Marx a hákové kříže. Výstava ukazuje, jak si Němci zdobili vánoční stromky

  16:45aktualizováno  16:45
Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu možné koupit i v běžných obchodech, jak ukazuje nová výstava věnovaná vánočním ozdobám v Německém historickém muzeu v Berlíně.

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu možné koupit i v běžných obchodech, jak ukazuje nová výstava v Německém historickém muzeu v Berlíně věnovaná vánočním ozdobám. | foto: ČTK

„Víme, že se vyráběly ve velkém a daly se zcela normálně koupit,“ říká o ozdobách s nacistickou symbolikou šéf sbírek Německého historického muzea Fritz Backhaus. „Máme zde třeba inzerát, na němž je vidět, že tyto vánoční ozdoby, které propagovalo především SS, prodávala třeba Edeka,“ poznamenává s poukazem na maloobchodní řetězec, který v Německu funguje dodnes.

Fotogalerie

Právě SS se ve 30. a 40. letech minulého století hodně snažilo, aby Němci Vánoce slavili v národněsocialistickém duchu. K tomu měly vedle příruček s doporučeními napomáhat i speciální vánoční ozdoby, z nichž výstava ukazuje třeba vánoční špičku s hákovým křížem z Durynska z doby kolem roku 1933 nebo svastiku vyvedenou na vánoční kouli.

Ale ani přes snahy SS a některých dalších organizací není zřejmé, že by Němci za Hitlerova režimu své vánoční zvyky skutečně výrazně změnili. „Jak moc byl tento vánoční design rozšířený, dokážeme jen těžko odhadnout. Na fotkách vánočních stromů z té doby ho nacházíme spíše jen výjimečně,“ podotýká Backhaus. „Vánoce jsou něčím tradičním, a tak lidé velmi rádi i v této době dále využívali tradiční vánoční ozdoby,“ nabízí jedno z možných vysvětlení.

Vánoční výzdoba se zásadně nezměnila ani za režimu Německé demokratické republiky, která sice také prosazovala své akcenty, ale nikoliv komunistickou symboliku. „Existovala třeba poněkud komická snaha přejmenovat vánočního anděla na „postavu konce roku“ (Jahresendfigur),“ líčí Backhaus, podle něhož se vůbec neujala. Ukazuje však na debaty části východoněmeckých pohlavárů o tom, jestli se mají i nadále používat křesťanské pojmy.

Výstava „Anděl, hákový kříž, Skalní dóm“, která na pár metrech čtverečních nabízí kolem 500 exponátů, se však nezaměřuje jen na oslavy Vánoc v nedemokratických dobách. Vývoj sleduje od 19. století až do současnosti.

Zajímavou část tvoří třeba židovské, muslimské nebo buddhistické ozdoby, jež někteří stoupenci těchto náboženství, kteří si také připomínají Vánoce, dávají na své stromky. Jsou mezi nimi i ozdoby v podobě Buddhy, tradičního židovského svícnu nebo jeruzalémské mešity Skalní dóm. Ke kuriózním ozdobám pak patří třeba podobizny Karla Marxe nebo Martina Luthera. Výstava je v německé metropoli k vidění do 3. března příštího roku.

Bizarní vánoční ozdoby byly loni k vidění také v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na výstavě válečného umění s názvem Druhá strana mince. Mezi ozdobami se objevila i vzducholoď Zeppelin, dělostřelecký granát anebo obličej německého císaře, popřípadě diktátora Adolfa Hitlera.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Mořský odliv odhalil vrak ponorky na francouzském pobřeží, je z ní atrakce

Vrak německé ponorky UC-61.

Na francouzském pobřeží poblíž Calais se od prosince objevuje vrak německé ponorky, který byl desítky let pohřben v...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Cheopsovo Konopiště. Jak to opravdu vypadá u egyptských pyramid

Turisté se mohou kolem pyramid projíždět na koni, na velbloudu nebo v...

Turisté po nich lezou a tiše se to toleruje. Že by se však někomu podařilo přespat nahoře, je trochu přitažené za...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Další z rubriky

Lidstvo se musí oteplování planety postavit, říká polární vědkyně

Marie Šabacká

Marie Šabacká tráví až třetinu roku na Špicberkách. V ledovcích vymrzlého souostroví Severního ledového oceánu hledá...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Další vstřícný krok Uzbekistánu, prezident zrušil víza i pro Česko

„Chceme, aby turisté fotografovali co nejvíce. Dávejte fotky na Instagram! To...

Silně izolovaná země se od nástupu prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 postupně začala otevírat turistům. Nově...

Najdete na iDNES.cz