Další čtyři století se nesly ve znamení bojů, válek, vyhánění a útlaků, během kterých se z hrdé rudé většiny stala pokořená zlomená menšina, na jejíž práva nikdo nebral ohled.
Indiáni se stali ve své vlastní zemi cizinci a zůstali jimi až do roku 1924, kdy jim Kongres přiznal státní občanství USA.
DOTOVANÝ ŽIVOT
Na území Spojených států dnes žije kolem dvou milionů potomků rudého muže. Jejich čela nezdobí čelenky ani péra, nenosí tomahavky, neloví skalpy, ani nebafají dýmky míru. To všechno je minulost. Minulost, kterou jim vzali. Někteří z nich asimilovali a stali se z nich řadoví Američané se vším všudy, jiní dali přednost dotovanému životu na území indiánských rezervací.
Těchto jedinečných územních celků, které pro ně vyčlenila vláda, napočítáte po celé zemi 333. Leží ve 33 státech a spravuje je Úřad pro indiánské záležitosti.
Federální instituce, jejíž vznik byl motivován snahou alespoň částečně odčinit spáchaná příkoří, zabezpečuje pro původní obyvatele Ameriky mnohá privilegia. Patří k nim zejména bezplatné školství a lékařská péče, jakož i nejrůznější formy sociální a finanční výpomoci. Většina indiánů žijících v rezervacích je totiž chudá. Tradiční zemědělství je neuživí, a kromě příjmů, souvisejících s přítomností turistů, mnoho jiných příležitostí k výdělku nemá.
Fotky z indiánských rezervací si prohlédněte ZDE |
NESKUTEČNĚ VYPRAHLÁ A KRÁSNÁ
Největší a nejznámější rezervace amerických indiánů leží na pomezí států Arizona, Colorado, Utah a Nové Mexiko. Rozprostírá se na ploše asi 250 x 300 kilometrů a žije na ni necelých 150.000 příslušníků kmene Navaho. Po nich je i pojmenována.
Navažská rezervace je vyprahlá a suchá, zároveň však neskutečně půvabná. Chudá na dešťové srážky, ale bohatá na nádherné scenérie. Ty nejúchvatnější se objevily v mnoha westernových filmech a reklamách na tabákové výrobky. Díky televizním obrazovkám, stránkám časopisů i cigaretovým billboardům je znají lidé na celém světě, ale zdaleka ne všichni vědí, že toto vzácné území patří indiánskému lidu.
Snad nejpopulárnějším symbolem rezervace je Údolí monumentů. Ano, je to onen slavný symbol amerického středozápadu, ve kterém věžovité skalní objekty načervenalé barvy vystupují z okolní roviny tak bizarně, že vzbuzují směs obdivu, úcty a pokory. Krásné jsou ve dne, i ve svitu měsíce, ovšem největší půvab vykazují v záři zapadajícího nebo vycházejícího slunce.
KRAJEM PŘÍRODNÍCH ATRAKCÍ
Návštěvníky, kteří zamíří z Údolí monumentů na jihovýchod, překvapí asi po hodině jízdy pohled na fenomén, označený v mapách pojmem Malovaná poušť. Krajina mírně zvlněných kopců, zbarvených pestrobarevnými pruhy různých stopových prvků, se táhne v délce mnoha desítek kilometrů, včetně území na pomezí rezervací indiánů kmene Hopi a Navaho.
U silnice stojí jejich stánky se suvenýry, ve kterých jsou nabízeny charakteristické stříbrné a tyrkysové šperky, hliněná keramika a zdobené amulety. Na odbyt jdou i vlněné přikrývky s indiánskými vzory a nejrůznější výrobky z kůže. Vše je ruční práce.
GRAND CANYON - KAM TURISTÉ AUTEM NEDOJEDOU...
Ačkoliv Údolí monumentů i Malovaná poušť patří k nejkrásnějším místům v Americe, ani jedno z nich se nevyrovná slávě lokality jménem Grand Canyon. Tato sedmnáct set metrů hluboká a přes dvacet kilometrů široká soustava kaňonů leží v těsném sousedství rezervace Navahů. Každoročně ji navštíví kolem čtyř milionů lidí. Jenom nepatrný zlomek z nich zavítá k indiánům kmene Havasupai a Hualapai, kteří v úžasném kraji kaňonů žijí.
Drtivá většina turistů, kteří poznávají krásy USA, totiž zpravidla nemíří tam, kam nemůže zajet vlastním autem. A rezervace Havasupai i Hualapai k takovým místům patří.
TAJEMSTVÍ SKALNÍCH PALÁCŮ
Ve státě Colorado, který nese stejné jméno jako řeka, jenž Grand Canyon vyhloubila, není tolik rezervací jako v sousední Arizoně. Přesto drží jeden vzácný unikát. Nacházejí se tu nejstarší dochovaná indiánská obydlí na území USA. Dávné stavby, kterým se říká puebla, tvoří jednu z hlavních atrakcí národního parku Mesa Verde.
Překvapivě zachovalá obydlí pueblových
indiánů v národním parku Mesa Verde
Nejzachovalejší a zároveň největší ukázkou zručnosti a vynalézavosti původních obyvatel je dílo, které je jednotlivou stavbou a celou vesnicí zároveň. Evropským návštěvníkům ze všeho nejvíce připomíná zříceninu středověkého hradu. Jmenuje se Cliff Palace a je vybudováno pod obrovskými pískovcovými převisy. Ty jej chránily v létě před horkým sluncem a v zimě před sněhem, kterého zde bývá okolo jednoho metru. Jednotlivé místnosti vícepatrové stavby jsou vzájemně propojeny a vytváří jednolitý celek – palác.
Zručnost a dovednost dávných architektů i stavitelů, kteří pamatovali na každý detail, je patrná i po 1200 letech. Zachovalost stavby zodpověděla mnoho otázek týkajících se fungování vesnic pueblových indiánů, jeden z největších otazníků však zůstává.
Příslušníci zdejšího kmene, kteří nepoužívali písmo a nezanechali téměř žádné záznamy, totiž beze stopy zmizeli. Proč a kam dodnes nikdo neví, jedno je však jisté. Pokud by bílí muži v předchozím století neukončili genocidu "rudochů", a místo zřízení rezervací a účinných způsobů ochrany pokračovali v jejich likvidaci, o životě a kultuře původních obyvatel kontinentu bychom dnes věděli méně. Mnohem méně.
Překvapivě zachovalá obydlí pueblových indiánů, vybudovaná pod skalními převisy, patří k hlavním atrakcím národního parku Mesa Verde |
Navažský indián prodávající šperky |
Slavný Grand Canyon leží v těsném sousedství indiánských rezervací Havasupai a Hualapai |
Údolí monumentů je jednou z nejnavštěvovanějších částí indiánské rezervace Navahů |
Profil indiánské dívky sledující západ slunce |