Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Postavil si dům za třetinu tržní ceny. Inspiroval se i v Pompejích

Jaký by měl být moderní rodinný dům? Ekologický, energeticky úsporný, cenově dostupný… Architekt Tomáš Brix přesně takový navrhl a částečně svépomocí i postavil. Dřevostavbu navíc vyladil na míru ztíženým podmínkám pozemku.
Dřevostavba systému „two by four“ je navržená na míru pozemku i jeho...

Dřevostavba systému „two by four“ je navržená na míru pozemku i jeho zvláštnostem. Má difúzní prodyšnou skladbu fasády. Za domem je umístěná jednotka tepelného čerpadla. | foto: Jiří Ernest

„Nejlepší je koupit pozemek a postavit, co tam patří,“ je přesvědčený architekt Tomáš Brix. Na osmisetmetrovou parcelu u lesa proto „posadil“ patrovou, jednoduše a funkčně vybavenou dřevostavbu. 

Nepravidelný pozemek u lesa architekt zohlednil v atypickém tvaru patrového domu složeného z trojúhelníku, obdélníku i kruhové výseče. Dřevostavbu doplňuje plaňkový plot.

Nejdřív na internetu vybíral pozemek v několika krajích. Nejvíc se mu líbil rohový na okraji slavné filmové osady Kersko, v níž roky bydlel spisovatel Bohumil Hrabal. 

Jedinou, ale nezanedbatelnou vadou bylo, že parcela leží v záplavovém území u slepého ramene Labe. Před sto lety tu proudila voda, ale po úpravě toku lokalitu zařadili do zastavitelného území. 

„Musím počítat s tím, že v případě větší vody budu mít na zahradě asi dvacet centimetrů. Pro mě jako architekta to byla výzva. Stavění je především o tom, že musíte vědět, co chcete. Možnost výstavby jsem konzultoval i s pojišťovnou, která mi doporučila posadit dům ,na nohy‘. Spousta pozemků nemá ideální parametry a lidé na nich přesto postaví klasický dům, aniž by něco zohlednili. Je to i tím, že kultivovaných investorů je dnes málo,“ říká úvodem architekt, který si vlastní dům vybudoval jako vzorovou ukázku respektování daných podmínek. Na základy z betonových patek je posazená konstrukce skeletu 3×3 metry.

Sázka na dřevo

Nepravidelný tvar pozemku si řekl o „rohlíkový“ půdorys stavby kombinující geometrii trojúhelníku, obdélníku i kruhové výseče. Dvoupodlažní dům s užitnou plochou 180 m2 a dvojgaráží je uzpůsobený celoročnímu bydlení. Má za sebou teprve první letní sezonu, ta zimní jej letos teprve čeká.

Venkovní krytá terasa s přilehlou sezonní kuchyní i sociálním zařízením může fungovat buď jako letní byt, či zimní zahrada. Nejpružnějším konstrukčním řešením byla podle Tomáše Brixe, který na projektu spolupracoval se synem architektem Tomášem Brixem mladším, dřevostavba. 

Pod krytou venkovní terasou lze příjemně odpočívat i ,bydlet‘. K prostoru patří kuchyňský kout i sociální zařízení. Podlaha je ze dřeva sibiřského modřínu.

„V současnosti obecně roste zájem o maloformátové bydlení, což navazuje na pojem sociálního bydlení v minulosti. Motivací jsou stoupající náklady na pořízení pozemku i výstavby domu. Má ambici zabydlení méně technicky vybavených území, umožňuje i průmyslovou výrobu domů. Tento druh výstavby není na druhou stranu tolik vhodný pro bydlení rodin s více dětmi,“ připomíná Tomáš Brix, významný představitel české postmoderny sedmdesátých let minulého století, která otevřela mimo jiné téma udržitelnosti a respektování kvalit daného místa pro stavbu.

Co je doma, to se počítá

„Než bych dlouze kreslil a trávil tím hodiny, raději dělám. Člověk se nesmí štítit práce. Ušetří se tím čas i finance, dům se mi povedlo postavit za třetinu tržní ceny. Kdybych zadal třeba výrobu schodiště, kroutili by hlavou, bylo by to drahé a ještě by to dlouho trvalo. Nakoupím materiál a stavím, vnímám to jako takovou sochařinu,“ konstatuje architekt Brix, který kromě toho navrhuje a sám vyrábí dřevěný nábytek. 

Pro vyrobení kuchyňské linky a jídelního stolu posloužily majiteli korpusy z outletu IKEA i nařezané desky spárovky.

Do kuchyně vyrobil linku, jejímž základem jsou korpusy skříněk pořízených v outletu IKEA, ostatní části dodělal. 

Moje generace má zkušenost se samovýrobou. Dnešní doba přinesla navíc možnost využívat elektronické prostředky. S pomocí internetu jsem objevil i řemeslníky z regionu. Podobně jako kdysi, když byla dopravní dostupnost omezená. Novodobými prostředky se vlastně vracím do původní podoby. Po získání stavebního povolení stavba trvala skoro dva roky, ale 80 procent času se na něco čekalo. Aspoň jsem měl prostor vyladit detaily,“ ještě dodává.

Díky počítači a aplikaci ušetřil materiál: vyšel mu přesný počet trámků pro konstrukci dřevostavby. Ta musí také dýchat, aby se neobjevil rosný bod, proto je použitá difúzní prodyšná skladba fasády. I proto jsou vnitřní stěny obloženy keramickými obkládačkami jen v místech, kde se objevuje voda (kuchyň, koupelna…), ostatní plochy chrání omyvatelný nátěr. 

Stěny dobře izoluje PUR pěna, která se díky aplikaci stříkáním dostane do všech koutů.

Obytná místnost spojuje obývací pokoj, kuchyni i jídelnu. Prostor je obložený smrkovým dřevem – na podlaze i v podhledu. Krbová vložka je součástí hybridního vytápění domu.

Inspirace z popela

Plastová okna s trojsklem vylepšují tepelně izolační parametry stavby. Desky z laminátu v kombinaci s dřevěnými okenicemi zase vyřešily uzavření přízemí, do kterého nefouká, a v létě je tak zajištěná přirozená ventilace. 

Promyšlené jsou i zdroje tepla. Hybridní systém vytápění v tomto případě znamená, že výkon tepelného čerpadla (vzduch–vzduch) může zastoupit i krbová vložka, teplý vzduch lze přečerpávat do koupelny a dvou ložnic. Záleží jen na tom, kolik je majitel ochotný platit.

Malá vodní plocha vytvořená s pomocí fólie a vrstvy filce zachycuje dešťovou vodu a vylepšuje klima.

Vodou se v domě neplýtvá. Do místa není zavedená kanalizace, ale je zde biočistička odvádějící takzvanou šedou vodu (z vany, sprchy, myčky, umyvadla…) přímo do Labe. 

Tomáš Brix sám vytvořil malé jezírko, jež pozitivně ovlivňuje i zdejší klima. Stačilo mu k tomu pár korun a fólie, pod niž položil vrstvu filcu. Pod hladinu umístil provrtané plastové nádoby (které zbyly od malty) s jutou a kousky dřeva.

To popisuje takto: „Příroda si všechno vezme sama, mám tu dokonce i žáby. Důvodem vybudování bylo ovšem i to, že stavební řád požaduje využití dešťové vody. Vlastně jsem se inspiroval v Pompejích, jejichž obyvatelé to takto měli zavedené už před tisíci lety.“ 

Vizitka

Tomáš Brix (76), architekt, urbanista, vysokoškolský pedagog, majitel architektonického atelieru B. R. I. X.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

7. června 2024

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Architektka Douděrová má tři děti. Pro rodinu přestavěla dům po babičce

6. června 2024

Architektka z pořadu Jak se staví sen Kamila Douděrová si sama jeden velký sen splnila. Přestavěla...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Střecha pražské Masaryčky je nádhernou loukou. Veřejnost ji uvidí z kavárny

6. června 2024

Budova pražské Masaryčky od studia Zaha Hadid Architects je rozdělená schodištěm na objekt A a B....

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

V Příchovicích u Kořenova si postavili krásnou chalupu. Je kopií té původní

13. června 2024

V oblíbené výletní a lyžařské destinaci poblíž Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš,...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Luxusní vila musí mít věž, to je představa nejen amerických filmařů

12. června 2024

Tvůrci filmových příběhů v Hollywoodu milují velké prostory skutečných budov a prosluněných...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...