Čas na učení i vědu si stále najdu, říká nový rektor Jihočeské univerzity

  10:11
Novým rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se stane od dubna 2020 Bohumil Jiroušek z filozofické fakulty. Práci v jejím vedení zná, je prorektorem pro vnitřní hodnocení. Do funkce ho musí ještě jmenovat prezident republiky.

Novým rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích bude Bohumil Jiroušek. Do funkce nastoupí 1. dubna 2020. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Rychlá a nekomplikovaná. Tak se dá krátce shrnout volba nového rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jejím akademickým senátem. Profesor Bohumil Jiroušek byl jediným oficiálním kandidátem a senátoři mu v úterý 10. prosince dali důvěru hned v prvním kole. Podpořili ho 23 hlasy, což je o dva více, než potřeboval. Čtrnáct senátorů se při volbě zdrželo.

„Je to nadpoloviční většina senátorů a doufám, že dokážu přesvědčit i ty ostatní, že to s univerzitou myslím dobře,“ reagoval na volební výsledek Jiroušek.

Co říkáte faktu, že jste byl jediným nominantem, zatímco před čtyřmi lety vybírali akademičtí senátoři nového rektora téměř tři měsíce ve čtyřkolovém maratonu z osmi kandidátů?
To je velmi složitá otázka. Prostě se to stalo. Když je jednou kandidátů hodně, podruhé málo, je těžko říct, o čem to vlastně svědčí. Mohl bych jenom spekulovat a absolutně bych nevěděl, jestli se ta spekulace odehrává správným směrem.

S jakou vizí jste se ucházel o post rektora?
Mé základní vize jsou takové, že bych rád pokračoval v kontinuitě toho, co nastolilo současné vedení. Ať se to týká oblasti rozpočtové, nebo zajišťování studijních programů.

Bohumil Jiroušek (47 let)

Narodil se v Benešově u Prahy, po studiích na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity (obor český jazyk a literatura – dějepis) se během doktorského studia českých dějin specializoval na problematiku historiografie a moderní české a středoevropské historie a kultury. V roce 2005 se stal docentem, v roce 2014 byl jmenován profesorem českých a československých dějin. Působí na Filozofické fakultě JU a je prorektorem pro vnitřní hodnocení. Publikoval desítky studií doma i v zahraničí, je autorem řady biografií významných českých historiků, editorem a spolueditorem sborníků a kolektivních monografií k problematice historiografie, moderní české kultury a československoitalských vztahů. Je svobodný, bezdětný.

V jakém stavu univerzitu převezmete po současném rektorovi Tomáši Machulovi?
Chtěl bych mu poděkovat, protože si myslím, že ji převezmu ve velmi kvalitním stavu. Univerzita šla v poslední době velmi nahoru v hodnocení prestižních mezinárodních žebříčků. Dobře si vedeme ve financování vědy ministerstvem školství, zájem studentů odpovídá populační křivce v současné době. Jsme na tom srovnatelně jako jiné univerzity a nyní máme 9 500 studentů.

Chtěl byste mít Machulu ve svém týmu?
Ano, to bylo součástí mé vize, kterou jsem představoval akademickému senátu. Že bych byl rád, kdyby byl Tomáš Machula jedním z pěti prorektorů.

A uvažujete i o nových posilách?
Nějaké dílčí změny se asi odehrávat budou. Já jsem jednoznačně prohlásil, že chci mít tým prorektorů vyvážený. To znamená, aby v něm byly zastoupeny obory přírodovědné, zemědělské i humanitně-společenské.

Sám jste nyní prorektorem pro vnitřní hodnocení. Už jste přemýšlel o svém nástupci?
Přemýšlel, ale myslím, že by to měl vědět dřív akademický senát než vy. Takže úvahy o tom, kdo bude prorektorem pro jakou oblast, bych ponechal zatím na interní diskusi na půdě univerzity.

Co se vám ve funkci povedlo?
Doufám, že se celému našemu týmu kolem současného pana rektora povedlo vytvořit řadu předpisů, které po nás požadovala novela vysokoškolského zákona. A že se nám daří provádět nové akreditace, přejít na nový systém studijních programů a překlopit univerzitu z bývalých oborů na nové studijní programy.

Čím je to zajímavé pro veřejnost?
To je základ pro odpovědi na dotazy uchazečů, co se dá na univerzitě studovat. Když se každý rok veřejnost ptá, jaké nové obory nabízíme, musíme poskytovat zajímavé nové studijní programy. A to je právě jeden z úkolů, které jsem zčásti měl na starosti já.

Vycházíte přitom také z poptávky trhu práce v regionu?
Bereme v úvahu průzkumy mezi absolventy i zaměstnavateli, které organizuje ministerstvo školství a zčásti si je děláme i sami. Ale nemůžeme vytvářet programy, které budou šité na míru firmám. To je nereálné. Studijní program musí vycházet z toho, aby byl absolvent flexibilní na příštích 40, 50 let, kdy bude na trhu práce.

Sám jste velmi aktivním vědcem, nebude vám líto tuto oblast kvůli roli rektora potlačit?
Já doufám, že ve srovnání s prorektorem ji nebudu muset potlačit o tolik. Počítám s tím, že mi přibudou nové povinnosti, ale předpokládám, že nějaký čas na bádání si najdu. Už teď je to trochu víkendové bádání. Asi to bude pokračovat, že na vědu budu mít čas hlavně o sobotách a nedělích.

A uhájíte si čas na výuku?
Hodlám i nadále učit, tak jako dosud. Učím velmi rád a zpětná vazba od studentů je pro mě docela zajímavá.

Čím se bavíte ve volném čase?
Byť to na mně není úplně vidět, občas rád chodím do posilovny, zaplavat si, v létě si rád zajedu na kole. A nejraději si přečtu nějakou beletrii, která mě pobaví. Třeba Gentleman v Moskvě je moc pěkná knížka.

Co si přejete pro univerzitu do dalších let?
To, co se říká vždycky na konci všech imatrikulací a promocí: Vivat, crescat, floreat! Tedy: Ať žije, vzrůstá a vzkvétá!, to je mé přání pro univerzitu. Aby o ní bylo více slyšet, aby byla populární mezi studenty. Ale také aby ukazovala vědecký výzkum a dokázala být internacionální, což je v regionu vždycky těžší než v Praze nebo tam, kde jsou velká letiště. Ale i to je úkol univerzity.

  • Nejčtenější

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

Budějovická teplárna testuje kotel na štěpku, ať nemusí spalovat hnědé uhlí

21. června 2024  16:23

Teplárna v krajském městě ještě v roce 2017 spotřebovávala 230 tisíc tun hnědého uhlí. Postupně...

Sladký o trpkém konci a nové kariéře: Budu přísný trenér, musím získat kabinu

21. června 2024  14:05

Dvě podobné chyby, vyřazení z kádru a následný přesun na trenérský post. Tak skončila profesionální...

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Motorkář vjel na singltrek v protisměru, tratě u Prachatic ohlídají fotopasti

21. června 2024  9:38

Na nebezpečnou vyjížďku se v půlce května vydal motorkář, který se svým terénním strojem vjel na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...