Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Na hradech a zámcích na jihu Čech přichystali návštěvníkům spoustu novinek

  16:11
Od zámku Červená Lhota až po hrad Zvíkov mohou návštěvníci opět vyrazit na prohlídku 14 památek napříč Jihočeským krajem. Jindřichův Hradec vstupuje do návštěvnické sezony s nově instalovanými hostinskými pokoji v Adamově stavení a slaví 800 let. Na Kratochvíli opravili kostel.
Turisté jsou zpátky na zámku Hluboká. (květen 2020)

Turisté jsou zpátky na zámku Hluboká. (květen 2020) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Žádné davy asijských turistů, spousta novinek, ale i roušky a menší skupinky na prohlídkových trasách. Taková bude letošní hlavní sezona na jihočeských památkách. Začala s dvouměsíčním zpožděním kvůli protiepidemickým opatřením.

Památkáři připravili několik nových lákadel – apartmán Terezie Černínové v Adamově stavení zámku Jindřichův Hradec, zpřístupnění Valdštejnského apartmá na zámku Hluboká nad Vltavou či znovuotevření revitalizovaného zámeckého parku v Třeboni. Poprvé se pro turisty otevírá i obnovená věž Jakobínka v sousedství hradu v Rožmberku nad Vltavou.

Červená Lhota obnoví lodičky

Na začátku sezony zpřístupní na zámku Červená Lhota pouze expozice v prvním patře s omezením počtu lidí v jedné skupině na deset. Po rozvolnění epidemiologických opatření se návštěvníci vůbec poprvé podívají do mládeneckého pokoje prince Luise Schönburga v podkroví, kde uvidí i sérii fotografií z jeho lovecké výpravy do dnešní Keni a Tanzanie ve 30. letech minulého století i exotickou trofej buvola kaferského.

„Jakmile to půjde, obnovíme po loňské pauze provoz půjčovny lodiček. Rozsáhlé odbahnění vrátilo rybníku jeho původní rozměr, jaký míval v dřívějších šlechtických dobách. Návštěvníci se tak poprvé dostanou na pramičkách do míst v ústí rybníka, kam neměli nikdy možnost se podívat,“ řekl kastelán Tomáš Horyna.

Český Krumlov láká na věž

Jako první návštěvníky v Krumlově hostí hradní muzeum s věží, zámecké interiéry první prohlídkové trasy z doby renesance a baroka a barokní divadlo. Počet lidí na komentované prohlídce je omezen na 20 včetně průvodce.

„Začneme expozicemi, kde je možná volná prohlídka a návštěvníci mohou využít audioprůvodce. Na zámcích většinou skupinám říkají: Neutíkejte mi, buďte u sebe. Teď to bude naopak, zaměstnanci budou dohlížet na to, aby lidé dodržovali rozestupy. V pokladně návštěvník dostane dezinfekci na ruce, a když nebude mít roušku, může si ji tu koupit,“ uvedl kastelán Pavel Slavko.

Hluboká hlásí velký zájem

Ve všední dny nabídne zámek Hluboká hlavní prohlídkovou trasu, o víkendu zpřístupní všechny trasy s omezeným počtem návštěvníků. Památkáři letos apelují na své příznivce, aby upřednostňovali hygienicky bezpečný nákup vstupenek online.

„Zájem je nebývalý. Lidé si na webu vybírají vstupenky na konkrétní prohlídku, den a hodinu,“ potvrdil kastelán Martin Slaba.

Hlubocký zámek se od srpna do října zapojí do celorepublikového projektu památkářů Valdštejnové – lvi ve službách císařů mimořádným zpřístupněním Valdštejnského apartmá. Zcela ojediněle otevře zámeckou kapli, a to 5. června při Noci kostelů 2020.

Hradec slaví 800 let

Jindřichův Hradec vstupuje do návštěvnické sezony s nově instalovanými hostinskými pokoji v Adamově stavení. Novinkou je i dámský apartmán hraběnky Terezie Černínové. Zařízení pokojů vychází z historických inventářů a jejich podoba se vrací do 60. let 19. století. Prohlídkové trasy obohatí historické předměty, jimiž bude správa zámku připomínat letošní 800. výročí od první písemné zmínky o zdejším hradě.

„Návštěvníci uvidí například kříž z Palestiny s částečkami prsti ze Svaté země, který patrně v 17. století přivezl Heřman Černín, rukavičky hraběnky Františky Slavatové z poloviny 17. století nebo část černínské mincovní sbírky,“ vyjmenoval kastelán Jan Mikeš. Předměty budou vystaveny od 1. července do 30. září.

Na Kratochvíli opravili kostel

Romantický areál letos představí obnovené interiéry zámeckého kostela Narození Panny Marie. Část loňské sezony byl kostel uzavřený kvůli obnově vstupního prostoru a restaurování zlacení bohaté štukové výzdoby.

„Do kostela jsme instalovali mnohé cenné předměty. Nejvýznamnějším počinem bylo zrestaurování deskového obrazu Panna Maria se zjeveným Kristem ukřižovaným ze začátku 16. století,“ popsal kastelán Vojtěch Troup.

Rodiny s dětmi mohou na Kratochvíli 13. června oslavit opožděný Mezinárodní den dětí koncertem kapely Bombarďák. Pro 29. divadelní léto v zámecké zahradě Spolek divadelních ochotníků Tyl Netolice nazkoušel komedii Jiřího Brdečky Limonádový Joe, kterou bude hrát od 25. června do 12. července.

Nové Hrady mají dva okruhy

Návštěvníci hradu Nové Hrady si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Komentovaná prohlídka hradními interiéry připomene historii rodu Buquoyů od příchodu zakladatele rodové větve v Čechách Karla Bonaventury Buquoye až po výstavbu nového zámku a pojme maximálně 19 lidí. Prohlídka bytu pana správce je určena pro deset lidí ve skupině. Věž s vyhlídkou zůstane prozatím uzavřena.

„Z kulturních akcí počítáme s Hradozámeckou nocí 28. srpna, která se ponese v duchu hradních pověstí a příběhů,“ řekl kastelán Jan Smolík.

Rožmberk zpřístupní Jakobínku

Mimořádnou událostí letošní sezony je otevření věže Jakobínka, která je jediným pozůstatkem zaniklého Horního rožmberského hradu.

„Hláska ještě před osmi lety figurovala na seznamu nejohroženějších památek České republiky a za využití tradičních řemeslných postupů se ji podařilo zachránit. V interiéru jsou umístěny informace o historii věže, ale také její model včetně lešení a jeřábu, který připomíná tento unikátní stavební experiment,“ sdělila mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. 

Výstup na vyhlídkový ochoz věže po bezmála 170 schodech odmění příchozí výhledem na celý areál rožmberského dvojhradí a okolní krajinu. Prohlídka je určena pro 10 lidí, trvá 30 minut a vstupné je 150 korun.

Třeboň znovu otevře park

Zámek Třeboň zve na návštěvu první a druhé prohlídkové trasy, na obou jsou skupiny omezeny na devět lidí. Začíná i návštěvnická sezona Schwarzenberské hrobky v Domaníně. Od 1. června se pro veřejnost znovu otevřou brány zámeckého parku, který za posledního tři čtvrtě roku prošel zásadní proměnou. 

V těchto dnech tu finišují s rekonstrukcí cest. Součástí obnovy, která parku částečně navrátila podobu z konce 19. století, byla i výměna laviček a nová výsadba.

„Nejedná se však o poslední proměnu parku. Do budoucna máme v plánu obnovu některých ornamentálních záhonů, jež byly jeho součástí ještě na počátku 20. století,“ popsal kastelán Vít Pávek.

Landštejn, Zlatá Koruna, Zvíkov...

Hrad Landštejn zahájil sezonu už 11. května. Až do konce měsíce je otevřený denně kromě pondělí od 9 do 15.30 hodin, v červnu se návštěvní doba prodlouží ještě o hodinu. Historické mnišské toalety z 18. století budou v letošní sezoně novinkou v klášteře Zlatá Koruna. Prostory v budově velkého konventu dělníci stavebně ještě upravují, hlavní prohlídkovou trasu obohatí na konci srpna.

Návštěvníky zvíkovského hradu žádná omezení při prohlídce nečekají. „Prohlídky jsou bez průvodce, takže z naší strany s omezeními nepočítáme,“ uvedl kastelán Aleš Kadlčák. Na zámku Vimperk stále běží stavební práce a přípravy muzejních expozic. Přízemní sály v Dačicích čeká rekonstrukce, návštěvníkům tam ale zpřístupní prostory v západním křídle zámku.

  • Nejčtenější

Ukradené šperky fotbalového bosse Koláře. Zloději mu odvezli celý trezor

Premium Minulou středu mezi tři čtvrtě na deset a polednem vrazili tři lupiči do moderní vily v Táboře a ukradli trezor se...

U Jaderné elektrárny Temelín zemřeli dva muži. Úřady vyšetřují příčinu

Dva muži přišli v pátek o život při odvětrávání šachty horkovodu Jaderné elektrárny Temelín. Policie a inspektorát...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Diskutující posílali maturanty na frontu kvůli žluto-modrým převlekům z Mimoňů

Agresivní reakce diskutujících se v minulých dnech objevily pod videem z českobudějovického majálesového průvodu, které...

Muž přivolal policii k bezhlavému tělu v lese, šlo o erotickou pomůcku

Policisté v Týně nad Vltavou vyjížděli na začátku března k zprvu děsivému nálezu. Náhodný kolemjdoucí objevil v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z domu v Táboře ukradli šperky za miliony, policie pátrá po tmavém autě

Kriminalisté na jihu Čech vyšetřují krádež šperků za miliony. Pátrají po tmavém nebo tmavě modrém vozidle, které bylo...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Diskutující posílali maturanty na frontu kvůli žluto-modrým převlekům z Mimoňů

Agresivní reakce diskutujících se v minulých dnech objevily pod videem z českobudějovického majálesového průvodu, které...

Kempy u řek jsou nachystané na sezonu, opravili v nich chatky a zvedli ceny

Provozovatelé kempů i půjčoven lodí na jihu Čech čekají u řek povedené léto i přes ekonomickou krizi. Rozjezd sezony...

Postavil soběstačný dům. Od března do listopadu nemusí přemýšlet o elektřině

Premium Podnikatel Pavel Podruh postavil na Českokrumlovsku soběstačný dům, který je nezávislý na elektrické síti. Poprvé ho to...

Z podhledu pod stropem obchodu vytáhli celníci přes tři tisíce krabiček cigaret

Jihočeští celníci si připsali nečekaný úlovek. Při kontrole obchodu ve Studánkách u Vyššího Brodu objevili padělky...

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....