Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Odbahní dva Vrbenské rybníky, kvůli hnízdícím ptákům musí pracovat v zimě

  14:50aktualizováno  14:50
Návštěvníci oblíbené chráněné lokality nedaleko sídliště Vltava v Českých Budějovicích už si možná všimli vypuštěných rybníků Domin a Bažina. Čeká je vyčištění a úpravy za 110 milionů. Bahno využijí zemědělci jako hnojivo.

Vrbenské rybníky z ptačí perspektivy (rok 2007) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Akce, která nemá v jižních Čechách obdoby, čeká dvě nádrže v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky. Odbahňování, úprava hrází, výpustí a ptačích ostrůvků čeká rybníky Domin a sousední Bažinu, které leží při naučné stezce.

„Projekt financujeme z operačního programu Evropské unie. Dokončujeme výběrové řízení, do kterého se přihlásilo šest uchazečů. Jakmile podepíšeme smlouvu, můžeme začít,“ uvádí vedoucí odboru životního prostředí Jihočeského kraje Zdeněk Klimeš.

Oba rybníky jsou od září vypuštěné, bagry do nich mají vjet koncem října. Kvůli ptačí rezervaci mohou ale práce pokračovat jen v zimním období, přesně od října do února. Před hnízděním na jaře budou Domin i Bažina opět napuštěné. Předpoklad je, že práce skončí v roce 2021. Z rybníků se má vyvézt asi 47 tisíc metrů krychlových usazenin.

Další práce představují opětné vybudování 24 ostrůvků, kde hnízdí ptáci, z toho tří na menší Bažině. Nakonec přijde na řadu finální obnova celé lokality.

Bahno vytažené zprvu na okraje rybníků bude po částečném odtoku vody vybraná firma odvážet k severnímu okraji rezervace, na vybrané místo na katastru Bavorovic. K tomuto účelu tudy dočasně povede panelová cesta.

Po konečném usazení materiálu a atestech, zda neobsahuje toxické látky, ho rozvezou na zemědělské pozemky podle zájmu jejich vlastníků. Rybniční bahno obsahující biologické živiny bylo podle odborníků vždycky žádaným hnojivem.

Projekt sleduje také odbor životního prostředí radnice a hlavně českobudějovická pobočka Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle jejího šéfa Jiřího Bureše je rezervace Vrbenské rybníky v Česku unikátem. Hlavně tím, že leží v příměstské části a mohou ji snadno navštěvovat celé rodiny.

Hnízdiště zde mají stovky vodních ptáků, mezi nimi i vzácné druhy. Dále jsou tam cenné chráněné rostliny, například orchideje a houby.

„Návštěvníci sem chodí venčit psy. Ptákům to nevadí, na lidi si zvykli. Můžete jít pár metrů od jejich hnízd. Mimo jiné tu hnízdí racek chechtavý, který se už v kraji na jiném místě nevyskytuje,“ poznamenává Bureš.

Vrbenské rybníky mají status Evropsky významné oblasti

Připomíná, že oba rybníky dlouho trápí narůstající usazeniny, a tak z nich mizí voda a zarůstají. Odbahnění je nezbytné pro jejich záchranu. „Je úžasné, že máme takovou přírodu kousek od domu. Můžeme po hrázích běhat nebo jezdit na kole,“ těší Moniku Kroupovou, která se před sedmi lety přestěhovala do Čtyř Dvorů s manželem a dětmi z Prahy.

Vrbenské rybníky mají od roku 2013 status Evropsky významné oblasti. Spadají pod Naturu 2000 a chráněnou ptačí oblast. Přírodní rezervací jsou od roku 1990. Soustavu tvoří čtyři rybníky, největším je Černiš se 47 hektary vodní plochy.

Původně je zásobovala uměle vytvořená Zlatá stoka, která k nim přiváděla vodu z Vltavy až od Stecherova mlýna na opačném konci města. Zanikla v 50. letech minulého století. Pozemky rezervace o rozloze 80 hektarů patří městu, správu a ochranu zajišťuje kraj.

V poslední době na ní hejtmanství plánuje rozšíření naučné stezky a také jejího vybavení. V záměru jsou stavby nových tůněk a mokřadů. Součástí se stane takzvaná lesostep s pastvinami pro koně kolem stacionáře pro terapii handicapovaných dětí z Arpidy.

Kraj už zpracovává studii a chce budoucí projekt přihlásit k žádosti o dotaci. Podle Zdeňka Klimeše z krajského úřadu je důležité, že tato rezervace spadá pod chráněné evropské lokality a má tak šanci na skoro stoprocentní financování projektů Evropskou unií. V opačném případě by se podle něj na tak náročné akce těžko sháněly peníze.

Vrbenské rybníky se rozkládají na severním okraji Českých Budějovic.

Vrbenské rybníky se rozkládají na severním okraji Českých Budějovic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Správa železnic hledá projektanta dvou tunelů. Bude to stát 430 milionů

Poslední nedotčený úsek železnice mezi Českými Budějovicemi a Prahou čeká v blízké době modernizace. Projektová studie...

Turistů teď jezdí do vesnice na seznamu UNESCO velmi málo. A nenosí roušky

Ticho narušují jen ptáci. Občas projede traktor. Jinak je náves v Holašovicích, zřejmě nejznámější jihočeské vesničce,...

Pošta zavírá na jihu Čech část poboček, výdejny kurýrních služeb fungují

Kamenné prodejny jsou z velké části zavřené, lidé však nakupovat nepřestali. Někteří online prodejci hlásí zájem o...

Jihočeské radnice chtějí podnikatelům kvůli koronaviru odpouštět nájmy

Celá řada měst na jihu Čech se rozhodla podpořit podnikatele a OSVČ. V Českých Budějovicích nebo v Táboře si nyní mohou...

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...