Projeli jsme Čiernohronskou železnicí do historie slovenského lesa

Pokud budete na Slovensku někdy cestovat v oblasti Čierného Hronu, určitě si najděte čas na jízdu Čiernohronskou lesní železnicí. Ta vás doveze do krásně zpracovaného lesního skanzenu, kde na vlastní kůži prožijete tvrdou práci místních lesníků.
Lesní lokomotiva

Lesní lokomotiva | foto: Bohumil Brejžekpro iDNES.cz

Čiernohronská železnica byla dána do provozu v roce 1908 jako úzkorozchodná lesní železnice s rozchodem pouhých 760 mm pro potřeby svážení dřeva z povodí Čierného Hronu.

Délka jejích kolejí dosahovala téměř 133 kilometrů a její jednotlivé větve zasahovaly hluboko do Slovenského rudohoří. Patřila tak mezi nejvýznamnější lesní železnice, jichž bylo na Slovensku asi čtyřicet, na Ukrajině padesát a v Rumunsku dokonce devadesát.

V době svého největšího rozmachu přepravovala ročně 300 000 krychlových metrů dřeva a denně 200 lidí. Provoz zajišťovalo 115 zaměstnanců a na trať vyjíždělo sedm parních lokomotiv, k nimž později přibyly i tři dieselové lokomotivy Rába z Maďarska.

V průběhu Slovenského národního povstání byli jejím prostřednictvím zásobováni partyzáni potravinami a municí a přispěla tak k tomu, že Němci Čierny Balog nikdy nedobyli.

V osmdesátých letech minulého století pod vlivem výstavby lesních cest a využívání automobilové těžké lesní mechanizace však byla Čiernohronská železnice určena k likvidaci a v roce 1982 na ní byl provoz zastaven. Nebýt nadšení dobrovolníků, postihl by ji stejný osud jako desítky dalších úzkorozchodných železnic na Slovensku, jež byly zrušené a rozebrané.

Železnice získává na popularitě

Dnes jejích šestnáct kilometrů slouží výhradně turistům. Ročně se tu sveze až 70 000 návštěvníků, neboť čiernohronská atrakce se stala místem rodinných víkendových a dovolenkových výletů. Spravuje ji soukromé sdružení Mikroregion Čierny Hron a je jedinou slovenskou železnicí, která funguje na způsobu samofinancování.

Skutečný návrat do historie

Vozový park se skládá ze dvou parních a šesti motorových lokomotiv, jež jsou v provozu společně se soupravou historických vozů, z nichž některé, včetně jídelního vozu, jsou koncipovány jako letní vyhlídkové vagóny umocňující zážitek z jízdy. Až na jeden vagón ze zrušené tratě Ružomberok – Korytnica Kúpele jsou přestavěny z nákladních vagónů. Zajímavostí je ruční způsob brzdění souprav, obvyklý právě u lesních železnic. 

Vláčkem z minulého století

Ale dost popisování a pojďme se projet. Nastupujeme a usazujeme se v otevřeném vagóně na dřevěných lavicích. A když se vláček tažený parní lokomotivou dává s houkáním do pohybu, dýchne na nás okamžitě kouzlo nostalgie.

S hudbou cesta lépe utíká.

Jedeme pomalu, velmi pomalu, ale o to máme lepší kontakt s okolní přírodou. Rychlostí ne o mnoho vyšší, než je chůze, přejíždíme nad Čiernym Hronom a míříme na konečnou ve stanici Vydrovo-skanzen.

Kdysi tu kromě louky a úzké tratě nebylo nic. Na zelené louce vyrostlo železniční nástupiště, amfiteátr, parkoviště, Vydrovská dřevěnice s občerstvením a toaletami.

Skanzen Vydrovo

Nacházíme se přímo u prvního lesnického skanzenu v Evropě, který přibližuje návštěvníkům les v jeho přirozeném prostředí souběžně se zásahem lidí. Tříkilometrový naučný „Chodník lesního času“ má 63 zastávek dokumentujících proces od mýcení lesů pro potřeby osadníků až po jeho znovuoživení. Součástí jsou i exponáty lesních strojů, lanovky, pálení dřevěného uhlí pro místní pece a lesní železnice.

Začátek lesní stezky

Své místo zde má i zastoupení obnovy lesa, přírody a vodních toků. Působivým doplněním areálu jsou přírodní díla mezinárodní skupiny umělců Ekoart. 

Zavěšené kameny jako pocta lesníkům

Upravený chodník začíná na Dolní louce, přechází přes dřevěný most překlenující břehy Vydrovského potoka a směřuje do smrkového lesa k prvním naučným tabulím. Seznamujeme se s mokřinami a přehrazováním bystřin, zjišťujeme, k čemu slouží nízké dřevěné chatky, lesníky nazývané „sněhové jámy“, jež často vidíme při toulkách lesem.

Kameny jako pocta lesníkům

K nejzajímavějším zastavením patří jedenáctý panel představující poctu prvním lesníkům, ochráncům přírody, z nichž nejznámější byl rodák z Dobroče u Čierneho Balogu Jozef Dekret-Matejovie. Netradičním památníkem lesníkům jsou zavěšené kameny.

Nechybí ani helikoptéra

Obdivovat tu můžete i technické pomůcky používané při práci lesníků a dřevorubců, jako například lesní kolový traktor známý pod označením „lakatoš“, harvestor, vrtulník, železnici, různé druhy pil a seker, lanovku…

Odpočinout si lze na četných lavičkách či v přístřešku u minerálního pramene. V nejodlehlejším koutě skanzenu, v doline Korytárska, je pietní místo – symbolický lesnický hřbitov, jediný svého druhu na Slovensku. V šeru lesa a šumu uměle vytvořeného vodopádu představuje důstojné místo úcty těm, kteří přišli o život v lese. Hřbitov tvoří stylová dřevěná zvonička, vodopád, pamětní desky a unikátní kovový kříž přivezený ze starého liptovského hřbitova na Čiernom Váhu.

Hájovna s dobovou expozicí

Nejoblíbenější živou atrakcí je obora s divočákem. Hned vedle stojí milíř, ukázka pálení dřevěného uhlí. Horní louce zase dominuje srubový objekt tradiční hájovny přemístěný sem z nedaleké doliny.

Při práci v lese se využívá i vrtulník.

V interiéru hájovny je umístěná expozice bydlení, jakou poznáme z klasických skanzenů. Tato se však speciálně věnuje pracovišti a obydlí horára. Nechybí telefon, účetnictví nebo oděv lesníků, stejně jako lesnické nářadí na měření tloušťky a délky dřeva, pěkné jsou i jednotlivé kusy nábytku, skříň, ale zejména unikátní židle a stůl vyrobené z jednoho kusu dřeva.

Zvonkohra na závěr

Pod hájovnou křižujeme trať železnice a asfaltovou cestu a dostáváme se na druhou stranu Vydrovské doliny. Procházíme kolem výtvarného díla s názvem Kalamita. Texty na informačních tabulích pojednávají o odstraňovaní kalamity, myslivosti a dalších činnostech souvisejících s lesem. Zvědavé návštěvníky potěší výhled z posedu. Poutavá je rovněž imitace medvědího brlohu s neškodnými dřevěnými obyvateli.

Na závěrečném úseku chodníku zaujme „živá lesní mapa Slovenska“, která vysazenými stromky představuje druhovou skladbu slovenských lesů. A na poslední zastávce dřevěná zvonkohra, na níž si může každý zahrát.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Čierny Balog
Hlavní stanice ČHŽ sa nachází ve středu Čierneho Balogu východně od kostela blízko zastávky autobusů. Součástí stanice je malé muzeum a prodej suvenýrů. Žíznivým a hladovým poslouží místní nádražní restaurace. Na úzkých kolejích si můžete prohlédnout stojící nefukční i stále fungující vlakové soupravy. Poblíž stanice je velké bezplatné parkoviště pro automobily.

Kde se najíst a ubytovat
V Čiernom Balogu je vícero penzionů, kde se za přijatelné ceny můžete najíst i ubytovat.

Jízdné
Podle jednotlivých tras i počtu osob. Blíže najdete na https://www.chz.sk/sk/cennik/ 

Autem
Vlastním autem zajedete až ke vstupu do Lesnického skanzenu Vydrovo, kde je vybudované parkoviště. Z hlavního silničního tahu č. 529 Brezno – Lučenec je třeba pokračovat ve směru na Sihlu a na konci Čierneho Balogu před mostem odbočit podle dřevěného poutače ke skanzenu.

Pěšky
Pokud by vláček náhodou nejezdil, tak vás z Čierneho Balogu do Vydrova dovede za 25 minut žlutá turistická značka směrem na Obrubovanec.

Vstupné do skanzenu
Víceméně symbolické: 1 euro dospělí (26,50 Kč), 0,7 eur děti od šesti do patnácti let (19 Kč).

Natáčelo se zde
Úzkokolejka je oblíbeným místem filmařů. Poprvé ji Neverou po slovensky přiblížil Juraj Jakubisko, po ní se tu natáčel Pokoj v duši s Jaromírem Hanzlíkem, Romanem Luknárem a Slávkou Halčákovou.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...