Evropský Disneyland slaví deset let

  14:18aktualizováno  14:18
V údolí Marne-la-Vallée, asi 30 kilometrů severovýchodně od Paříže, bylo nedávno řepné pole. Dnes se tam valí davy turistů, toužících spatřit atrakci, která v počtu návštěvníků porazila zámky na Loiře i koupání na Riviéře. Disneyland Paris, první evropská varianta amerického Disneylandu, slaví své desáté výročí.

Evropská pohádka za 22 miliard
Nejnavštěvovanější atrakce Evropy byla vybudována ve velkém stylu: na rozloze 600 hektarů spolkla za pět let výstavby 22 miliard franků. Obrovský areál poskytuje kromě zábavního parku veškeré zázemí, jako jsou hotely, obchody, restaurace, sportovní zařízení či podmínky pro kempování.

Do Disneylandu jezdí speciální doprava přímo z pařížského letiště a staví zde rychlovlak TGV. Dokonce i příměstské vlaky RER z Paříže jezdí směrem na Marne-la-Vallée v barvách pohádkového městečka.

Samotný zábavní park vychází z amerických motivů, ale ve velké míře je přizpůsoben evropské kultuře. Vedle klasických kačerů Donaldů, psa Pluta či myšáka Mickeyho v něm kralují i Šípková Růženka, Alenka z říše divů či Sněhurka a její trpaslíci. 

Pařížský Disneyland bojoval o přežití
Navzdory poměrně vysokému vstupnému - v přepočtu asi 1000 korun - se atrakce od počátku existence potýkala s finančními problémy, kolovaly i zvěsti o možném uzavření. V roce 1994 vznikl plán na záchranu Euro Disney, společnosti, která park provozuje. Dohodly se na něm společnost Walt Disney, dosavadní držitel 49 procent akcií Euro Disney, a skupina 60 věřitelských bank.

Byla vydána nová emise akcií, z nichž 24,6 procenta koupil saúdský princ Valíd bin Talál a podíl společnosti Walt Disney se tak snížil na současných 38 procent. V následujícím roce zvýšila firma návštěvnost parku otevřením nové atrakce, snížením vstupného a podáváním vína. Za rok 1996 už zaznamenala zisk.

Kulturní Černobyl
Evropská superatrakce ovšem netěší zdaleka všechny. Někteří francouzští intelektuálové hleděli na vpád myšáka Mickeyho zpočátku dosti nevraživě a považovali jej za další příznak amerického kulturního imperialismu. Tento druh zábavy pro "obézní Američany" dokonce přejmenovali na "kulturní Černobyl".

HLAVNÍ ATRAKCE ZEMĚ SNŮ A FILMOVÝCH POHÁDEK

Main Street USA (Hlavní třída) vyvolává iluzi amerického města z 19. století. Ulici brázdí dvouposchoďové autobusy, starobylá hasičská stříkačka či policejní vůz s maskou, jak jinak než podle Walta Disneyho. Lze nahlédnout do tradičního holičství, nebo se podívat k obchodníkovi s automobilovými veterány. 

Fantasyland (Země fantazie) se pozná už z dálky. Vévodí mu nejhonosnější sídlo celého areálu - růžový zámek plný štíhlých věžiček, v němž kraluje Šípková Růženka. V podzemí jejího sídla pochrupuje a občas dští oheň a síru obrovská dračí nestvůra.

Adventureland (Země dobrodružství) nabízí plavbu mezi karibské piráty, lze pozorovat pověstné bukanýry v boji i při zábavě a proplouvat jejich jeskyní s nahromaděnými poklady.

Frontierland (Země na pomezí) evokuje dobývání Divokého Západu. Je tu možno prožít velkolepě vzrušující jízdu útrobami hory Big Thunder Mountain ve zběsile uhánějícím vláčku.

Discoveryland (Země objevů) patří vizím Leonarda da Vinciho a Julese Verna a dává nahlédnout do světa nového tisíciletí, čemuž odpovídá futuristická architektura. V Le Visionarium trůní obří obrazovky, nad Videopolisem se tyčí ohromná vzducholoď, Orbitron připomíná kolotoč z budoucnosti a v Autopii jezdí automobily budoucnosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz