Diskuze

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém Golfského proudu, který je důležitý pro distribuci tepla na planetě, výrazně změnil. Proud v Atlantském oceánu podle studie mezinárodního týmu vědců uveřejněné v odborném časopisu Nature zpomalil o 15 procent.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DH

Ach jo, umí si dneska vůbec nějaký novinář nastudovat problematiku o které píše? Princip hlubokomořských proudů je znám už několik desítek let. Ano, celý systém je závislý na různé hustotě vody. Ale velkou roli, kromě zmíněné změny teploty hraje salinita (slanost vody) vody. Když se mořská voda mění v led, tak led je tvořen jen sladkou vodou! Ta sůl v ledu není. Sůl zůstává ve vodě, zvyšuje její salinitu a hustotu a tato hustší a chladná voda (start cyklu je v severním ledovém oceánu v pásmu, kde se tvoří led), pak klesá ke dnu a to je začátek onoho popisovaného cyklu. Problém je, že aby tento cyklus fungoval, tak musí být na jeho počátku dostatečně vysoká salinita vody.

Problém je ten, že v důsledku tání ledovců salinita vody klesá! Protože ledovce jsou tvořeny sladkou vodou! A to je ten problém. Už před více něž 10 lety jsem viděl moc pěkný dokument, kde to názorně popisovali. Zároveň jasně změřili, že salinita už klesla pod kritickou hodnotu a cyklus se už přerušil! Stalo se to už několikrát v minulosti. Problém je, že ten cyklus je opravdu dlouhý, trvá několik tisíc let.

Tak že setrvačností ještě pár stovek let poběží, bude slábnout a zastaví se. To je v tuto chvíli již nezvratný proces. Už to začalo před několika lety. Časem se to velmi pravděpodobně obnoví, ale bude to trvat několik desítek tisíc let, než se ten cyklus zase ustálí.

Ale svět kvůli tomu nezanikne. Jen klima už nebude tak stabilní jak jsme zvyklí. Ono v posledních cca 10 tisících letech bylo nejstabilnější klima ve známé historii planety. (To bylo zjištěno hloubkovými vrty polárních ledovců.)

3 0
možnosti
PJ

P72e88t88r 41J65a79r75o64š

23. 4. 2018 22:24

Vzhledem k tomu, ze se defakto jedna o opakujici se tisicilety cyklus, je tvrzeni ze to zacalo pred nekolika lety, podle me celkem odvazne.

To stale klima je mimo jine take v dusledku spanku temer vsech supervulkanu, ktera jsou posledni tisice let v klidu. Naposledy uderila Toba, a to byl jen maly bratricek. I tak zmenil klima na par let o temer 2 stupne a zpusobil nekolik hladomoru.

A pokud to rupne v Yellowstonu (ktery ma mimochodem cyklus 500-600 tisic let a je jiz 640tis. let v klidu), tak nam muze byt slabnouci golfsky proud celkem ukradeny.

0 0
možnosti
LK

Před plus mínus deseti lety se psalo, že zpomalování Golfského proudu je příznakem nástupu další doby ledové. A ehle, ono to je všechno jinak;-D;-D btw. celý ten článek je snůška blábolů, i ta mapka nedává smysl, bo kdyby větev Golfského proudu omývala severní Afriku, tak Sahara by se zelenala a pobíhali by po ní sloni a žirafy. Že exituje studený Kanárský proudautor určitě neví;-)

1 1
možnosti
PJ

P70e77t27r 65J59a39r73o39š

23. 4. 2018 22:30

Jenze on je to nastup doby ledove. Stejne jako financnim krizim predchazi roky hyreni a blahobytu. Viz jak to popisuje pan Hustak vyse.

Problem s globalnim oteplovanim je ten, ze neni na miste se bat tepla, ale toho co bude nasledovat po nem. A tim bude zima.

0 0
možnosti
ČP

Nastane stěhování národů. Musíme se včas vyzbrojit.

0 0
možnosti
TJ

Jakože se k nám budou stěhovat Eskymáci a Laponci? Asi problém by byl s "rodilými" Švédy a Nory.

0 0
možnosti
JP

Planeta je jako živý organismus. Neustále se mění.

1 0
možnosti
KV

Tahle věta v článku například je velmi záludná: "Oceán jižně od Grónska se ochladil, protože voda, která do této oblasti proudí, už neklesá tak rychle do hloubky, a proto může přitékat menší množství teplé vody" ... = klidně se může tedy stát, že když se ten oceán při povrchu už ochladil, tak najednou (tedy velmi rychle) oceán kolem Grónska ZAMRZNE a to na obrovské ploše (ostatně, už se to v minulosti i STALO!).

Pak přijde co? Tedy kromě lodí uvězněných na hodně dlouho v ledu??? 8-o:-/

1 0
možnosti
JD

J72a56n 48D30r25t28i73n27a

16. 4. 2018 12:19

Asi se neda predpokladat ze by se prumerna teplota na Zemi nikde nemenila. Takze mam dve moznosti - bud teplota (prave v "nasem" obdobi) roste nebo klesa. Predpokladejme (ja to samozrejme nevim) tedy ze roste. To prinasi nejake problemy. Ale nebylo by horsi kdyby klesala? Kdyby se opet objevil severni pevninsky ledovec a dal na pochod smerem na jih, horske ledovce by valcovaly podhorska mesta a vesnice. To by byl asi mnohem vetsi problem nez je pripadne otepleni. Myslim si ze na boj s oteplenim mame technologie (zrejme jde hlavne o vodu) - kdyby se lidi mezi sebou nemlatili a radeji resili tyhle problemy, tak by to urcite slo lepe nez bojovat s pomalu se valici masou milionu krychlovych kilometru ledu.

2 0
možnosti
KV

Tající horské ledovce způsobují erozi. Co by podle vás způsobily horské ledovce, kdyby zase zatuhly a přestaly tát? ;-) ... Pochybuju, že dole v údolí může města a vesnice válcovat něco co si v poklidu hoví tam nahoře. Takhle to asi nefunguje. Ony vůbec kdejaké představy jsou jen představami, bohužel až příliš často jsou chybné...

0 1
možnosti
JK

J47a17n 56K29o95m67r25s17k28a

15. 4. 2018 11:26

Každý vědec musí v rámci grantu uveřejnit "nějakou" zprávu. Nejlépe takovou která mu zajistí získat další grant na další období.

Jen mne zajímá kdy vědci začnou tvrdit že dobu ledovou zavinil pravěký lovec, protože objevil jak se zapaluje oheň.

12 5
možnosti
ZV

Takže, když to shrnu, víme "nula nula prd" ale

o to víc budeme globálně opruzovat !!!

8 9
možnosti
DP

To, ze clanku nerozumite neznamena, ze ani ostatni nevi co se s proudem deje

8 6
možnosti
JP

J95a62n 49P10a33l24á25t

14. 4. 2018 1:33

Jezesi udelejte nekdo neco!

0 0
možnosti
KS

Během existence Země se počasí změnilo nesčetněkrát. Několikrát u nás bylo moře, rostly palmy, byly ledovce. Co by dělali ochranáři tehdy? Stavěli hráze, aby moře neodteklo? A v tom ďolíku mezi Prahou a Průhonicemi tekla kdysi řeka. Kde je? Proč to někdo nezastavil? A přírodě je to vesele jedno.

20 7
možnosti
LJ

V jakém časovém horizontu změny nastaly? Během několika staletí. V současné době jsou to desetiletí. A rozdíl, vážený, je ten, že tak rychlým změnám se většina živočichů a rostlin nestačí přizpůsobit. Pokud Vám tohle ještě nedošlo, tak je to smutné. :-/

4 6
možnosti