Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do důchodu si pořídili dřevostavbu, o kterou se nemusejí starat

Majitelé prosvětleného domku nedaleko Chomutova měli na své nové bydlení velmi jednoduchý požadavek: prožít v něm pohodlné stáří. I proto zvolili vzdušnou, nízkopodlažní dřevostavbu plnou světlých barev a s velkou terasou.
Čtyřmetrová hliníková pergola slouží také jako ochrana proti přehřátí domu.

Čtyřmetrová hliníková pergola slouží také jako ochrana proti přehřátí domu. | foto: Archiv majitelů

Dřevostavby nebyly pro budoucí majitele nic neznámého. Oba jsou vystudovaní stavaři, a tak se s nimi seznámili už během vysokoškolských studií. Když vkročili do seniorského věku, a přišla chvíle na rozhodnutí pro nový dům, nebylo nad čím váhat.

Pohled do praktické šatny

„Ačkoliv náš původní dům je zděná stavba, kterou jsem sám projektoval, tak jsme s manželkou věděli, že vzhledem k našemu věku chceme jednoduchý dům bez schodů. I proto jsme o dřevostavbě byli přesvědčeni hned,“ vysvětluje Jaroslav.

Podle něho nabízí dřevo jako stavební materiál řadu výhod, mezi něž patří izolační schopnosti, lehkost a pevnost dřevopanelů jako konstrukčního prvku. Nezanedbatelná výhoda je i celková rychlost výstavby.

Stavba na klíč

Na parcelu, na které by svou vysněnou dřevostavbu mohli manželé postavit, čekali dlouho, ale vyplatilo se. Okraj vesnické zástavby nedaleko Chomutova nabízí klidné prostředí, kam dřevostavba ideálně pasuje.

Protože manželé chtěli dům, v němž nejsou schody, zvolili si bezbariérový bungalov s vnitřním uspořádáním 4+1. Aby s jeho výstavbou neměli žádné starosti, vybrali si stavbu na klíč. Celá výstavba trvala pouhé čtyři měsíce, základová deska byla vylita za jediný týden.

„Pro realizaci tohoto bungalovu bylo zásadní připravit vše potřebné k okamžitému nastěhování, a to včetně vnitřní výbavy v podobě interiérových dveří, plovoucí podlahy či položené dlažby. Vyhotovením domu na klíč bylo vše na nás a noví majitelé se mohli angažovat v záležitostech, které si během stavby chtěli řešit sami,“ vysvětluje Tomáš Veselý, ředitel dodávající společnosti Vexta domy.

Kuchyň s ostrůvkem si navrhli sami majitelé, byla vyrobená na zakázku. Skleněný obklad mezi skříňkami se snadno udržuje.

Protože jsou oba manželé výtvarně založeni, nebáli se promítnout výraznější barvy i na své bydlení. Bílá fasáda s pruhy v odstínu cihlové budí útulný dojem, akcenty červené se prolínají i ve vnitřních prostorách domu. Výrazným prvkem v exteriérovém vzhledu domu představují velkoformátová francouzská okna. Interiér z nich těží maximální přísun denního světla.

Pojďte dál!

Na design interiéru manželé odborníka nepotřebovali, oba se chtěli v této záležitosti naplno realizovat. Základem byl jednoduchý interiér, ve kterém převládají světlé barvy. Pevný základ tvoří světlá plovoucí podlaha v dekoru Egger dub western z Parket Atelieru. Pro podpoření světlosti prostoru jsou použity plné dveře Sepos v bílém dekoru.

Při vstupu do dřevostavby se ocitnete rychle přímo v „srdci“ interiéru. Stačí projít úzkým zádveřím a jste v obytné části s kuchyňským koutem. Na druhé straně chodby je pak ložnice s odpočinkovou částí domu.

Přímo proti vchodu je velmi důmyslně zužitkovaná úzká místnost, která se díky vestavěné bílé skříni proměnila v praktickou šatnu. Vedle ní je na zakázku vyrobený kuchyňský kout propojený přes jídelnu s obývacím pokojem.

Kuchyň s ostrůvkem si navrhli sami majitelé, byla vyrobená na zakázku. Skleněný obklad od společnosti J.A.P. mezi skříňkami se snadno udržuje.

Pro řešení otevřené kuchyně sáhla majitelka po bílo-šedivých nábytkových dvířkách ve vysokém lesku, doplněné pracovní deskou v imitaci šedého mramoru.

Chytrým řešením kuchyňské linky je volný přechod pracovní linky s varnou deskou do prostoru, díky tomu má majitelka při vaření výhled do jídelny i obývacího pokoje. Designová závěsná digestoř působí dojmem lustru. Celkovou vzdušnou atmosféru pak podtrhuje grafický motiv na skleněném obkladu za linkou.

Červené doplňky hrají prim

Celým domem se prolínají různé drobné doplňky, sošky a především obrazy, což dodává interiéru na osobitosti. Díky pevným fermacellovým deskám, jež jsou součástí obvodových stěn i vnitřních příček, je možné na stěnu zavěsit takřka cokoliv. Fermacell totiž na jedné hmoždince udrží až 50 kilogramů.

Červené doplňky jsou patrné v jídelně s velkým elegantním stolem i v obývacím pokoji, jemuž dominuje pohovka v kůži v barvě bordó připomínající nábytek ve funkcionalistickém stylu. V kombinaci se zelenou stěnou a kobercem ve stejném barevném tónu oživuje celkový koncept interiéru. Za povšimnutí stojí i nadčasové, minimalistické konferenční stolky v dřevodekoru.

Na pohovku v červené kůži jsou majitelé hodně pyšní.

Celý pokoj pak opticky zvětšuje i velké rohové francouzské okno, jež propouští maximum světla. V zimních měsících se o útulnost a teplo domova starají krbová kamna, umístěná v rohu obývacího pokoje.

Ačkoliv jsou dřevostavby běžně vytápěné elektrickými přímotopy, těží především z izolačních vlastností stavebního materiálu.

„Jedním z důvodů, proč se obyvatelé dřevostaveb nemusejí bát výdajů za vytápění, je to, že dřevo má schopnost držet teplo, a tak v zimních měsících nepropouští chlad a drží teplo. Díky kombinaci nosných dřevěných KVH hranolů s vysoce kvalitní minerální vatou je o tepelnou izolaci domu postaráno. Obvodové stěny bývají standardně podpořeny navíc ještě deseti centimetry zateplovacího systému,“ vysvětluje energeticky nenáročné bydlení v dřevostavbách Tomáš Veselý ze společnosti Vexta domy.

Předěl chodby mezi obytnou a klidovou částí domu tvoří technická místnost a koupelna, jejichž ergonomie je řešena posuvnými dveřmi do panelů dřevostavby, čímž se chytře zvětšil manipulační prostor.

Koupelna s WC, jejíž obklady, dlažbu i sanitární zařízení si majitelé vybrali sami, je také laděna do bílých barev. Nábytková dvířka v kombinaci s přírodním dřevodekorem na desce pod umyvadlem a lehce šedá dlažba přechází v béžový obklad, místnost se tak opticky zvětšila.

Obklady do koupelny si vybrali majitelé ve světlých odstínech béžové.

U dřevostaveb je důležité správné napojení na konstrukci domu, aby vlastní dřevěná konstrukce neměla šanci nasávat vlhkost. Pokud se tento detail provede špatně, nejrychleji se projeví právě v koupelnách.

„Toho se my nebojíme, dokonce dáváme celoživotní záruku na nosný skelet domu. Používáme i Blower door testy, které zaručují, že dům dobře ‚těsní‘ a nedostane se do něj žádná vlhkost, v domě tak nevznikají žádné plísně,“ dodává Tomáš Veselý.

Za koupelnou následuje minimalistická ložnice, které dominuje velká manželská postel, naproti ní je prostorný pokoj pro hosty s přímým vstupem na zahradu. Pokoj pro hosty byl jedním z důležitých požadavků manželů, které mělo nové bydlení splňovat, protože mají rádi návštěvy svých blízkých.

Další přání investorů zahrnovalo velkou samostatnou garáž a prostornou terasu. Ta lemuje dům ze dvou stran a volně přechází v příjezdovou cestu, čímž tvoří nenásilný, jednolitý propojovací prvek mezi garáží a domem. Navíc ji zastřešuje čtyřmetrová hliníková pergola, která slouží také jako ochrana proti přehřátí domu.

Na tuto terasu je navíc možné se dostat díky francouzským oknům ze všech místností dřevostavby. „S dřevostavbou jsme s manželkou spokojeni už od výstavby. Perfektně splňuje účel jednoduchého bydlení uzpůsobeného na stáří, a i když v ní zatím ještě nebydlíme natrvalo, dojíždíme sem, jak nejčastěji můžeme. Božský klid vesnické zástavby a všudypřítomné světlo jsou navíc skutečně velké plus,“ dodává závěrem Jaroslav.

Technické údaje stavby

Výstavba: červen – říjen 2019

Celková výměra pozemku: 1 400 m2

Zastavěná plocha: 149,60 m2

Užitná plocha:118 m2

Konstrukční materiály: KVH hranoly, dřevěné panely s Fermacellem

Podlahy: Egger, Parket Atelier

Dveře: Sepos

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Zelená hora je po proměně. Hroby jsou pryč a po 200 letech se vrátili andělé

22. dubna 2024

To není chyba, ani nedokončená práce, ale záměr. Část ambitu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na...

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...