Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Výlov ani odbahnění táborské nádrži nepomohly, Jordán zůstává špinavý

  8:50
Už je to téměř sedm let, co se podmínky v táborské nádrži Jordán měly díky nákladnému odbahnění zásadně zlepšit. Jeden z hlavních parametrů, kvalita vody, však výrazně pokulhává. Jordán znečišťují ryby i přitékající fosfor. Pomoci má stanice na jeho zachytávání.
Kvalitu vody v Jordáně prý snižuje velké množství ryb.

Kvalitu vody v Jordáně prý snižuje velké množství ryb. | foto: David Peltán, MAFRA

Zatímco první roky po odbahnění bylo místy vidět až do několikametrové hloubky, poslední dobou se v nádrži ve velkém usazují sinice a řasy společně s nežádoucími druhy ryb.

Míra zarybnění se navíc dostala tak daleko, že na podzim roku 2019 museli vědci z Biologického centra (BC) Akademie věd České republiky společně s táborskou radnicí část obsádky vylovit.

„Sledujeme situaci v Jordánu už od roku 2018 a o rok později jsme díky odlovu snížili populaci býložravých ryb o jednu třetinu. Do té doby jich zde bylo až 600 kilogramů na hektar vodní plochy,“ vysvětluje vedoucí oddělení ekologie ryb a zooplanktonu Jiří Peterka. Se svým týmem zkoumá životní podmínky v Jordánu.

Částečně se tak na přechodnou dobu podařilo kvalitu vody skutečně zlepšit, ale ani razantní úbytek ryb nestačí k žádoucímu výsledku. Ideální by podle vědců bylo, kdyby na hektar připadalo pouhých 30 až 50 kilogramů.

Nepříznivý stav také potvrdil loňský podzimní průzkum, při něm se ukázalo, že se s úbytkem ryb změnila i druhová skladba.

Místo oukleje cejnek

„Ještě v roce 2019 byla dominantní rybou ouklej, té ale loni bylo o poznání méně. Nahradil ji například cejnek a další nechtěné druhy. Celkově v obsádce zásadně chybějí dravé druhy a vrásky nám také stále dělá fosfor, který se do Jordánu dostává hlavně z Košínského potoka,“ přibližuje Peterka.

Podobně vnímá problém také vedoucí českobudějovické vodohospodářské laboratoře Povodí Vltavy Jan Potužák, který se kvalitě vody v Jordánu dlouhodobě věnuje. Podle něho předloňský regulační výlov čistotě z dlouhodobého hlediska téměř nepomohl. Do nádrže se Košínským potokem dostává velké množství drobných plevelných ryb.

„Jordán jejich přibývající počet dost výrazně poznamenává. Navíc je to rybářský revír, takže se do něj vysazují i další býložravé druhy. Ve srovnání s ostatními nádržemi v Česku je přerybnění poměrně výrazné,“ připomíná Potužák.

Navíc, stejně jako Peterka, zmiňuje fosfor jako jednoho z hlavních viníků stavu vody, který nejvíce napomáhá růstu řas a sinic.

„Potok odvodňuje velkou plochu zatíženou lidskou činností a zemědělstvím, což se promítá i na kvalitě. V letním období zde bývá hodně sinic a řas a město počítalo s tím, že odbahnění pomůže i kvalitě vody. Ani to se ale zcela nepotvrdilo. Přísun živin včetně vysokého množství fosforu dále pokračuje, takže je situace téměř stejná jako před odbahněním,“ upozorňuje Potužák.

Několik let se tímto problémem zabývají i zástupci táborské radnice. Už dříve plánovali výstavbu velké srážecí stanice na fosfor na Košínském potoce.

„Jenže ta by vyšla městskou kasu asi na deset milionů korun. Zvolili jsme raději variantu mobilní stanice, která je levnější a bude ji možné použít na více místech,“ vysvětluje místostarosta Tábora Václav Klecanda.

Radní města se na konci února touto možností na svém jednání zabývali. Nakonec našli shodu a vyhlásili výběrové řízení, v němž chtějí najít zhotovitele mobilní srážecí stanice. Stát má necelých šest milionů korun bez daně.

„Je v tom ale započtená také zásoba speciálního roztoku na dva roky, který bude fosfor zachytávat. Stanici bude možné ovládat i na dálku a bude také nezávislá na elektrické energii,“ popisuje detaily Klecanda. Vedení města předpokládá, že mobilní zařízení začne zachytávat fosfor v roce 2022 s tím, že roční provoz bude stát mezi 300 a 800 tisíci korunami.

„Je to velmi hrubý odhad hlavně kvůli tomu, že použitá technologie je poměrně složitá. Stanice umí fosfor dávkovat velmi přesně podle potřeby, takže se možná časem dostaneme ke spodní hranici provozních nákladů,“ doplňuje táborský místostarosta.

  • Nejčtenější

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Konec zdlouhavých přesunů, žákům ve Veselí staví tělocvičnu za 65 milionů

Když mají děti ze ZŠ na třídě Čs. armády ve Veselí nad Lužnicí tělocvik, musejí využívat malé a nedostačující prostory, nebo chodit do vzdálené sportovní haly. Už od příštího školního roku budou mít...

26. července 2024  15:56

Roklanskou chatu čeká obnova, kvůli ochraně tetřeva ale může trvat léta

Roklanská chata se bourat nebude. Čeká ji obnova. Ministr životního prostředí Petr Hladík to prohlásil na Modravě po dnešním jednání se zástupci šumavských obcí a Správou Národního parku Šumava....

26. července 2024  7:01,  aktualizováno  12:29

Kulajdová je pro odvážné, za okurkovou se lidé vracejí, říká zmrzlinář z Milevska

Premium

Josef Kortan připravuje netradiční příchutě zmrzlin, jeho práce ho baví i v 72 letech. Zaujal i v soutěži Chutná hezky. Jihočesky. Připravuje okurkovou, s rumem a arašídy – takzvaného Rumburaka,...

25. července 2024

Dodávka sjela z kempu do Lužnice. Doplula do půlky řeky, zastavila se o mělčinu

Dodávka po střechu potopená v řece zaměstnala ráno jihočeské hasiče. Sjela do vody v Kolodějích nad Lužnicí. Při jejím vytažení pomáhali potápěči, kteří museli přijet z Českých Budějovic a Českého...

25. července 2024  11:16

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....