Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Odbahní dva Vrbenské rybníky, kvůli hnízdícím ptákům musí pracovat v zimě

  14:50
Návštěvníci oblíbené chráněné lokality nedaleko sídliště Vltava v Českých Budějovicích už si možná všimli vypuštěných rybníků Domin a Bažina. Čeká je vyčištění a úpravy za 110 milionů. Bahno využijí zemědělci jako hnojivo.

Vrbenské rybníky z ptačí perspektivy (rok 2007) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Akce, která nemá v jižních Čechách obdoby, čeká dvě nádrže v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky. Odbahňování, úprava hrází, výpustí a ptačích ostrůvků čeká rybníky Domin a sousední Bažinu, které leží při naučné stezce.

„Projekt financujeme z operačního programu Evropské unie. Dokončujeme výběrové řízení, do kterého se přihlásilo šest uchazečů. Jakmile podepíšeme smlouvu, můžeme začít,“ uvádí vedoucí odboru životního prostředí Jihočeského kraje Zdeněk Klimeš.

Oba rybníky jsou od září vypuštěné, bagry do nich mají vjet koncem října. Kvůli ptačí rezervaci mohou ale práce pokračovat jen v zimním období, přesně od října do února. Před hnízděním na jaře budou Domin i Bažina opět napuštěné. Předpoklad je, že práce skončí v roce 2021. Z rybníků se má vyvézt asi 47 tisíc metrů krychlových usazenin.

Další práce představují opětné vybudování 24 ostrůvků, kde hnízdí ptáci, z toho tří na menší Bažině. Nakonec přijde na řadu finální obnova celé lokality.

Bahno vytažené zprvu na okraje rybníků bude po částečném odtoku vody vybraná firma odvážet k severnímu okraji rezervace, na vybrané místo na katastru Bavorovic. K tomuto účelu tudy dočasně povede panelová cesta.

Po konečném usazení materiálu a atestech, zda neobsahuje toxické látky, ho rozvezou na zemědělské pozemky podle zájmu jejich vlastníků. Rybniční bahno obsahující biologické živiny bylo podle odborníků vždycky žádaným hnojivem.

Projekt sleduje také odbor životního prostředí radnice a hlavně českobudějovická pobočka Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle jejího šéfa Jiřího Bureše je rezervace Vrbenské rybníky v Česku unikátem. Hlavně tím, že leží v příměstské části a mohou ji snadno navštěvovat celé rodiny.

Hnízdiště zde mají stovky vodních ptáků, mezi nimi i vzácné druhy. Dále jsou tam cenné chráněné rostliny, například orchideje a houby.

„Návštěvníci sem chodí venčit psy. Ptákům to nevadí, na lidi si zvykli. Můžete jít pár metrů od jejich hnízd. Mimo jiné tu hnízdí racek chechtavý, který se už v kraji na jiném místě nevyskytuje,“ poznamenává Bureš.

Vrbenské rybníky mají status Evropsky významné oblasti

Připomíná, že oba rybníky dlouho trápí narůstající usazeniny, a tak z nich mizí voda a zarůstají. Odbahnění je nezbytné pro jejich záchranu. „Je úžasné, že máme takovou přírodu kousek od domu. Můžeme po hrázích běhat nebo jezdit na kole,“ těší Moniku Kroupovou, která se před sedmi lety přestěhovala do Čtyř Dvorů s manželem a dětmi z Prahy.

Vrbenské rybníky mají od roku 2013 status Evropsky významné oblasti. Spadají pod Naturu 2000 a chráněnou ptačí oblast. Přírodní rezervací jsou od roku 1990. Soustavu tvoří čtyři rybníky, největším je Černiš se 47 hektary vodní plochy.

Původně je zásobovala uměle vytvořená Zlatá stoka, která k nim přiváděla vodu z Vltavy až od Stecherova mlýna na opačném konci města. Zanikla v 50. letech minulého století. Pozemky rezervace o rozloze 80 hektarů patří městu, správu a ochranu zajišťuje kraj.

V poslední době na ní hejtmanství plánuje rozšíření naučné stezky a také jejího vybavení. V záměru jsou stavby nových tůněk a mokřadů. Součástí se stane takzvaná lesostep s pastvinami pro koně kolem stacionáře pro terapii handicapovaných dětí z Arpidy.

Kraj už zpracovává studii a chce budoucí projekt přihlásit k žádosti o dotaci. Podle Zdeňka Klimeše z krajského úřadu je důležité, že tato rezervace spadá pod chráněné evropské lokality a má tak šanci na skoro stoprocentní financování projektů Evropskou unií. V opačném případě by se podle něj na tak náročné akce těžko sháněly peníze.

Vrbenské rybníky se rozkládají na severním okraji Českých Budějovic.

Vrbenské rybníky se rozkládají na severním okraji Českých Budějovic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Takový déšť jsem nikdy nezažil, voda se valila do domu všude, popisuje reportér

Z čistého nebe začaly padat kroupy o velikosti pingpongových míčků. Pak přišel liják, který se spustil okolo deváté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce

V Katovicích na Strakonicku napršelo při pondělní večerní bouřce 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Senior v SUV vjel na stezku, tam se zasekl, zpět ho navigovali strážníci

Ke kuriózní dopravní nehodě vyjížděla v úterý městská policie v Táboře. Pětasedmdesátiletý řidič vozidla SUV při ní...

Řidičům zavřou zkratku přes centrum Budějovic, má to omezit tranzitní dopravu

Řidiči, zapamatujte si dvě data - 1. července se v Českých Budějovicích mění parkovací systém, 8. července se upraví...

Druhá automatická nonstop prodejna vznikla v Českém Krumlově, přibudou další

Na jihu Čech otevřela již druhá samoobslužná nonstop prodejna. Nachází se nedaleko městského divadla v Kaplické ulici v...

Šokoval ho dokumentární snímek, téma spisovatel Boček převedl do románu

Co všechno může vylézt na povrch, začne-li se člověk prohrabávat rodinnou minulostí? Přesně na to se ptá nadějný...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...