Rozhledna Měňavka na Borkovických blatech bude „házet prasátka“ podle počasí

  12:34aktualizováno  12:34
Síť rozhleden na jihu Čech se zahustí o další čtyři. Vyrostou nad Lipnem v zaniklé obci Kapličky, na Borkovických blatech na Táborsku, u Vrbenských rybníků na okraji Budějovic a na Svobodné hoře na Strakonicku.

Měňavka, tak se bude jmenovat rozhledna na Borkovických blatech. | foto: Vizualizace: Mjölk

Tři rozhledny připravuje Jihočeský kraj, který se do takových staveb pouští vůbec poprvé. Čtvrtou otevře město Vodňany.

V rozhlednu s točitým schodištěm se promění bývalá ocelová vojenská hláska v zaniklé osadě Kapličky na Českokrumlovsku. Věž dostala od armády obec Loučovice a darovala ji kraji.

„My tam uděláme rozhlednu, aby turisté měli další zajímavé místo, a pak vyhlídku Loučovicím půjčíme, aby se o ni staraly,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Fotogalerie

Přestavba věže, která je pozůstatkem hlásky protivzdušné obrany státu, na 25 metrů vysokou rozhlednu začne ještě letos. Místo leží v nadmořské výšce 950 metrů a kříží se tam několik turistických tras. Jde o bývalé nepřístupné hraniční pásmo na pravém břehu Lipna.

„Už máme v ruce prováděcí projekt i stavební povolení. Teď připravujeme výběrové řízení na dodavatele a počítáme s tím, že se rozhledna začne stavět na podzim a dokončí nejpozději na jaře příštího roku,“ uvedl vedoucí krajského odboru životního prostředí Zdeněk Klimeš.

Současnou konstrukci nejdřív řemeslníci rozeberou, natřou a vmontují do ní nové ocelové schodiště. Nahoře přibude nová plošina se zábradlím a zastřešením v části nad schodištěm.

Původně chtěl kraj novou rozhlednu otevřít už na podzim, plán však zhatil aktuální statický posudek, který požaduje bytelnější základy. Tím se zdvojnásobil rozpočet stavby na více než čtyři miliony korun a krajský odbor životního prostředí musí stavbu rozložit do dvou let. Letos na ni má jen polovinu z celkové částky.

„Vyhlídku nad Lipnem otevřeme na prahu příští turistické sezony. Armáda si toto místo v pohraničním pásmu vybrala pečlivě. Je tam jeden z nejlepších výhledů v těchto místech do vnitrozemí – celé panorama od Lipna přes údolí až do Vyššího Brodu a dál,“ popsal Klimeš.

Ptačí pozorovatelna u rybníků

Další dvě krajské rozhledny budou zcela nové. Jedna se stane součástí naučné stezky na Borkovických blatech u Soběslavi na Táborsku, druhá vyroste u Vrbenských rybníků na okraji Českých Budějovic pro pozorování zhruba devadesáti druhů ptáků hnízdících ve zdejší přírodní rezervaci.

„Na obě už máme vybrané architektonické návrhy, teď si u vítězů objednáme zpracování projektu. Předpokládáme, že ptačí pozorovatelnu, jejímž autorem je budějovický Atelier 8000, bychom mohli otevřít příští rok. Rozhlednu nazvanou Měňavka od libereckých architektů ze studia Mjölk, která je větší a nákladnější, chceme mít hotovou v roce 2021,“ plánuje Klimeš.

Ptačí věž bude vysoká přibližně deset metrů a má jednoduché přírodní řešení ze dřeva, které přirozeně zapadá mezi rybníky. Odborníci v hodnoticí komisi, kteří vybírali v malé architektonické soutěži vítěze ze tří návrhů, ji upřednostnili do krajiny mezi rybníky, mokřady a louky.

„V příštím roce chceme mít stavební povolení a zařadit rozhledny do plánu investic. Víme určitě, že ta malá na Vrbenských rybnících bude levnější, odhad architektů je dva miliony korun. Měňavka na blatech je dražší, odhad je šest milionů. Oba projekty nejsme schopni zafinancovat, takže jednu otevřeme a druhou dokončíme o rok později,“ vysvětlil šéf krajského odboru životního prostředí.

Na Měňavku však stojí za to si počkat. Dvacet metrů vysoká rozhledna slibuje návštěvníkům při každé návštěvě vždycky originální zážitek. Skládá se sice z tradiční ocelové kostry, která bude podobná jako na Kapličkách, ale vyhlídka na blatech je zahalena bionickým pláštěm z kovové sítě a tisíců tenkých tykadel.

„Na jejich konci jsou malé odrazky, které zrcadlí slunce a v poryvech větru hází kolem rozhledny malá prasátka. Rozhledna vypadá jinak v dešti, jinak v letní poledne. V mlze jsou odrazky nepatrné, při západu slunce se celá rozhledna zlatě třpytí,“ popsali liberečtí architekti projekt na svém webu.

Jako každý netradiční záměr, tedy i Měňavka, vzbudila u hodnotitelů řadu protichůdných emocí.

„Ale u architektů sedících v komisi převládl názor, že se jedná o výjimečný návrh spočívající v tom, že plášť rozhledny vytvoří v celkovém dojmu aktuální obraz situace v lese. Vždycky jedinečný, takže bude lákat příchozí, aby se na místo vraceli,“ řekl Klimeš.

Vyhlídka poblíž Vodňan

Na novou dřevěnou rozhlednu se mohou těšit i turisté na Svobodné hoře u Vodňan na Strakonicku. Bude vysoká 26 metrů, konstrukcí bude podobná té na šumavském Boubíně, město za ni zaplatí přes šest milionů korun.

„Základy už by měly být hotové a předpokládáme, že na slavnostní otevření se dostane pravděpodobně v říjnu. Mohli bychom to spojit například s výročím vzniku samostatného Československa, ale o termínu se ještě budeme bavit,“ sdělil místostarosta Vodňan Tomáš Bednařík.

Rozhledna bude v nadmořské výšce 640 metrů ve Vodňanských Svobodných Horách poblíž trasy směrem na Bavorov. „Určitě nabídne moc pěkný výhled, místo je zároveň dobře přístupné pro pěší i cyklisty,“ doplnil místostarosta. Vidět odtud je Šumava, ale i další místa.

Zástupci města očekávají, že nová atrakce zvýší zájem turistů o tuto lokalitu. Ti v této oblasti často vyrážejí například na nedalekou zříceninu Helfenburk. Brzy tak budou moci výlet obohatit o další zastavení.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Najdete na iDNES.cz