Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lidé dál odmítají stavbu hal u Hrdějovic. Nepomohlo ani jejich zmenšení

  14:43
Obyvatelé obcí na severním okraji Českých Budějovic dál odmítají stavbu rozsáhlého areálu s halami. Firma CTP představila v Hrdějovicích upravenou studii, jejíž součástí jsou i škola a park, ale místní jsou stále proti. Nechtějí, aby přes jejich obce jezdila nákladní auta.
Pohled od Nemanic. V pozadí je Borek.

Pohled od Nemanic. V pozadí je Borek. | foto: CTP

Za jedním stolem sedí čtveřice zástupců firmy CTP. Naproti nim se plní židle lidmi z Hrdějovic, Borku, Úsilného či Nemanic. Do sálu hrdějovické hospody jich přichází desítky. Důvodem je plánovaná výstavba komerčních hal naproti nedalekému Makru.

Investor přijel veřejnosti představit, jak pozměněný původní záměr. „Upravili jsme charakter parku. Plocha hal se zmenšila,“ sdělil na úvod Marek Fukan, projektový manažer firmy CTP. Podle srovnání investora se plocha hal snížila ze 75,6 tisíce metrů čtverečních na 47 tisíc.

Ve studii, kterou si lidé mohli prohlédnout, jsou nyní dva tipy budov. Ve čtyřech objektech o rozloze od 3,7 do 5 tisíc metrů čtverečních mohou být obchody, řemeslná výroba či autosalon.

„Zjišťovali jste si, jaký by byl o takové prostory zájem?“ ptala se při diskusi jedna z místních obyvatelek.

„Ano, obsazenost těchto komerčních jednotek je až 98 procent. Máme s tím velké zkušenosti, protože je budujeme ve větších i menších městech. Stavíme je na objednávku konkrétním firmám. Bývají to zásilkovny, autoservisy, salony či velkoobchodní prodejny,“ reagoval David Chládek, ředitel výstavby CTP pro Českou republiku.

Podle pozměněného plánu má být v areálu také šest hal o rozloze 4,7 až 5,9 tisíce metrů čtverečních. Ty investor staví pro lehkou výrobu různého typu, od potravinářství přes farmacii až po strojírenství.

V reakci na odpor proti původnímu návrhu pak společnost CTP zařadila do studie, která není konečná, i několik nových staveb.

„Na ploše 2,7 hektaru jsme po dohodě s vedením obce Hrdějovice zkusili navrhnout domov pro seniory, komunitní centrum, tělocvičnu či základní školu. Na jih odtud je pak park svodní plochou a místem pro odpočinek,“ oznámil architekt Jiří Brůha, který se zástupci firmy návrh prezentoval.

Problém s dopravou do areálu

Jeho podoba ale u lidí v sálu neuspěla. U řady z nich vyvolala smích a ironický potlesk. „Uvědomujete si, že jste to klidové centrum umístili mezi vysokorychlostní trať a areál, kam bude každých pět minut jezdit kamion?“ ptal se například Jan Černý z nedalekého Úsilného.

On i obyvatelé dalších obcí vyjádřili kromě jiného obavy ze zvýšení dopravy, která by do areálu přijížděla. Nepřesvědčil je ani slíbený pokles počtu nákladních vozidel ve srovnání s původním návrhem.

„Jsme připraveni s nájemníky smluvně řešit, že nebudou využívat přístupové cesty přes Borek a Úsilné,“ reagoval Chládek. Kamiony by mohly sjíždět na Okružní a poté do areálu zajet po Pražské třídě.

„Vy nemáte vůbec možnost omezit, kudy budou jezdit. Konzultoval jsem to s dopravními firmami,“ reagoval starosta Borku Jaroslav Novák. „Jsem rád, že proti tomu bojuju od začátku. Naše stanovisko je neměnné. Uděláme vše pro to, aby tady tahle stavba nebyla. Je to holý nesmysl,“ dodal a sál mu zatleskal.

Proti projíždění kamionů je i vedení města České Budějovice, jak investorovi před lidmi řekl náměstek primátora Juraj Thoma.

„Ve strategickém plánu rozvoje pro roky 2021 až 2027 máme předpoklad, že se po dokončení obchvatu stane z Pražské klasická městská třída se stromy a místem pro chodce a cyklisty. To, co říkáte, je v rozporu se vším, co politická reprezentace města plánuje,“ oznámil Thoma.

„Budeme se ke změně územního plánu vyjadřovat. Pečlivě zvážíme připomínky a budeme hledat všechny možné argumenty, aby doprava do plánovaného areálu nemířila přes Budějovice. Tohle mě nemůže nechat v klidu, naopak mě to vybičovalo k velké ostražitosti,“ dodal.

S příspěvky budou pracovat

Tým CTP upozornil, že studie, kterou lidé viděli, není konečná. Firmu i obec čeká ještě řada jednání. Situaci významně ovlivnilo rozhodnutí krajského úřadu, který v minulosti zrušil část územního plánu důležitou pro plánovanou výstavbu. Ta se musí schvalovat znovu.

„Zazněly příspěvky emotivní i věcné. Budeme s nimi pracovat při další přípravě. Jsme připraveni jednat, pokud nám budou chtít být okolní obce partnerem,“ oznámil Chládek po jednání a připomněl, že se nyní teprve definují podmínky pro využití daného území. Studie CTP by podle něj měla být podkladem pro zpracovatele územního plánu.

„Stanovisko obce teď sdělit nemohu, protože se o tom budeme bavit se zastupiteli. Můj názor zůstává stejný. Jsem zastáncem bydlení, aby ta plocha sloužila občanské vybavenosti. Hal máme u Budějovic dost. Musím ale poděkovat zástupcům CTP za to, že změnili rétoriku a veřejnosti představili tenhle návrh,“ hodnotila starostka Hrdějovic Radka Šulistová.

„Za to setkání jsem ráda. Je důležité, protože nejsme ostrov. S okolními obcemi tady žijeme po staletí,“ dodala starostka. Podle ní zasedne zastupitelstvo 6. října, aby rozhodlo, jestli s vyhledávací studií firmy CTP souhlasí.

Firma plánuje areál s halami mezi obcemi Hrdějovice a Borek.

Firma plánuje areál s halami mezi obcemi Hrdějovice a Borek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů

21. května 2024  14:29

Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval muž z Tachova, který podle policie...

Boháčům z Budějovicka prodávali kadeřníci kokain ve velkém, vozili ho z Prahy

20. května 2024  14:56

Kriminalisté zadrželi tři muže, kteří distribuovali kokain z Prahy do Českých Budějovic, kde ho...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hudba na plný život. Odešel známý dýdžej a moderátor Vladimír Kosťa Kostínek

22. května 2024  16:43

Jen málokdo, kdo žil v 90. letech na jihu Čech, nezná Vladimíra Kosťu Kostínka. Jeho poslechový...

Majitel podniku nahlásil vloupání. Dveře ale zničil opilec, který jimi propadl

23. května 2024  16:03

Kuriózní případ řešili policisté v Českém Krumlově. Původně nahlášené možné vloupání se změnilo v...

Školačkám prodala elektronické cigarety, hrozí jí pokuta až dva miliony

23. května 2024  14:38

Českobudějovičtí strážníci zkontrolovali dívku kouřící v přístřešku zastávky MHD elektronickou...

Vychovatelku soudí za týrání dětí ve školce. Očerňuje mě konkurence, namítá

23. května 2024  6:30,  aktualizováno  11:09

Bití, dlouhou, studenou sprchu nebo zavírání na chodbě musely podle obžaloby snášet malé děti v...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...