CYKLOPORADNA

Poradna ukončena

Ilustrační foto

Na otázky odpovídá

Ilustrační foto

Nevíte, jak si vybrat kolo? Máte s kolem nějaký problém? Odpovídali odborníci pražské firmy Harfa Sport.

Nejvíce se ptáte

Servis, údržba
Jak casto by se mela delat odrzba kola a co by se melo zkontrolovat peclive.
nameless
Ilustrační foto
Údržba kola by se měla dělat tak často, jak je potřeba:) Je to stejné jako např. s úklidem domu. Také je to závislé na počtu najetých kilometrů, obtížností terénu atd. Brzdy, řazení a tlak v pneu je potřeba kontroovat častěji. Naopak středy (ložiska), výplet, vidlice kontrolujte opravdu podle potřeby, ale min. 1 za rok (rekreační použití). Zvláštní pozornost věnujte řetězu (čistit, mazat, kontrolovat, zda není vytahaný ..), opět podle objemu najetých km a např. i počasí - jiné je to po "blátivé" vyjížďce v terénu, jiné zas po slunném dni na asfaltu.
Servis, údržba
Dobrý den. Na různých diskuzích, které se týkají kol se často popisují různé vrzání, skřípání a další "pazvuky" které některá kola vydávají. Může se tento problém reklamovat? A jak je to s kolem které tyto zvuky vydává i po důkladné prohlídce v servisu. Má zákazník na kolo nové? Děkuji za odpověď.
Martin Nový
Ilustrační foto
Záleží, co uvedené zvuky způsobuje. Pokud se jedná o problém v ložiscích, vidlici, pedálech atd., je důvod k reklamaci možný, nicméně pouze na základě "zvuků" nelze reklamaci většinou uznat.
Servis, údržba
Dobrý den. Rád bych se zeptal jak vyčistit zadní ozubené převody. Pračku na řetěz mám, ale na ozubených kolečcích (vpředu i vzadu) zůstane spousta nečistot. Peřdem děkuji.
Colde
Ilustrační foto
Na pastorky a převodníky existují spec.kartáče, kterými se dostanete i do špatně přístupných míst.(firma ParkTool ap.) Nejlepší je někdy kazetu sundat a vše pečlivě očistit tak.
Servis, údržba
Prosím o radu ohledně údržby odpružené vydlice , kazety a přehazovačky . Mazat či ne, případně čím ? Čím nejlépe čistit a mazat řetěz ? děkuji
David "Oranžáda"
Ilustrační foto
Vidlici svěřujte do rukou odborného servisu, pouze ji udržujte čistou. Řetěz čistíme spec.myčkami na cyklo řetězy + roztokem (popř.nafta či technický benzin). Mazat řetěz doporučuji přípravky FinishLine - perfektně promažou, vytěsňují vlhkost, nechytají prach - tím prodlužují život Vašemu řetězu.
Servis, údržba
Mam asi 20 let stare kolo s rafky 27" a co si pamatuji, vzdy se mi trhaly a praskaly draty v zadnim kole. Vazim asi 80 kg a rafky si vycentrovat umim.(Nehledim tolik na hazeni,spise na rovnomerne napeti)Vyzkousel jsem jiz vsechny typy dratu (rez,nerez,chrom,ruzny tloustky), vse malo platne. Porad trham asi 2 draty mesicne!! Mohl byste mi vysvetlit prosim, jestli je tohle normalni,pripadne,kde muze byt chyba? Dekuji.
Josef
Ilustrační foto
Ne, normální to rozhodně není. Při běžné jízdě by se Vám to stávat nemělo. Pokud jsou dráty vypleteny správně (počet křížení apod.) bude nejspíše problém v ráfku (mekký, starý ...). Doporučuji se obrátit na servis.

Najdete na iDNES.cz