Egypt houfně vracejí. Každopádně najdou na Istrii úplně jinou zemi než před 10 lety.

Jeden z nejkrásnějších pohledů na Rovinj | foto: Martin Čapekpro iDNES.cz

Istrie už totiž dávno není dovolená se zavařenými sklenicemi na betonových molech a momentálně sbírá ocenění po celém světě. Je to nejlepší oblast na světě pro olivový olej v roce 2016 a 2017.

Patří mezi deset nejlepších evropských vinařských regionů. USA Today ohodnotilo župu jako nejlepší vinařský region pro zimní a jarní cestování 2014. A National Geographic přidal Istrii do Top 10 nejlepších útočišť pro Valentýna 2014.

Rozhodně je to region s jedněmi z největších investic do turistického průmyslu v celém Chorvatsku. A mezi tím vším na hony daleko vyčnívá jedna lokalita - Rovinj.

Od šusťákových bund ke světovému renomé

Rovinj leží někde uprostřed západního istrijského pobřeží. Zhruba 840 kilometrů z Prahy, 36 kilometrů severně od hlavního města Istrie - Puly.

Nebudu skrývat, že Rovinj miluji. To by nebylo fér. Poprvé jsem sem dorazila v roce 1999 a nemovitosti stály zlomek dnešních cen. O byty na poloostrově ve starém městě, ve spleti krkolomných, úzkých, oprýskaných uliček vedoucích k dominantě města - kostelu sv. Eufemije - nikdo nestál.

Tenkrát se tu přetlačovalo pár zdrojových národností, především Němci v lepších tříhvězdičkových hotelech a také Češi v šusťákových soupravách z tržnic, kteří na více než na starý jednohvězdičkový hotel Monte Mulini prostě neměli.

Promenáda čili riva v centru Rovinje patří k nejhezčím na Jadranu.

Dnes tu najdete celý svět. Rovinj je momentálně perlou, výkladní skříní chorvatského Jadranu. Bez přehánění. Kromě Dubrovníku to na pobřeží už lépe nejde.

Dovolená v turistickém šampiónu

Podle počtu přenocování byl Rovinj loni na druhém místě v celém Chorvatsku právě za Dubrovníkem. Turisté tu strávili téměř 3 300 000 nocí. Když vezmete v úvahu, že tu normálně mimo sezonu bydlí 14 300 obyvatel, je to naprosto šílené číslo.

Ale tu spoustu lidí prostě tak nějak ignorujete. Neustále máte pocit, že je tu pro všechny dost místa. Že tu můžete dýchat, že se můžete u moře rozvalovat prostorně a bez tlačenice (teď tedy pomíjím první tři srpnové týdny, kdy najedou masově Italové).

To množství pláží ukrytých mezi stromy, pod skalami, na skalách a ve všelijakých zákoutích je tak velké, že se s nikým nemusíte přetlačovat o metr čtvereční. Jestliže vyloženě nechcete ležet na vysypaných oblázcích přímo u vody.

Rovinj - pláž Kuvi, jedna z nejpříjemnějších pláží v parku Zlatni rt.

Proplétám se na kole jižní hotelovou promenádou od přírodního parku Zlatni rt, kterému vděčí Rovinj za rozsáhlou nabídku plážových a cykloturistických možností směrem do města.

Míjím největší hotelové komplexy. Ty tam jsou staré budovy ze šedesátých let. Na jejich místech stojí superluxusní pětihvězdičkové giganty. Zajímavé. Vůbec pobřeží neruší. Jako by tu stály odjakživa.

Architekti odvedli skvělou práci. Kdysi tu pod hotely bylo jen nevzhledné betonové molo. A špinavá zátoka. Moje kamarádka se tu opalovala celou dovolenou nahoře bez a v tenounkých tangách. A další známí se tu pachtili s gumovým nafukovacím člunem poháněným naftovým motůrkem.

Dnes? Nepředstavitelné. Je tu jedna z nejhezčích městských pláží.

Kam zmizeli naháči?

Istrie byla pro Němce (a asi nejen pro ně) vždy synonymem pro FKK (Freikörperkultur ) čili koupání „naostro“. Ideální místo v Rovinji jste ještě před deseti lety našli vždycky v parku Zlatni rt vzadu na obrovských skalách klesajících ve stupních do moře. Shora z cesty na vás nikdo neviděl.
Uf, paráda.

Rovinj. Nová městská pláž v zátoce pod hotely u přírodního parku Zlatni rt se opravdu povedla.

Nová městská pláž pod hotely. Kdysi tu byla jen špinavá zátoka a nevzhledné betonové molo.

A teď? Nejenže nevidím žádné turistky, které touží mít kompletní opálení horní poloviny těla. Podprsenka je prostě nutností. Já už nepotkávám ani jediného „divokého“ naháče.

Odvanula svěží FKK lehkost Němců a nastoupilo multikulturní puritánství. Pokud se chcete koupat nahatí, musíte na vyhrazená místa. Na Istrii dnešních dnů platí: zpátky do plavek. Dokonce i pro malé děti, které sotva umí poskládat větu.

Jak se pijucka kavica

Jedno však zůstalo stejné - přitažlivost starého města. Stejný je západ slunce na louce pod kostelem sv. Eufemije, stejné jsou křivolaké uličky s prádlem, které se na dvojité šňůře posouvá mezi okny. Stejné jsou i tříštící se vlny na skaliskách pod domy na severní straně města, které strmě padají do moře. To je jeden z nejkrásnějších pohledů na Rovinj. To je něco, co překonalo všechny turistické vlny.

Historické jádro je jasná dominanta. Zdobí titulní strany průvodců, potkáte ho na megabillboardech při vjezdu do země. Je romanticky poskládáno na umělém poloostrově. A vede k němu procházka podél moře, kterou prostě nemůžu do dneška ani po tolika letech vstřebat jako samozřejmou. Bezpočet pohupujících se malých loděk vyvázaných v několika řadách za sebou a obkroužených desítkami barů, konob a restaurací.

Rovinj

Chorvatské pobřeží a ostrovy jsem procestovala skrz naskrz. Tak dokonalou městskou promenádu (po místním „rivu“), jsem nikde jinde než v Rovinji nenašla.

Je to vlastně pořád ten starý dobrý Rovinj. Fotogenický, historický, romantický. A trochu divoký. Jen lidí přibylo a to opravdu hodně. Je to trochu škoda, ale proti tomu se zkrátka nedá bojovat.

Jestli chcete zažít to pravé kouzlo a o koupání vám ani tak nejde, přijeďte na podzim. Nebo na jaře. Vyberte si kavárnu na rivě, sundejte si mikinu, vyložte se prvnímu nebo poslednímu slunci, objednejte esspreso a v poklidu „pijuckajte kavicu“ jako místní. Třeba hodinu.

Chorvatsko SPECIÁL

Nebo si přivstaňte a projděte se v pět ráno po promenádě. Sami. Je to zážitek na celý život, bude vás rušit jen křik racků a šplouchání vln.

A co dál?

A co na Istrii ještě dělat? Vzhledem k tomu, že je to region superlativů, počítejte s nimi i v oblasti dalších zážitků. Například si můžete zařádit v druhém nejlepším akvaparku v Evropě. To už stojí za úvahu.

I když jedete primárně k moři za slanou vodou, Istralandia přibližně sedm kilometrů od Novigradu vás pohltí svými šílenými skluzavkami i potrhlými, ale senzačními animačními programy.

18. srpna 2016

Nebo můžete popojet kousek vedle k Poreči. Pokud jde o zábavu na Istrii, je to momentálně lokalita číslo jedna. Využít můžete například Dinopark ve Funtaně nebo největší akvapark v Chorvatsku - Aquacolors s půlkilometrovou línou řekou (ta je nejdelší v jižní Evropě) mezi obrovskými palmami. Za takový nápad vás ostatní členové rodiny pochválí.

Amfiteátr v Pule

Jama Baredine

Mimochodem, pokud se u Poreče stavíte ještě v podzemní jeskyni Jama Baredine, budete doma slavit kolosální úspěch.

My jsme měli štěstí a prováděl nás lehce podnapilý chorvatský průvodce, což z prohlídky překrásné jeskyně udělalo zábavu na druhou. Navíc vás čeká setkání s nezvyklým endemitem - čovječou ribicou.

A to nemluvím o vnitrozemí, které v nějaký chladnější, podmračenější den stojí za důkladný průzkum. To je prostě úplně jiná Istrie, vzdálená desetitisícům návštěvníků.

Zkuste nějakou agroturistiku, nakupte si domácí olivový olej, pravou rakiji, domácí víno, zastavte se na istarskou maneštru (typická místní polévka) a dejte si těstoviny s istrijskými lanýži. K tomu domácí chleba - a výhled z kopcovitého, zeleného terénu až k moři.

Istrie ani Chorvatsko už prostě není turistickým cílem druhé ligy. Tato země udělala obrovský krok dopředu.

Může se hodit

Užitečné adresy:
www.tzgrovinj.hr, www.istra.hr,

Jak se tam dostat:
Lze jet přes Vídeň, Graz a Maribor. Vůbec se ale nebojte trasy přes Linec, Salcburk, tunely, Villach a dále na Lublaň, Koper a přechod do Chorvatska -Dragonja. Rakušané letos na dálnicích v tomto směru nemají příliš uzavírek. Pokud pojedete mimo napjaté víkendové časy, projedete bez většího čekání. Pozor na dopravní špičku, to si rozhodně počkáte na mýtnicích, při vjezdech do tunelů a na hraničním přechodu Slovinsko-Chorvatsko.

Kam se ještě podívat:
Chcete-li Istrii procestovat, stojí za návštěvu následující lokality:
Pula s římských amfiteátrem, národní park Brijuni (ostrovy) s otiskem Tita i jedinečným golfovým hřištěm, pohoří Učka, Poreč s Eufraziovou bazilikou (UNESCO), nejjižnější výběžek Istrie - Rt Kamenjak, vinné stezky ve vnitrozemí, Limski fjord s jedinečnou kombinací slané a sladké vody.

Ceny v obchodech:
chléb - 12 kn/kg
mléko - 6 kn /l
víno přívlastkové - 100 kn / 0,75l
minerálka - 7 kn/ 1,5l
jogurt - 4,50 kn /250 gr
máslo 18 kn / 250 gr
broskve - 14 kn / kg
banány - 12 kn / kg
jablka - 10 kn/kg
rajčata - 9 kn /kg
pohlednice -3 kn
poštovní známka - 5,80 kn
(ceny jsou orientační, 1 kn = 3,52 Kč, kurz střed ČNB)

Ceny v restauracích:
víno 2 dcl - 16 kn
minerálka - 18 kn/ 0,5 l
jablečný džus - 22 kn / 0,2 l
velké kapučíno - 11 kn
zeleninový salát - 40 kn
pizza - 45 kn
těstoviny - 80 kn
těstoviny s lanýži - 140 kn
čevapčiči - 60 kn
brancin (ryba) na grilu - 95 kn
korneto - 16 kn
(ceny jsou orientační, 1 kn = 3,52 Kč, kurz střed ČNB)

Ceny ubytování:
Ceny ubytování šly za posledních deset let velmi nahoru a začínají se v turisticky nejžádanějších lokalitách přibližovat cenám v největších rakouských střediscích. V Rovinji zaplatíte v hlavní sezoně za standardní apartmán o velikosti cca 70 m2 okolo 90- 100 eur za noc (2 630 Kč), luxusnější a větší apartmány se pohybují okolo 200 a více eur za noc (5 260 Kč). Za nejnovější mobilehome ve čtyřhvězdičkovém kempu dáte na Istrii 200 eur za noc (5 260 Kč).

Ceny zážitků:
Akvárium Rovinj - dospělí 30 kn, děti 15 kn
Dinopark Funtana, Poreč - děti od 3 let 140 kn, dospělí 160 kn, www.dinopark.hr
Jama Baredine- děti od 5 let 45 kn, dospělí 70 kn, www.baredine.com
Aquacolors, Poreč - děti od 100 cm 155 kn / den, dospělí 210 kn / den, rodinné vstupné (2 děti + 2 dospělí 635 kn / den), www.aquacolors.eu
Istralandia, Novigrad - děti od 100 cm 150 kn / den, osoby nad 140 cm 180 kn / den , www.istralandia.hr

Dobrá rada:
Boty do vody už nejsou nutností, pokud si najdete pláž vysypanou příjemnými oblázky. Jejich počet se na Istrii neustále zvyšuje. Nicméně neplavete-li hned od břehu a rádi si ve vodě postojíte, určitě si boty do vody nezapomeňte přibalit.

Autoři:
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Deset chorvatských měst, která se na dovolené vyplatí navštívit

Turisty z Česka samozřejmě v Chorvatsku nejvíc láká mořské pobřeží, velké i malé ostrůvky a tisíce zátok, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodopády, jezera, řeky. Na tento cyklovýlet v Rakousku vezměte i své děti

Okruh Traisental-Radweg, dlouhý 111 kilometrů, začíná a končí u nejvýznamnějšího poutního místa Rakouska. Na kole je...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

V čerstvém sněhu na Antarktidě byly poprvé nalezeny mikroplasty

Čistotu antarktického sněhu již nelze považovat za samozřejmost. Podle nové studie se totiž v čerstvě napadané bílé...

OBRAZEM: Poznejte všední i nevšední život obyvatel Jižního Tyrolska

Jižní Tyrolsko je rázovitý kraj plných nádherných turistických destinací. Pokud se ovšem vydáte za místními obyvateli,...

VIDEO: Středověkou pevnost v Sýrii užíval Islámský stát, teď tu řádí turisté

Islámští radikálové ještě nedávno z pevnosti Kalat Džaabar podnikali útoky, teď k této historické stavbě z 12. století...

Zanzibarská hakuna matata. Životní zážitek autem i pěšky

Premium Ostrov v Indickém oceánu si v době covidové pandemie oblíbilo mnoho cestovatelů. Zanzibar po celou krizovou dobu...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...