Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dřevostavby jsou šancí pro ty, kteří potřebují rychle bydlet

V Česku je už dnes každý sedmý dům konstruován jako dřevostavba. A to cihlové rodinné domy podle Českého statistického úřadu až do roku 2005 držely 93 až 95 procent trhu, dřevostavby tvořily jen jedno až tři procenta. Důvodů obliby dřevostaveb je celá řada.
Bungalov se zajímavě řešeným dřevěným obkladem potěší ty, kteří preferují...

Bungalov se zajímavě řešeným dřevěným obkladem potěší ty, kteří preferují moderní styl. | foto: Vexta domy

Dřevostavby jsou lákavé zejména krátkou dobou své výstavby, což je při dnešním nedostatku nových bytů velmi podstatné. Dřevěné stěny domu vznikají přesnou dřevopaneláží, která demonstruje vysokou profesionalitu přípravy v závodě.

Dřevostavbu - bungalov - lze přizpůsobit okolní zástavbě, použití archetypálních tvarů je zvlášť vhodné pro venkovské oblasti.

Nosné dřevěné KVH hranoly, které tvoří skelet domu, se na stavbě upevní na základovou desku, a tak je v podstatě hrubá stavba bungalovu hotová za jediný den. 

Od zahájení stavby je pak možné nastěhovat se za pouhé tři až čtyři měsíce. Tím se ušetří nejen čas, ale také finanční náklady za stávající bydlení.

Pryč jsou také pochyby o životnosti dřevostaveb. Díky kvalitnímu napojení dřevěných panelů k základům a jejich ochraně před navlhnutím se životnost dřevostaveb pohybuje klidně kolem 150 let, u některých staveb, například srubů, i déle.

U dřevostaveb lze využít široký výběr typových domů, což ovšem neznamená, že si nelze „dopřát“ změny vnitřních i vnějších dispozic zcela podle individuálních přání. Ať už jde o zrušení vnitřních příček, propojení prostoru či ponechání otevřeného krovu, dřevostavby nabízejí širokou škálu možností úprav. A to i včetně realizace výhradně individuálních projektů.

Na desku, nebo na patky?

Řeč je o založení stavby, a to lze v případě dřevostaveb řešit dvěma způsoby, buď na desku, nebo na patky. „Usazení stavby na zemní vruty čili patky bývá finančně náročnější a pro trvalé rodinné bydlení je nepovažujeme za ideální. Navíc stále přetrvávají ze stran klientů obavy, aby se pod domem nevytvořilo útočiště pro dřevokazný hmyz či plevel,“ říká při porovnávání obou způsobů Tomáš Veselý, ředitel značky Vexta domy. Některé firmy upozorňují i na to, že je nutné mnohem náročněji zabezpečit tepelnou izolaci podlahy.

Dřevostavba má oddělenou garáž, ovšem s krytým přístupem, který může posloužit i jako garážové stání.

„Založení stavby na desku pokládám z konstrukčního hlediska za lepší. Lze tak snáz provést jak bezchybné napojení na dřevěné panely a příčky, tak řádnou izolaci základů proti nasávání zemní vlhkosti.“ V takovém případě se založení stavby na desku projevuje mnohem lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi, které mají přímý vliv na hospodárný provoz dřevostavby,“ doplňuje Tomáš Veselý.

Smrk, borovice, anebo modřín?

Jaký typ dřeviny k výstavbě nové dřevostavby použít? Na již zmíněné KVH hranoly, které tvoří nosný skelet domu, se běžně používá smrkové dřevo. To se vyznačuje výbornými konstrukčními vlastnostmi a dobře se s ním hospodaří.

Ateliér Klánovice: většina interiérových prvků je vyrobena ze smrkových masivních dřevěných panelů.

Smrk je vhodný i do interiéru. „Smrkové pohledové panely jsou jakýmsi přepisem moderního pohledového betonu do dřeva, ale v nesrovnatelně ´útulnější´ podobě. Je to relativně nová a dynamicky se rozvíjející technologie,“ upozorňoval již před několika lety architekt Pavel Horák ze společnosti Prodesi.

„V českých lesích vyroste materiál potřebný k výstavbě jedné dřevostavby za necelé dvě minuty! Proto není nutné odebírat severské dřeviny, a to i s ohledem na právě probíhající kůrovcovou kalamitu. Smrk má navíc tu výhodu, že má potřebnou snadnou opracovatelnost,“ doplňuje Tomáš Veselý.

Oproti tomu na dílčí části se jako alternativa používá borovicové a modřínové dřevo, které je také více odolné, a tak se hodí například pro fasádní obklady. Ale vždy záleží na stavebníkovi: „Při realizaci domu se velice vyplatí dbát na detaily a intenzivně spolupracovat s investory. Každá drobnost při plánování a stavbě domu je důležitá. Výsledkem je pak ta nejkvalitnější architektura,“ zdůrazňuje podíl investorů Olavi Kujanen, kreativní ředitel finské společnosti Kontio, který se podílí na vypracování návrhu domů.

Bungalov Senior je řešený tak, aby vyžadoval minimum péče a poskytl maximum pohodlí.

Co ještě nabízí dřevo

Protože dřevo není pohledové, nepotřebuje žádné speciální ošetření. A to ani pokud jde o škůdce. Díky extrémní vysušenosti hranolů, jejichž vlhkost se pohybuje kolem 15 %, je dřevostavba vůči dřevokaznému hmyzu zcela imunní.

Velkou předností dřevostaveb je schopnost dřevěné konstrukce v případě požáru regulovat hoření. „Stěny a příčky dřevostaveb jsou opatřeny fermacellovými deskami, které jsou dle klasifikace stavebních materiálů nehořlavé a které chrání dřevěné KVH hranoly. V případě požáru tak oheň prostoupí pouze do dvou až tří centimetrové hloubky nosných prvků a další postup se zastaví, protože na nich vznikne zuhelnatělá povrchová vrstva. Ta brání přístupu kyslíku, a tím pádem i dalšímu hoření,“ vysvětluje Tomáš Veselý za Vexta domy. Díky tomu tak konstrukce zůstane sice ohořelá, ale nemá tendenci se bortit.

Vizualizace: průřez stropem z litého betonu v dřevostavbě

Obavy, že dřevěný dům je náchylnější na vznik požáru, jsou liché. Dřevostavby musejí splnit stejné protipožární předpisy jako zděné domy. „V některých ohledech se dokonce na dřevostavby pohlíží mnohem přísněji,“ říká architekt Horák. Nosné prvky z masivu jen tak neshoří, dobře ohni odolají CLT panely z masivu. Dřevostavby zvládnou požár lépe než kovové konstrukce.

Díky své přirozené vlastnosti kumulovat teplo je postaráno i o přirozenou regulaci vnitřní teploty. Na vytápění interiéru tak postačí elektrické přímotopy, které lze zkombinovat s přitápěním pomocí podlahového topení, tepelného čerpadla nebo krbových kamen.

Aby vlhkost neměla šanci

Při stavbě je nejdůležitější ohlídat nežádoucí absorbování vlhkosti dřeva. Proto by se osazení domu mělo provádět třicet centimetrů nad upraveným terénem.

Vizualizace: dřevostavbu lze navrhnout stejně zajímavě jako zděný dům.

„Ve skladbě stěn své uplatnění najde systém parozábran, které nepropouštějí vlhkost, a tím chrání vnitřní prostor stěny před vlhkostí. Stoprocentní jistotu pak poskytují Blower door testy, které měří „těsnost“ obálky domu. Realizují se před předáním stavby,“ uvádí Tomáš Veselý.

Využít lze však i chytrá zařízení. Pomocí zabudovaných čidel v konstrukci domu je možné sledovat jakékoliv vlhkostní výkyvy, a prodloužit tak životnost domu.

Nosnost stěn i hlukový útlum

Dřevostavba umí nabídnout i skutečně vysokou nosnost stěn. Díky využití fermacellových desek, kterými jsou přiklopeny KVH hranoly, si lze v interiéru na stěně dopřát závěsný nábytek i těžké police s knihami. Fermacellové desky jsou totiž velmi pevné a na jedné hmoždince udrží 50 kilogramů.

Vrstva betonového potěru ve skladbě stropu u patrových dřevostaveb napomůže k větší podpoře hlukového útlumu. Beton se vylije na kročejovou izolaci, a protože má větší objemovou hmotnost, projevuje se oproti jinak běžně používaným sádrovláknitým deskám navýšením útlumu hluku v řádu několika jednotek decibelů. Navíc betonová vrstva v podlaze nabízí možnost zabudování podlahového topení.

Rekreační chatu (je celoročně obyvatelná) v Soběšovicích navrhl Ing. Jiří Valenta a realizovala ji firma Moravia Wood. Elegantní dřevostavba soutěžila o titul Dřevěná stavba roku 2019.

Nadopujte dřevostavbu

A pomocí čeho si ještě zjednodušit chod dřevostavby a bydlení v ní? Co zkusit doplňkové vybavení, které ušetří náklady, čas i práci: například vytápění může být podpořeno nejen tepelným čerpadlem, ale také rekuperační jednotkou, jež účinně získává zpětné teplo a podílí se na vytváření příjemného mikroklimatu.

Úspory za elektřinu a ještě více přirozeného světla zase přinášejí světlovody a světlíky, které přivedou denní světlo přesně na místo určení. Světlovody, hluboké tubusy zabudované ve střeše, pak mohou ročně ušetřit až 400 hodin svícení žárovkou.

Pomoc se najde i při úklidu. Nabízí ji centrální vysavač, jehož centrální jednotka je zabudovaná mimo obytnou část domu. Do ní se pak po přefiltrování svádí všechny nečistoty během vysávání. V domě se tak vůbec nevíří prach ani zbytečně nehlučí.

Chod dřevostavby usnadní i komplexní chytrá domácnost, jejíž jednotné ovládání může regulovat například větrání, stínění či venkovní i vnitřní osvětlení, anebo dokonce bezpečnost domu skrze monitorující čidla.

Dřevostavba má oddělenou garáž, ovšem s krytým přístupem, který může posloužit i jako garážové stání.

Zdravé bydlení

A závěrem jasně pozitivní fakt: dřevostavby vytváří hypoalergenní prostředí vhodné pro alergiky i astmatiky. Protože dřevěný konstrukční materiál dřevostaveb prochází procesem extrémního vysušení a není nijak chemicky ošetřen, je imunní nejen vůči škůdcům, ale také vzniku plísní. Toto podporuje také systém parozábran, které chrání stěny před nasáváním vlhkosti.

V každém případě platí, že před pořízením dřevostavby je důležité vybrat správného dodavatele. V případě tuzemského nejlépe takového, který je členem Asociace dodavatelů montovaných domů, jež ručí za kvalitní práci a odbornost svých členů.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Z levných domů pro vojáky zůstaly jen ukázky, dnes ovšem za miliony

17. dubna 2024

S koncem druhé světové války vedla potřeba domů pro vracející se vojáky k explozi moderní...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...