Byt s plochou 68 m² na pražském Žižkově je dispozičně řešený jako 3+kk. Od hlavního obytného prostoru lze skleněnou stěnou oddělit pracovnu se sklopnou postelí. Snadno se tu tak vytvoří intimní ložnice.
Obývací pokoj pojala architektka Iva Hájková hodně nezvykle, jako zenové místo k poslechu hudby, povídání a relaxaci. Poslední „tečku“ v něm tak představuje reprosestava od českého výrobce Xavian, která jej nejen doplňuje o zvukovou složku, ale také dolaďuje materiálovou a barevnou skladbu interiéru.
Další součást bytu představuje šatna, dětský pokoj a koupelna s oddělenou toaletou.
Klidnou a exotickou atmosféru bytu vykreslují i ty nejmenší detaily. Příklad? Unikátní stůl, který evokuje vodní hladinu. Stačí si představit, že večeříte u oblíbeného jezera, za zády vám šumí rákos a nad hlavou zapadá slunce.
Stůl vyřezaný do organického tvaru je vyroben z několika vrstev překližky, která má na sobě drobné vlnky připomínající pohyb vody na jezeře. Díky skleněným nohám stůl jako by levituje nad podlahou.
Ke stolu přidala Iva Hájková židle z přírodního lýka odkazující na rákosí. Na stěnu použila kus mramorovaného kamene statuarieto, který do interiéru přináší luxus a představuje skálu u jezera.
Nad stolem svítí prvorepublikový mosazný lustr evokující slunce. Místo obvyklého křišťálu jsou na něm zavěšeny miniaturní skleněné korálky, které reprezentující zapadající slunce nad obzorem. Tato kompozice je stěžejní myšlenkou celého bytu.
Projekt tohoto bytu získal Cena novinářů v soutěži Interiér roku 2019.
Atypické detaily
Kromě promyšlených a až poetických detailů je byt velmi nenáročný na údržbu. Většinu věcí designérka Iva Hájková ukryla ve vestavbách a skryté šatně. Převážná část vybavení bytu byla řešena jako atyp. Na míru jsou vyrobeny i nejmenší detaily, úchytky, nožky, kování, ale i kuchyňská skříňka na digestoř, skrytá nika za mramorovým obkladem stěny či panty.
Vše bylo vyrobeno z broušené mosazi, která působí moderním dojmem, a přesto materiálově odkazuje na doby dávno minulé.
Perlou interiéru je i podlaha, terazzová dlažba o tloušťce 3 cm byla dovezena přímo z Itálie. Barvy kamínků v podlaze se opakují barevně v celém interiéru. Protože jde o pravé terazzo, tloušťka dlažby umožňuje pro budoucí generace probudit její krásu pouhým vybroušením. Tato dlažba byla použita i místo klasických parapetů.
Iva Hájková do interiéru zvolila bezrámové dveře, které nenarušují atmosféru chodby. Za zrcadlem se chytře schovává elektrické zázemí. Byt byl doplněn reprosoustavou od českého výrobce, která vhodně doplňuje také materiálovou a barevnou skladbu bytu.
Spolupráce probíhala v průběhu celého projektu velmi inspirativně a kreativně, a to pro obě strany. Na začátku bylo nadšení z myšlenky a hlavního konceptu, poté vznikl velký prostor na kreativitu a vymýšlení bez jakéhokoliv omezení ze strany investorky.
A tak prošly i věci, které se zpočátku zdály jako bláznivé. Právě díky takové důvěře vznikl byt s atmosférou prvorepublikové elegance s drobnými prvky odkazující daleko na východ od nás, které objevíte až na druhý pohled.
O autorceIva Hájková vystudovala Stavební fakultu ČVUT v Praze, poté absolvovala navazující studium interiérového designu. Během své profesní praxe realizovala desítky interiérů, z nichž některé získaly ocenění Interiér roku. Své studio vede od roku 2013. Iva Hájkova Studio se zabývá návrhy a realizacemi interiérů, převážně rezidenčních. Ateliér se specializuje na návrhy kompletních bytů a interiérů rodinných domů. Projekty jsou schopni dokončit do posledního detailu. |