Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Postavil si dům za třetinu tržní ceny. Inspiroval se i v Pompejích

Jaký by měl být moderní rodinný dům? Ekologický, energeticky úsporný, cenově dostupný… Architekt Tomáš Brix přesně takový navrhl a částečně svépomocí i postavil. Dřevostavbu navíc vyladil na míru ztíženým podmínkám pozemku.
Dřevostavba systému „two by four“ je navržená na míru pozemku i jeho...

Dřevostavba systému „two by four“ je navržená na míru pozemku i jeho zvláštnostem. Má difúzní prodyšnou skladbu fasády. Za domem je umístěná jednotka tepelného čerpadla. | foto: Jiří Ernest

„Nejlepší je koupit pozemek a postavit, co tam patří,“ je přesvědčený architekt Tomáš Brix. Na osmisetmetrovou parcelu u lesa proto „posadil“ patrovou, jednoduše a funkčně vybavenou dřevostavbu. 

Nepravidelný pozemek u lesa architekt zohlednil v atypickém tvaru patrového domu složeného z trojúhelníku, obdélníku i kruhové výseče. Dřevostavbu doplňuje plaňkový plot.

Nejdřív na internetu vybíral pozemek v několika krajích. Nejvíc se mu líbil rohový na okraji slavné filmové osady Kersko, v níž roky bydlel spisovatel Bohumil Hrabal. 

Jedinou, ale nezanedbatelnou vadou bylo, že parcela leží v záplavovém území u slepého ramene Labe. Před sto lety tu proudila voda, ale po úpravě toku lokalitu zařadili do zastavitelného území. 

„Musím počítat s tím, že v případě větší vody budu mít na zahradě asi dvacet centimetrů. Pro mě jako architekta to byla výzva. Stavění je především o tom, že musíte vědět, co chcete. Možnost výstavby jsem konzultoval i s pojišťovnou, která mi doporučila posadit dům ,na nohy‘. Spousta pozemků nemá ideální parametry a lidé na nich přesto postaví klasický dům, aniž by něco zohlednili. Je to i tím, že kultivovaných investorů je dnes málo,“ říká úvodem architekt, který si vlastní dům vybudoval jako vzorovou ukázku respektování daných podmínek. Na základy z betonových patek je posazená konstrukce skeletu 3×3 metry.

Sázka na dřevo

Nepravidelný tvar pozemku si řekl o „rohlíkový“ půdorys stavby kombinující geometrii trojúhelníku, obdélníku i kruhové výseče. Dvoupodlažní dům s užitnou plochou 180 m2 a dvojgaráží je uzpůsobený celoročnímu bydlení. Má za sebou teprve první letní sezonu, ta zimní jej letos teprve čeká.

Venkovní krytá terasa s přilehlou sezonní kuchyní i sociálním zařízením může fungovat buď jako letní byt, či zimní zahrada. Nejpružnějším konstrukčním řešením byla podle Tomáše Brixe, který na projektu spolupracoval se synem architektem Tomášem Brixem mladším, dřevostavba. 

Pod krytou venkovní terasou lze příjemně odpočívat i ,bydlet‘. K prostoru patří kuchyňský kout i sociální zařízení. Podlaha je ze dřeva sibiřského modřínu.

„V současnosti obecně roste zájem o maloformátové bydlení, což navazuje na pojem sociálního bydlení v minulosti. Motivací jsou stoupající náklady na pořízení pozemku i výstavby domu. Má ambici zabydlení méně technicky vybavených území, umožňuje i průmyslovou výrobu domů. Tento druh výstavby není na druhou stranu tolik vhodný pro bydlení rodin s více dětmi,“ připomíná Tomáš Brix, významný představitel české postmoderny sedmdesátých let minulého století, která otevřela mimo jiné téma udržitelnosti a respektování kvalit daného místa pro stavbu.

Co je doma, to se počítá

„Než bych dlouze kreslil a trávil tím hodiny, raději dělám. Člověk se nesmí štítit práce. Ušetří se tím čas i finance, dům se mi povedlo postavit za třetinu tržní ceny. Kdybych zadal třeba výrobu schodiště, kroutili by hlavou, bylo by to drahé a ještě by to dlouho trvalo. Nakoupím materiál a stavím, vnímám to jako takovou sochařinu,“ konstatuje architekt Brix, který kromě toho navrhuje a sám vyrábí dřevěný nábytek. 

Pro vyrobení kuchyňské linky a jídelního stolu posloužily majiteli korpusy z outletu IKEA i nařezané desky spárovky.

Do kuchyně vyrobil linku, jejímž základem jsou korpusy skříněk pořízených v outletu IKEA, ostatní části dodělal. 

Moje generace má zkušenost se samovýrobou. Dnešní doba přinesla navíc možnost využívat elektronické prostředky. S pomocí internetu jsem objevil i řemeslníky z regionu. Podobně jako kdysi, když byla dopravní dostupnost omezená. Novodobými prostředky se vlastně vracím do původní podoby. Po získání stavebního povolení stavba trvala skoro dva roky, ale 80 procent času se na něco čekalo. Aspoň jsem měl prostor vyladit detaily,“ ještě dodává.

Díky počítači a aplikaci ušetřil materiál: vyšel mu přesný počet trámků pro konstrukci dřevostavby. Ta musí také dýchat, aby se neobjevil rosný bod, proto je použitá difúzní prodyšná skladba fasády. I proto jsou vnitřní stěny obloženy keramickými obkládačkami jen v místech, kde se objevuje voda (kuchyň, koupelna…), ostatní plochy chrání omyvatelný nátěr. 

Stěny dobře izoluje PUR pěna, která se díky aplikaci stříkáním dostane do všech koutů.

Obytná místnost spojuje obývací pokoj, kuchyni i jídelnu. Prostor je obložený smrkovým dřevem – na podlaze i v podhledu. Krbová vložka je součástí hybridního vytápění domu.

Inspirace z popela

Plastová okna s trojsklem vylepšují tepelně izolační parametry stavby. Desky z laminátu v kombinaci s dřevěnými okenicemi zase vyřešily uzavření přízemí, do kterého nefouká, a v létě je tak zajištěná přirozená ventilace. 

Promyšlené jsou i zdroje tepla. Hybridní systém vytápění v tomto případě znamená, že výkon tepelného čerpadla (vzduch–vzduch) může zastoupit i krbová vložka, teplý vzduch lze přečerpávat do koupelny a dvou ložnic. Záleží jen na tom, kolik je majitel ochotný platit.

Malá vodní plocha vytvořená s pomocí fólie a vrstvy filce zachycuje dešťovou vodu a vylepšuje klima.

Vodou se v domě neplýtvá. Do místa není zavedená kanalizace, ale je zde biočistička odvádějící takzvanou šedou vodu (z vany, sprchy, myčky, umyvadla…) přímo do Labe. 

Tomáš Brix sám vytvořil malé jezírko, jež pozitivně ovlivňuje i zdejší klima. Stačilo mu k tomu pár korun a fólie, pod niž položil vrstvu filcu. Pod hladinu umístil provrtané plastové nádoby (které zbyly od malty) s jutou a kousky dřeva.

To popisuje takto: „Příroda si všechno vezme sama, mám tu dokonce i žáby. Důvodem vybudování bylo ovšem i to, že stavební řád požaduje využití dešťové vody. Vlastně jsem se inspiroval v Pompejích, jejichž obyvatelé to takto měli zavedené už před tisíci lety.“ 

Vizitka

Tomáš Brix (76), architekt, urbanista, vysokoškolský pedagog, majitel architektonického atelieru B. R. I. X.

Autor:
  • Nejčtenější

Enčev z Agrometalu má křiklavě žlutý dům. Po návratu z dovolené to byl šok

Každý mu před sedmi lety, kdy se stěhoval z hlavního města, říkal, že se zbláznil. Milan Enčev však na názory svých...

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladý pár si zařídil byt v retro stylu, přesto mu nechybí moderní komfort

Veronika Kacz miluje design a pracuje v Bonami, firmě zabývající se designem. Oblíbila si Prahu a byt, s jehož proměnou...

Na vysněná kachlová kamna čekal šest let. Ohřejí celý velký dům i vodu

Když Martin stavěl rodinný dům pro svou ženu, sebe a dvě děti, chtěl, aby centrem jejich společného prostoru byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly

Dům z padesátých let minulého století si postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Ranč jednoho z nejbohatších Američanů má psí boudu s plochou 1 100 m2

Jeden z nejextravagantnějších a nejmalebnějších rančů ve Spojených státech se prodal. Mesa Vista, obří texaský ranč...

Moderátorka Marcela Augustová s manželem postavili chalupu svépomocí

Premium Na chalupu nejezdí desítky ani stovky kilometrů, z domova to mají totiž jen 70 metrů! Televizní moderátorka Marcela...

Podlahy z kameniva vypadají na pohled i dotyk jako z masivního dřeva

„Umělé krytiny“ s dřevěnými dekory sice vypadají na první pohled stejné jako ty z masivního dřeva, ale při dotyku nebo...

Svůj splněný sen o dřevostavbě doplnili ještě o přírodní jezírko

Dřevěný dům uprostřed lesa určený pro víkendovou rodinnou pohodu, to si přáli majitelé nového srubu. Dlouho jej měli...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....