Chtěl dát šanci začínajícím umělcům, založil pro ně divadlo Ze:Mě

  16:56aktualizováno  16:56
Českobudějovické divadlo se rozroste o další scénu. Nové divadlo s názvem Ze:Mě chce pod vedením muzikálového skladatele Vojtěcha Adamčíka pomoci hlavně mladým umělcům. Útočiště našlo v KD Vltava, kde na konci září zahájí svou první sezónu.

Vojtěch Adamčík, mladý budějovický skladatel a autor několika muzikálů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dlouho měl sen. Až bude starší, chtěl si založit vlastní divadlo. Ovšem povedlo se to dříve, než čekal. Jednadvacetiletý českobudějovický skladatel Vojtěch Adamčík je hlavní tváří nového projektu, který začne od září fungovat v krajském městě. Představení divadla Ze:Mě budou od příští sezony lidé navštěvovat v KD Vltava v Českých Budějovicích.

„Rádi bychom se vydali cestou příležitostí pro začínající umělce, kteří ještě nemají zkušenost s velkým jevištěm a třeba stojí na stejné startovní čáře jako my před lety, když jsme pracovali na Údělu osudu,“ vysvětluje skladatel Vojtěch Adamčík, který už má za sebou několik muzikálů, na něž přilákal na dvacet tisíc diváků.

Pravidelně bude vypisovat konkurzy a nabídky spolupráce. „Amatérští umělci budou mít možnost učit se od profesionálních kolegů, třeba režiséra Davida Codyho nebo Jana Bubáka, který je momentálně dirigentem v ansámblu Národního divadla v Praze,“ podotýká Adamčík. 

Tvůrčí tým, který čítá devět lidí, by se chtěl zaměřovat převážně na českou tvorbu, výjimečně pak zahraniční. Nechce uvádět jen muzikály, ale i další žánry jako taneční show. 

„Máme například přislíbená práva na muzikál mladého britského spisovatele. Zhlédl jsem ho a myslím, že má velký potenciál zaujmout místní publikum,“ doplňuje skladatel a klavírista.

Zatímco dříve se jeho muzikály hrály na malé scéně Metropolu, KD Vltava nabídne velké jeviště. Velikost prostoru hrála při výběru místa důležitou roli. Vhodná je i variabilní kapacita sálu, kam se vejde 400 až 700 diváků. 

Navíc není tento kulturní dům tolik termínově vytížen. Kromě divadelních her tu nadále budou koncerty a plesy. Divadelníci se nebojí ani lokality mimo centrum města. Poukazují na dostatek parkovacích míst v okolí i na blízkou zastávku MHD s frekventovaným spojem.

Premiérová sezóna nové hudební scény, která má podle zakladatelů obdoby pouze v Praze, Brně a Ostravě, začne ve středu 25. září slavnostním koncertem Muzikálové gala. Show bude jakýmsi průřezem české i zahraniční muzikálové tvorby. 

První muzikálovou premiérou bude Cyrano

Příchozí pobaví hity z Jesus Christ Superstar, West Side Story nebo Kdyby tisíc klarinetů. Vystoupí i tvář známá z televize, herec a zpěvák Milan Peroutka, nebo muzikáloví zpěváci Lukáš Randák a Elis Ochmanová. Zároveň se na akci uskuteční i křest divadla.

První muzikálovou premiérou bude 28. a 29. února následujícího roku nová inscenace muzikálu Cyrano.

„Rozhodli jsme se pro tento titul, protože byl velmi úspěšný. Doteď mi někteří diváci píší, zda se Cyrano ještě vrátí. Chtěli jsme mu navíc dát možnost, aby se rozvinul do velké jevištní podoby,“ pokračuje Adamčík.

Z nového prostoru bude vycházet režisér David Cody. „Hudba tohoto muzikálu vybízela k provedení na větší ploše. Chceme vytvořit scénu, která bude příběh otevírat s větší dynamikou. Upravili jsme činoherní pasáže a věřím, že tento muzikál posuneme na profesionální úroveň, která nové divadlo nakopne do dalšího fungování,“ říká David Cody, jenž pochází z Českých Budějovic, bydlí však v Plzni. 

Na konci září vypíšou konkurz, kde dostane příležitost každý talentovaný uchazeč. Hudební divadlo Ze:Mě bude podle jeho zakladatelů financováno sponzorskými příspěvky, granty a dotacemi.

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Byl agresivní a nespokojený, popisují lidé Afghánce, který ubodal farmáře

Útočník, který v pondělí zabil rakouského farmáře, žil ve vesnici Leopoldschlag u hranic s Českem. Podle místních se...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Muž na Dačicku zavinil deset požárů, zapaloval i túrováním mopedu

S neobvyklým případem se setkali policisté z Jindřichohradecka, kteří vyšetřují desítku drobných požárů v okolí Dačic....

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Písek zlevňuje kvůli kůrovci pronájem lesů. Stromky začnou sázet i školáci

Kůrovec před pár měsíci napadl další desetitisíce smrků v okolí Písku. Radní města kvůli zvyšujícím se nákladům na...

Místní by chtěli z pole park, developer tam plánuje stavbu rodinných domů

Rozlehlé pole v Českých Budějovicích možná změní své využití, aby se na něm mohlo stavět. V okolí jde o jednu z...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz