Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Panelákový byt s hliněnými omítkami s levandulí nadchne čistotou

Narození dětí v bytě 3+1 v panelovém domě ukázalo, že stávající dispozice je značně nevyhovující, navíc interiér měl nejlepší léta opravdu za sebou. Architekti proto přistoupili k radikální proměně, která přinesla jednoduchým způsobem funkční, prosvětlený a otevřený prostor.
Dřevěná dubová podlaha zakončená klasickou plochou dubovou lištou sjednocuje...

Dřevěná dubová podlaha zakončená klasickou plochou dubovou lištou sjednocuje prostor. | foto: Archiv soutěže Interiér roku 2020

Přechod mezi vnějším (společné části panelového domu) a vnitřním soukromým prostředím tvoří vstupní a hygienické prostory, které jsou minimalizovány do jednoho pásu u vstupní zdi.

Vstup do bytu oživuje praktická dlažba.

Na tento pás navazuje společný obytný prostor, tedy kuchyň, jídelna a odpočinková část, ze které je vstup do ložnice a velkorysého dětského pokoje s lodžií.

Projekt přihlásila architektka Petra Chromek do soutěže Interiér roku 2020 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Do šestého ročníku této soutěže mohli architekti a interiéroví designéři z ČR a SR hlásit své realizace do 28. února 2021.

Vítězové budou vyhlášeni na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 18. května 2021.

Na prvním místě přírodní materiály

„Naším hlavním záměrem bylo vytvořit příjemný domov, kde budeme rádi žít a kam se rádi budeme vracet. Proto jsme se zaměřili na použití zejména přírodních materiálů. Použité materiály jsou přizpůsobeny funkčnímu využití místností, snažili jsme se je zredukovat na minimum,“ popisuje architektka Petra Chromek, autorka návrhu i majitelka bytu.

V první řadě využila přirozenou kresbu materiálů (dubové dřevo, hlína s levandulí, vzorovaná dlažba aj.), kterou příjemně doplňuje bílá barva prostupující celým interiérem.

„V ložnici a dětském pokoji jsme na stěnách v odpočinkových částech použili hliněné omítky. Do těchto omítek jsme přidali také květy levandule, kterou jsme si sami na zahradě vypěstovali. Hliněné omítky byly nanášeny ‚hrubě‘ tak, aby zanechaly stopy a viditelnou strukturu,“ popisuje autorka.

Nábytek je z březové překližky s bílými čelními plochami a přiznanou multiplex hranou.

Zálibu v malování po stěnách, kterou v sobě spolu s dětmi naleznou i dospělí, uspokojila aplikací „chytré zdi“ na volnou stěnu v dětském pokoji. Tato tvůrčí plocha je korunována lankem pro prezentaci dalších výtvarných počinů či fotek. Na tuto stěnu volně navazuje stěna v obytném prostoru, která je určena pro „galerii“ a bude postupně zaplňována obrazy vytvořenými v rodině.

Ve všech obytných místnostech je dřevěná dubová podlaha zakončená klasickou plochou dubovou lištou. Na podlahu ve vstupním pásu použila architektka vzorovanou dlažbu.

„Chytrá zeď“ na volné stěně v dětském pokoji. Tato tvůrčí plocha je korunována lankem pro prezentaci dalších výtvarných počinů či fotek.

Přechody jednotlivých materiálů jsou řešeny opět jednoduše a čistě: keramický obklad či sokl lícují s omítkou, obklad či omítka byly zalícovány s ocelovou zárubní. Podobně je to také s omítkou a keramickým obkladem u bezrámového zrcadla v koupelně.

Přechod dřevěných podlah obytných místností vyřešila autorka bezprahově, v jedné úrovni. Dubové prahy jsou použité pouze ve vstupním a hygienickém dělícím pásu, a to zejména pro vytvoření pevné hranice.

Nábytek z překližky

Vestavěný nábytek je řešený ve všech prostorech jednotným materiálem, a to březovou překližkou s bílými čelními plochami a přiznanou multiplex hranou. Pracovní deska kuchyně, stejně jako deska a odkládací police v koupelně, jsou z masivní dubové spárovky.

Gauč a postele tvoří jednoduché dřevěné rámy, na kterých jsou položeny japonské futony. Obytný prostor dále dotváří volný nábytek (jídelní stůl, židle a nízká komoda), typové kusy ze sériové výroby.

Dětský pokoj - i zde použila autorka nábytek z březové překližky.

„Minimalizovat jsme se snažili také použité prvky v interiéru. Proto jsou ve všech místnostech stejná přisazená stropní svítidla z opálového skla, jen jejich rozměr je přizpůsoben konkrétní místnosti. V ložnici i dětském pokoji byl rovněž použit stejný typ lampiček u postelí. Věšáky na bundy v zádveří i háčky na utěrky v kuchyni tvoří dřevěné špalíky,“ upozorňuje architektka Petra Chromek.

„Jako hlavní přínos celé rekonstrukce vnímáme zjednodušení celé dispozice, což umožnilo lepší prosvětlení obytných místností i jejich větší optickou a funkční provázanost,“ říká architektka.

Umístění koupelny do atypické pozice umožňuje například krásný výhled z nejvzdálenějšího koutu dětského pokoje přes kuchyňské okno až na věž kostela. Nově objevené průhledy ve vnitřním prostoru dostávají další rozměr večer, při umělém osvětlení, a to díky použití prosklených dveří.

„Přínosem pro nás osobně je zjištění, že i v typizované výstavbě se dá vybudovat příjemný domov,“ dodává na závěr architektka Petra Chromek.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

V panelákovém bytě vyřezali řadu otvorů, průhledy interiéru prospěly

11. června 2024

V rámci této proměny panelového bytu pracovali architekti s typizovaným půdorysem panelového domu z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Ocelový prstenec vytváří z dřevostavby úžasný kruhový dům s atriem

17. června 2024

Přímo v přírodě, v klidném místě mezi stromy, si našel manželský pár z Prahy svůj vysněný domov....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Mrakodrapy v LA jsou krásné, při zemětřesení z nich jde však až strach

15. června 2024

„Bylo to hrozné, nejenom pohyb budovy a otřesy bytu, ale především strašidelné zvuky a skřípění...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...