Marx a hákové kříže. Výstava ukazuje, jak si Němci zdobili vánoční stromky

  16:45aktualizováno  16:45
Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu možné koupit i v běžných obchodech, jak ukazuje nová výstava věnovaná vánočním ozdobám v Německém historickém muzeu v Berlíně.

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu možné koupit i v běžných obchodech, jak ukazuje nová výstava v Německém historickém muzeu v Berlíně věnovaná vánočním ozdobám. | foto: ČTK

„Víme, že se vyráběly ve velkém a daly se zcela normálně koupit,“ říká o ozdobách s nacistickou symbolikou šéf sbírek Německého historického muzea Fritz Backhaus. „Máme zde třeba inzerát, na němž je vidět, že tyto vánoční ozdoby, které propagovalo především SS, prodávala třeba Edeka,“ poznamenává s poukazem na maloobchodní řetězec, který v Německu funguje dodnes.

Fotogalerie

Právě SS se ve 30. a 40. letech minulého století hodně snažilo, aby Němci Vánoce slavili v národněsocialistickém duchu. K tomu měly vedle příruček s doporučeními napomáhat i speciální vánoční ozdoby, z nichž výstava ukazuje třeba vánoční špičku s hákovým křížem z Durynska z doby kolem roku 1933 nebo svastiku vyvedenou na vánoční kouli.

Ale ani přes snahy SS a některých dalších organizací není zřejmé, že by Němci za Hitlerova režimu své vánoční zvyky skutečně výrazně změnili. „Jak moc byl tento vánoční design rozšířený, dokážeme jen těžko odhadnout. Na fotkách vánočních stromů z té doby ho nacházíme spíše jen výjimečně,“ podotýká Backhaus. „Vánoce jsou něčím tradičním, a tak lidé velmi rádi i v této době dále využívali tradiční vánoční ozdoby,“ nabízí jedno z možných vysvětlení.

Vánoční výzdoba se zásadně nezměnila ani za režimu Německé demokratické republiky, která sice také prosazovala své akcenty, ale nikoliv komunistickou symboliku. „Existovala třeba poněkud komická snaha přejmenovat vánočního anděla na „postavu konce roku“ (Jahresendfigur),“ líčí Backhaus, podle něhož se vůbec neujala. Ukazuje však na debaty části východoněmeckých pohlavárů o tom, jestli se mají i nadále používat křesťanské pojmy.

Výstava „Anděl, hákový kříž, Skalní dóm“, která na pár metrech čtverečních nabízí kolem 500 exponátů, se však nezaměřuje jen na oslavy Vánoc v nedemokratických dobách. Vývoj sleduje od 19. století až do současnosti.

Zajímavou část tvoří třeba židovské, muslimské nebo buddhistické ozdoby, jež někteří stoupenci těchto náboženství, kteří si také připomínají Vánoce, dávají na své stromky. Jsou mezi nimi i ozdoby v podobě Buddhy, tradičního židovského svícnu nebo jeruzalémské mešity Skalní dóm. Ke kuriózním ozdobám pak patří třeba podobizny Karla Marxe nebo Martina Luthera. Výstava je v německé metropoli k vidění do 3. března příštího roku.

Bizarní vánoční ozdoby byly loni k vidění také v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na výstavě válečného umění s názvem Druhá strana mince. Mezi ozdobami se objevila i vzducholoď Zeppelin, dělostřelecký granát anebo obličej německého císaře, popřípadě diktátora Adolfa Hitlera.

Autor:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Nepálský Šerpa pokořil rekord v počtu výstupů na Mount Everest

Devětačtyřicetiletý nepálský Šerpa Kami Rita patří k nejzkušenějším horským...

Devětačtyřicetiletý nepálský Šerpa Kami Rita dnes překonal svůj vlastní rekord v počtu výstupů na nejvyšší horu světa,...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Najdete na iDNES.cz