Radnici výsledek překvapil, špatný stav budovy byl pro ni totiž hlavním argumentem, proč stavět nový akvapark na stejném místě.
Výběr nového prostoru a následná povolení by prý znamenal, že obyvatelé města by byli několik let bez plavání. Radnice předpokládala, že objekt je v tak špatném stavu, že se v příštím, nebo přespříštím roce pro veřejnost už neotevře.
Posudky však daly za pravdu autorům petice, kteří požadují, aby se pro nový akvapark hledalo jiné místo, a tvrdí, že město má bazén dále provozovat.
"Ve většině případů se jedná o estetické vady plynoucí z chybného provedení nebo nedostatečné údržby," píše se v posudku pražské společnosti Tazus.
"Bylo zjištěno, že vany krytého i venkovního bazénu jsou bez trhlin a zjevných vad, které by způsobovaly únik vody," poukazuje zpráva. V závěru je navíc předpověď, že konstrukce bazénu se může užívat dalších 30 až 50 let.
"Klíčová je životnost stropů pod ochozy bazénů. Pokud se neodstraní odkap v místě přelivů, tak je možné provozovat dále bazén pět až deset let," říká posudek. V případě, že se závada odstraní, zvýší se životnost až na 20 let.
Starosta Veselý: Máme nyní dost času
Píseckého starostu Ondřeje Veselého (ČSSD) výsledek velmi překvapil. "Je to pro nás uklidnění. Pokud se lidé v referendu vysloví pro akvacentrum na jiném místě, budeme mít dost času jej najít a zároveň starý bazén dál používat," podotýká Veselý.
Rád by se však větším investicím do starého bazénu vyhnul. "Sypat peníze do budovy, která se bude bourat, mi nepřijde rozumné," naznačil.
Autory petice studie potěšila. Jediný argument města, proč na stavbu bazénu pospíchat, je teď prý smazán.
"Je to něco, co jsme předpokládali. Kolegové architekti se byli v bazénu podívat a jejich závěry byly stejné," uvádí architektka Petra Trambová, členka komise pro urbanismus a rozvoj města a zároveň jedna ze spoluautorek petice za referendum.
Pokud se lidé v referendu vysloví pro stěhování bazénu, bude podle ní na tahu město. "Hledání nového místa je v jeho kompetenci," připomíná Trambová to, že alternativní návrhy, které architekti vymysleli, starosta jeden po druhém na veřejném projednání vyhodnotil jako nevhodné.
Referendum současně s prezidentskou volbou
Zastáncem stěhování je i místostarosta Josef Knot (TOP 09), který by rád viděl akvapark v bývalých Žižkových kasárnách. Závěry posudků je prý překvapen. Zároveň připomíná výsledky druhého posudku, který si město nechalo udělat.
Podle něj lze provoz bazénu udržet při ročních nákladech 300 tisíc korun. V současné době přitom město na bazén doplácí asi osm milionů.
"Je to pro mne zcela zásadní informace. Provoz bazénu je udržitelný při nijak závratných investicích. Zatím se společně s občany můžeme v klidu rozhodnout, jak dál," pochvaluje si Knot.
O tom, zda akvapark s drahami na plavání, zábavní a relaxační částí za 200 milionů vyroste na místě současného bazénu, nebo jinde, rozhodnou lidé v referendu. To je naplánované souběžně s prvním kolem prezidentských voleb, které se mají konat v lednu.