Francie je plná překrásných míst, o nichž turisté zatím nemají zdání

  • 16
Je až k uzoufání, jak neoriginální většinou bývá výběr dovolenkové destinace. Podle Lonely Planet se globální cestovní ruch omezuje jen na hrstku destinací, 95 procent všech turistů tak každoročně zamíří na místa pokrývající jen necelých pět procent povrchu planety. Francie to chce změnit.

Neproslavená místa nikoho nezajímají. I když mohou být též zajímavá, turisté zkrátka nehledají neprošlapané cesty a nejdou do rizika nenadálých překvapení. Vydávají se tam, kde už někdo před nimi byl, líbilo se mu tam a pochválil to. A právě toto zažité schéma by teď Francie ráda změnila. Alespoň na svém území.

O tom, jak je Mont Saint-Michel nádherný, se budete přesvědčovat společně s několika tisícovkami turistů.

Francii totiž ročně navštíví okolo 117 milionů turistů, z toho čtyřicet milionů z okolních evropských států. Většina z nich usiluje o návštěvu totožných míst. Okolo 38,5 milionu turistů si nechce nechat ujít krásy Paříže, 15 milionů musí nutně vidět zámek ve Versailles a 2,5 milionu výletníků se řadí k prohlídce Mont St. Michel. Přes 80 procent zahraničních turistů navštíví jen pětinu ze všech možných pamětihodností.

Francie by chtěla přesměrovat jejich tok k ne až tak vyhlášeným, ale neméně zajímavým místům. Ministryně cestovního ruchu Olivia Grégoire nyní představila plán kampaně, která má od příští sezony propagovat návštěvu míst, o nichž jste dost možná nikdy neslyšeli. Na která se můžete bez front a tlačenic vydat, a přitom být originální.

Útesy, o kterých se ještě neví

Skály, pláže, výhledy, a přitom pohoda turismem nezatížené lokality.

Majestát vysokých útesů Étretatu má své nezpochybnitelné kouzlo. Výhledy na zvlněné moře, kontrast bílých vápencových skalisek se svěží zelení normandského pobřeží, to je scenérie, která zláká přes milion výletníků ročně.

Poslední dobou spíš víc, protože se o propagaci místa postaral Lupin, seriál z Netflixu. Nedá se ale říct, že by z toho tisícovka stálých obyvatel Étretatu měla zrovna velkou radost. Kde tedy uvidět a zažít to samé, jen bez přeplněných parkovišť a nekonečných průvodů?

Vítanou alternativou se vám může stát jen dvacet minut vzdálený Yport.

Nechybí tu alabastrové křídové útesy, výhled na oceán, malebná kulisa rybářské vesnice. A k tomu pláž, na níž si můžete v klidu poležet, opalovat se, procházet se nebo třeba surfovat. Mezi Étretatem a Yportem je rozdíl jen v tom, že o Yportu se dosud nikde moc nepsalo.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Dá si někdo klášter na ostrově?

Jediným rozdílem Solesmes je, že stojí na ostrově v řece, nikoliv moři.

Toužíte po místě s výjimečnou atmosférou. Něčem, kde kameny šeptají příběhy tisícileté historie, v němž se mísí duchovní odkaz s mimořádnou architekturou. K tomu ještě nějaké ty křivolaké uličky. A taky aby to celé bylo na ostrově.

Pak je to jasné, řeknete si. Benediktýnské opatství Mont Saint-Michel toto všechno má. Je po zásluze zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, patří k nejvyhledávanějším památkám Normandie.

Vynechejte profláknuté turistické destinace. Překvapení je plná Evropa

Ale ty davy turistů, které sem za odlivu proudí, to všechno trochu kazí. Z atmosféry toho v obřím turistickém skanzenu moc nezbývá. Jde to i jinak? Zajisté.

Vydejte se do údolí Sarthe v západní Francii, a budete mít všechno z původní objednávky: tisíciletý chrám, benediktýnské opatství, nábřeží. A všechno na ostrově. Opatství Solesmes si přitom svou atmosféru pořád ještě drží.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Překrásná příroda, milí lidé

Scenérie se tu od národního parku Calanques liší jen v detailech.

Národní park Calanques je unikátní v celé Evropě. Jako jediný svého druhu totiž spájí dohromady chráněné lokality moře, souše, ostrovů a blízké historické zástavby. Má všechno, chtělo by se říct. Jenže zrovna turistů má až nadbytek.

V šestadvaceti zátokách u pobřeží u Marseilles prakticky nenajdete místo, kde byste mohli být chvilku sami. Tu opojnou krásu neustále sdílíte s autobusem dalších šourajících se výletníků. Je to únavné. Však se také místní správa – z důvodu zachování ekologické integrity regionu – zasadila o omezení návštěvnosti. Na trasu tu dnes nepouští víc než 400 lidí denně. Jak ale krásné Calanques v cestovním itineráři nahradit?

Nejstarší město Francie. Do Marseille za mořem, mýdlem i mlékem Provence

Vyzkoušejte třeba Côte Bleue, Modré pobřeží. Od Marseille leží na severozápad, a nechybí tu všechny ingredience. Také jsou tu zátoky, malé přístavy a pláže, všechny oblíbené mezi místními obyvateli.

Lidé jsou tu ještě neschvácení turismem, a tak jsou vřelí a pohostinní. Můžete si tu pronajmout loď, pochutnávat si na místních specialitách, nakupovat na trzích v Sausset-les-Pins nebo Martigues. A můžete u toho být sami.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Důstojná náhrada za přezdobený zámek

Zámek de Chantilly vytvářeli stejní architekti a zahradníci. A sbírka umění je tu větší než ve Versailles.

Okázale přezdobený, honosný, čpící cizokrajnými parfémy a potem. V tom je zámek ve Versailles vlastně pořád stejný. Nad pozlacenou krásou a rozmařilostí tu žasla aristokracie celé Evropy, a zrovna tak budete žasnout i vy.

Někdejší královská rezidence ale v zásadě ničím novým nepřekvapí. Všechno, co jste o ní četli, je pravda. Ale není tu nic navíc. Uvidíte ta samá místa a pořídíte tu ty samé fotky, jako dalších 15 milionů lidí každý rok. Kde tedy hledat trochu překvapení?

Dejte šanci menšímu a ne tak proslavenému Château de Chantilly. Leží v podobné vzdálenosti od Paříže, jako Versailles. A v mnoha věcech mu byl věrnou předlohou. Jeho rozlehlé zahrady navrhoval totožný zahradní architekt, André Le Nôtre. Na své si tu přijdou i milovníci umění, protože se zámek pyšní úctyhodnou sbírkou obrazů starých mistrů. Je druhá největší po Louvru.

Zámek v Chantilly je přitom mnohem uvolněnější, neuspěchaný, turismem nezasažený. Při procházce zdejším Hameau nabudete dojmu, že tu můžete potkat i Marii-Antoinettu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz