Kuchyňský ostrůvek z mosazi od pasíře může klidně sloužit i sto let

Našla si byt v krásném historickém domě na pražských Vinohradech, v nové střešní přístavbě. A byť ta neměla atmosféru a genia loci historického domu, přesto byla majitelka velmi spokojená. A to i díky tomu, že architektka Iva Hájková splnila její představy o konečné podobě bytu.
Kuchyňský ostrůvek z broušené mosazi vyrobil pasíř.

Kuchyňský ostrůvek z broušené mosazi vyrobil pasíř. | foto: Archiv studia

Dům prošel generální rekonstrukcí a ke cti developera je třeba říci, že interiér chodeb se mu podařilo zachovat v původním materiálovém stylu, který navazuje na historický odkaz domu. Za zmínku stojí třeba krásně renovované žulové schodiště a citlivě rekonstruované původní zábradlí.

Mosazné detaily jsou v broušeném provedení.

Genius loci historického domu ovšem skončil před vstupními dveřmi do bytu. Po jejich otevření se ocitnete v nově postaveném bytě, který nemá s patry pod sebou nic společného. Nízké stropy, plastová okna či nepromyšlená dispozice potřebovaly změnu. A radikální.

A protože se povedla, je projekt přihlášený v soutěži Interiér roku 2019, v kategorii Soukromý interiér – novostavba. Rekonstrukce. Uzávěrka soutěže je 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 31. března 2020.

Chybí hrdost i kvalitní práce

Před sto lety stavěli architekti a stavaři domy s vizí, aby sloužily po generace. Neměli pokročilé technologie a materiály dnešní doby. Neměli ani moderní nástroje dnešní doby, přesto uměli postavit domy a byty, ze kterých dýchá um, kvalita, neokázalý luxus. A tyto domy a byty slouží v původním stavu svým majitelům velmi často i v dnešní době.

Čím to, že dnes se běžně předělávají interiéry po deseti, patnácti letech a ty historické sloužily mnoho desítek let? Tehdejší architekti a stavaři měli hrdost ke své profesi, dělali ji rádi, věřili v to, co dělají, a dělali to pořádně a z pořádných materiálů.

Při realizaci interiéru tohoto bytu, a nejen při této realizaci, pracovala architektka Iva Hájková se stejnou vizí jako architekti a stavaři před sto lety.

„Snažili jsme se vytvořit byt, který bude mít potenciál sloužit generace. Cílem bylo navrhnout interiér moderní, avšak postavený na základech původních materiálů, které pomyslně přeneseme do současné doby. Velmi jsme dbali na to, aby kombinace původních materiálů a současných trendů nevytvořila kýč,“ vysvětluje Iva Hájková.

Příklad? Pod pojmem „přenesením do současné doby“ najdete třeba použitou mosaz, ale nikoli leštěnou, nýbrž broušenou. Dřevěný nábytek v dobových barvách stejně jako terazzová dlažba není v lesku, ale v matu.

Minimalistické pojetí je nadčasové, kvalitní materiály mohou sloužit desítky let.

Keramické vypínače Berker nemají typické obliny, moderní vzhled však vychází z historických tvarů. Pro designovou řadu 1930 (série glas)  se tak stal ideovým kmotrem legendární styl školy Bauhaus.

Díky tomu se tyto keramické vypínače uplatňují v mistrovských architektonických dílech, restaurovaných do původní podoby. Jsou instalovány například i v brněnské vile Tugendhat. Rádi je však používají architekti například i do interiérů ve zrekonstruovaných činžovních domech.

Podobných „přemostění z historie do současnosti“ zde lze nalézt více.

Ostrov z mosazi

Protože majitelka oslovila architekty v dostatečném předstihu před dokončením hrubých stavebních prací developera, podařilo se změnit dispozici a celý prostor více otevřít a prosvětlit, a upravit elektroinstalace přesně podle nové dispozice.

„Stropy jsme zvýšit nedokázali, proto jsme zvolili moderně pojaté dřevěné dveře v matné barvě slonové kosti, které mají nadsvětlíky až ke stropu a tím jsme docílili optického zvýšení stropu,“ upozorňuje Iva Hájková.

Kuchyňský ostrůvek z broušené mosazi vyrobil pasíř. Doby minulé evokují i zásuvky a vypínače Berker vycházející z historických tvarů.

Majitelka si přála byt v minimalistickém stylu, který by působil uhlazeným, uspořádaným a neokázale luxusním dojmem. Aby se do nového bytu vnesl genius loci historického domu, zrodil se nápad, jak dát bytu charakter, šmrnc a navíc i trochu rebelství.

„Navrhli jsme a na zakázku nechali vytvořit kuchyňský ostrov z broušené mosazi. Žádná náhražka, pravá ručně broušená mosaz. Mosazný ostrov vyrobil velmi šikovný pasíř tak, jak by jej vyráběli pasíři před sto lety. Každý kousek mosazi musel vyměřit, nařezat, sletovat, ručně kartáčovat pro moderní vzhled, sestavit a nakonec několik set kilogramů těžký ostrov dostat na místo, kde může sloužit minimálně dalších sto let,“ říká autorka projektu.

Výsledek vnáší do elegantního, minimalistického bytu kus neuhlazeného rebela, na kterého, když sáhnete, zůstane na něm stopa, kterou nelze běžným způsobem smýt. Mosaz na lidský dotyk reaguje a zanechá po dotyku jemnou stopu, otisk. A to je záměr!

Díky tomu získala majitelka pro rodinu nezaměnitelné místo, kde každé rodinné setkání zanechá otisk, a to doslova: „Tady se žije, tady je náš otisk.“

Mosazné postele si dobře rozumějí i s plastem boxu Componibili (Kartell) od Anny Castelli Ferrieri, který se vyrábí už více než 50 let.

Autorka projektu

Ing. Iva Hájková

absolvovala Stavební fakultu ČVUT a dvouletou školu návrhu interiéru. Věnuje se návrhům a realizaci interiéru rezidenčních projektů. Zaměřuje se na propojení celého prostoru jak esteticky, tak funkčně, od návrhu přes realizaci až po finální úklid. Vše, co navrhne, pečlivě hlídá až do nejmenších detailů při realizaci.

Autor:

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Nádhernou roubenku zachránili a pak ji museli zavřít. Měli k tomu dva důvody

Truskavna je obec na hranici CHKO Kokořínsko, na kraji Truskaveckého dolu. Zde si Jarda s manželkou pořídili rozlehlé stavení, které je památkově chráněným statkem z konce 18. století. Bez peněz a...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Legendární boxer Osička žije v pražském Karlíně s věrnou parťačkou Cindy

Bývalý šampion v boxu Rosťa Osička se dnes věnuje především malování a poezii. Jeho byt v pražském Karlíně připomíná jeden velký ateliér. Svůj domov obývá s fenkou Cindy, protože zvířata hrají v jeho...

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025

Dvě jubilea Josefa Gočára. Poznáte i méně známé stavby slavného architekta?

Slavný český architekt by letos oslavil hned dvě jubilea. Vydejme se proto po jeho stopách, o nichž se zase tolik neví.

25. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  14:32

Byt jako z hororu prošel ohromující proměnou. Obrovská dřina se vyplatila

Není to úplně klasická rekonstrukce. Spíš kompletní přepracování starého bytu v historické budově, kde paměť sahala sto třicet let do minulosti. Četné renovované a repasované prvky ji tu s nádechem...

25. dubna 2025

Štěnice nám zamořily byt. Lezou od souseda, bývalého popeláře. Co mám dělat?

Bydlím v obecním bytě a už nějaký čas bojuji se štěnicemi. Štěnice nám do bytu lezou prokazatelně od souseda, který přiznal, že už pět měsíců má doma nějaké černé brouky. Prý nevěděl, co to je, a tak...

25. dubna 2025

Ve Znojmě si berou děti do práce, z kanceláří pro ně vznikl pohádkový svět

Projekt dětské skupiny Nevokids představuje citlivou rekonstrukci původních kancelářských prostor, které se proměnily na úžasně inspirativní prostředí pro nejmenší. Nechybí zde nic, co děti milují a...

25. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.