Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i turistickou atrakcí. Začala vznikat trochu divoce v roce 1925, tedy před 95 lety. Dnes je chráněna jako kulturní památka.
Ke Kamenné kolonii patří i graffiti.

Ke Kamenné kolonii patří i graffiti. | foto: Anna VavríkováMAFRA

Už když přicházím Kamennou ulicí úbočím kopce nad brněnským hotelem Voroněž, mám pocit, že jdu do jiného světa. Vlevo má někdo na zahrádce místo trpaslíka špalek s lebkou a sekerou potřísněný červenou barvou. Vpravo je „zeď vzkazů“, na kterou někdo nastříkal kolonky uvozené větou: „Než umřu, chcu ….“

A lidé tam dopisují, co chtějí. Někdo tam napsal: „Udělat stojku a revoluci.“

A to už vidím první ulici legendární Kamenné čtvrti v Brně. Prvně mě tam kdysi zavedla sestra, a to jsem měl pocit, že jsem někde v pohádkové Zlaté uličce. Ale je to trochu ušmudlaná „Zlatá ulička“.

Vpravo na místní hospodě Duck Bar mají červené dámské lodičky nad vchodem místo domovního znamení, i když Duck Bar se jmenuje podle Citroenu 2CV. Dveře z tohoto auta visí na další stěně.

Někteří místní obyvatelé, které potkávám na ulici, by z fleku mohli nastoupit do nějaké undergroundové kapely.

Kamenná kolonie už je i v alternativnějších průvodcích. Odhaduji však, že místní chtějí v klidu žít po svém a ještě tak strpí lidi na procházkách, kteří přicházejí z Brna za zatáčkou.

Napadají mě i další příměry – je to tu trochu jak v kodaňském squatu Christianii, trochu jak v Novém Světě na Hradčanech. Skoro by tu mohla být silniční cedule s přeškrtnutým Brnem a nápisem „vjíždíte do Kamenné kolonie“.

Umělci vystřídali dělníky

Kamenka, jak se jí také říká, vznikla ve 20. letech minulého století jako dělnická kolonie. Najdete ji pár set metrů vzdušnou čarou od brněnského výstaviště. Dá se procourat za půl hodiny a výměru má tak 150 krát 200 metrů.

Turista by neměl minout několik úzkých klikatých uliček, místní hospodu Duck Bar, dům obložený zrcadlovými sklíčky, vyhlídku na čtvrť, několik graffiti a opečovávané zahrady.

Většinou uliček v Kamence auta neprojedou.

Domky jsou veskrze moderní, ale zdejší půvab tkví v něčem jiném. Domečky jsou to opravdu malinké a nemají tu pravoúhlé ulice, takže čtvrť vypadá jak pohozené dětské kostky (údajně je tu 130 domků a výměru mají většinou maximálně 40 metrů čtverečních).

Navíc je čtvrť vklíněná do bývalého lomu na Červeném kopci, z jehož okraje je na Kamenku asi nejhezčí výhled. V letech sedmdesátých se odtud dělníci odstěhovali za lepším do paneláků a domky obsadili umělci. Pro zajímavost, nejsou tu dodnes vyřešené vztahy mezi majiteli domů a pozemků, takže Kamenka jsou vlastně takové „domečky-squateři“.

Máme tu i uličku Italku

Čtyřiašedesátiletý sochař Vladimír Matoušek, autor mimo jiné mnoha církevních soch, žije v brněnské Kamenné kolonii už desítky let. Spoluzakládal i sdružení, které se stará o její rozvoj. MF DNES poskytl rozhovor o svém domově.

Vy jste sochař, máte v Kamenné čtvrti ateliér a zároveň vedete místní sdružení, které čtvrť rozvíjí?
Já jsem jeden z těch, kteří ho založili, ale jsou v něm teď aktivní spíše ti mladší.

Jste coby místní lidé rádi, že Kamenná čtvrť se stala turistickou atrakcí, nebo toužíte raději po klidu?
Naštěstí situace není taková, že by turistů bylo tolik a nás by to nějak otravovalo. Ale klid je něco, čeho si tu lidé cení nejvíc. Je to blízko do centra, ale zároveň je to tak trochu periferie. S turisty tu nikdo žádný kontakt ani nemá, kromě toho, že se staví v hospodě, když je otevřená.

Když vám tedy turisté nevadí, co byste jim u vás doporučil navštívit? Samozřejmě, mě zaujal dům obložený zrcadlovými sklíčky nebo hospoda s dámskými botami jako domovním znamením….
No tak ty uličky. My jsme sem přišli i kvůli tomu, že nám to připomínalo Itálii a vůbec Středomoří. My tady dodnes jedné uličce říkáme Italka. To je taková ulička, která je tak úzká, že se dá projít jenom pěšky. Poloha Kamenné kolonie v lomu nedovolila postavit domy jinak, než že některé uličky jsou neprůjezdné.

Ano, mně to přijde, že místní domečky vypadají, jako kdyby je někdo shodil z vršku toho lomu jako dětské kostky…
Nebo jako když děcka večer uklízejí hračky a nahrnou je někde do rohu.

A historie je opravdu taková, jaká se většinou opakuje v médiích, že Kamenka vznikla jako dělnická kolonie v první polovině 20. století a pak ji obsadili umělci?
Je to pravda. Město vykoupilo lom od původních majitelů. Černí se jmenovali, někde tady ještě jejich potomci žijí. Většinou si tady stavěli domečky svépomocí dělníci z Kohnovy cihelny. Říkalo se, že někteří si cihly nakradli z té továrny, jiní si je koupili. Takhle to tady za první republiky vzniklo. Umělci se sem začali dostávat až v 70. letech.

Vy tam bydlíte jak dlouho?
Padesát let.

Četl jsem, že tu pořád nejsou vyjasněné majetkové vztahy a komplikuje vám to život?
Problém je v tom, že pozemky pod domy byly v majetku města a byly pouze pronajaté. Město čas od času povolilo prodej pár pozemků. Situace je taková, že pozemky pod domy vlastní pětina lidí, kteří o to zažádali a vystihli období, kdy jim to rada města schválila. Další mají zažádáno o odkup pozemků a město jim to dodnes neumožnilo. Komplikuje to třeba žádost o hypotéku.

Jste čtvrtí zelených a alternativních myšlenek?
Za komunistů to vznikalo jako takový ostrůvek. Proto se sem stěhovali umělci a lidé, kteří toužili po svobodnějším způsobu života. Hodně studentů sem tíhne. Bydlí tady na různých podnájmech a pronájmech.

Kolik lidí vlastně žije v Kamenné kolonii?
Dva až tři lidi na dům. Tak do pěti set.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Pořád mě tam posílají. Tak jsem šel do Prdele

Osada Prdel u Rapšachu měří jen asi 100 metrů a jsou tam jen asi tři domy....

Ne, nejde o fotomontáž splašené umělé inteligence. To místo skutečně existuje. Osada jménem Prdel....

Český výletník: Recept na třináctý pramen Karlových Varů chtěla i StB

Obří poutač na Návštěvnické centrum Becherovky na karlovarské ulici.

Ke Karlovým Varům kromě vřídla, Rusů a oplatek neodmyslitelně patří i Becherovka. A když...

Český výletník: Hrad jako středověký panelák. Řádí tam mumie i černá paní

Buchlov je od roku 1968 chráněn jako kulturní památka.

Lípa neviny, vražda hradního pána, černá paní, pes Cerberos i mumie. Buchlov je podle mě hradem, ke...

Český výletník: Kraj Miloše Zemana. Tady kontroverzní prezident sbíral síly

Prezident Miloš Zeman tráví dovolenou v Novém Veselí na Žďársku. Ani letos...

Ať už ho milujete, nebo ne, Miloš Zeman byl jednou prezidentem a je s ním spojen konkrétní kraj,...

Český výletník: Vynález je to čerchmantský. Po stopách filmu Krakonoš a lyžníci

Z filmu Krakonoš a lyžníci

Mám „úchylku“ na film Krakonoš a lyžníci, který se odehrává v zimě na konci 19. století. Ve sněžné...

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Nebezpečná města: Americké metropole rozežírá zločin a hyperkorektnost

Spojené státy americké se před světem vytrvale snaží prezentovat hodnotami demokracie, práva a pořádku. Scény z ulic některých kriminalitou prosáklých měst však spíš než ekonomickou velmoc...

Kdysi přes led jezdily vlaky. Jenže tuto zimu Bajkal ne a ne zamrznout

Premium

Nejhlubší jezero světa tuto zimu možná nezamrzne. Leduprostý Bajkal je dalším projevem anomálně teplé zimy, která obyvatele Moskvy připravila o bílé Vánoce a mnoha Rusům připomíná spíš chladné jaro.

Pět míst v Alpách, kde si parádně zalyžujete a ještě vás skvěle ubytují

Očima fyzika znamená lyžování nakloněnou rovinu a tření snížené kluzkým sněhem. Vybrali jsme pět míst v Alpách, kde se školní poučka mění ve slastnou extázi nejen na svahu, ale i v hotelovém zázemí....

Naberete kondici, ale někde i prochladnete. Velký test plaveckých bazénů

Premium

První dva týdny v roce to v posilovnách a bazénech vypadá, jako by celé Česko usedlo na rotoped a obléklo plavky. Škoda, že nás nadšení tak rychle opustí, protože je plno příjemných míst, kde lze i v...

Opouštíme Česko a zkusíme si zimní výstup na nejvyšší horu Beskyd

Titulkem článku se rozhodně nenechte zmást! Na Lysou horu s davy turistů a horských běžců rozhodně nepůjdeme. Vydáme se o kus dál na východ na nejvyšší horu celých Beskyd, a nikoli jen těch našich...

23. ledna 2025

Zkoumá zlo ve světě, zpovídal strůjce genocidy. I diktátoři touží po lásce, říká

Premium

Při putování po světě přišel mimo jiné o řadu předsudků, nikoli však o naději, že jsou lidé dobří. Jejich příběhy aktivně vyhledává, aby je mohl vyprávět. „I v těch nejvyloučenějších lokalitách,...

22. ledna 2025

Jen pro otrlé. V Indii se na jednom místě koupou miliony lidí

Už týden probíhá na soutoku svatých řek Gangy, Jamuny a mytologické Sarasvatí ve městě Prajágrádž oslava svátku Kumbhaméla. Při letošním ročníku se tu má setkat až čtyři sta milionů lidí a s největší...

22. ledna 2025  14:54

KVÍZ: Jak dobře znáte ikonický Jumbo Jet?

Soutěž

Boeing 747 patří mezi jedny z nejvíce ikonických letadel světa. Do služby vstoupil v roce 1970 a po dobu 37 let držel rekord kapacity cestujících. Jak dobře znáte tento obří letoun?Pokud se vám...

vydáno 22. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...