Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Byt ve starém činžáku doslova září světlem. Majitelka si splnila sen

Vršovice se stávají vyhledávanou čtvrtí, i proto budoucí majitelku hned zaujal byt ve čtvrtém podlaží činžovního domu, navíc s výhledem do okolních křivolakých uliček. Sympatická byla také orientace oken na východ a jihozápad. Šarm dodaly bytu drobnosti po rumunské babičce.

Byt plný světla: příčka dělí kuchyni od obývacího pokoje, který lze v případě potřeby oddělit jako hostinský pokoj. | foto: Tomáš Jána

S rekonstrukcí bytu sice začala developerská firma, ale majitelce se nelíbila představa jejích architektů o nové dispozici ani navrhované materiály. Nechtěla opakovaný model, jakých bude v domě více, ale osobitý a vzdušný interiér.

Během rekonstrukce byla odhalena pěkná klenba v chodbě.

Během rekonstrukce byla odhalena pěkná klenba v chodbě.

Proto se obrátila na Ateliér Bárka, který tvoří architektky Barbora Jandová a Karolína Röschl, absolventky Technické univerzity v Liberci. Majitelka od nich očekávala projekt plný zajímavých detailů, kvalitních materiálů a netradičních prvků. Mladé architektky jí její sen splnily.

Zdařilá realizace je přihlášena do dalšího ročníku soutěže Interiér roku 2019 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Uzávěrka soutěže je 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum
31. března 2020.

Úpravy opraveného

Klientka měla jasnou představu, s níž si architektky velmi rychle poradily. Jen musely byt nejdříve „očistit“ od nových nekvalitních konstrukcí, které zpětně nešly použít. „Staticky se musely zpevnit nosné konstrukce podlah, zvláště v místě skleněné dělicí příčky,“ upozorňují autorky projektu.

Fotogalerie

Během prací byla odhalena pěkná klenba v chodbě a cihelné obrazce na stěnách, které po dohodě s investorkou autorky jen očistily a zachovaly. Kvůli původnímu rákosovému stropu bylo potřeba v celém bytě vytvořit podhled.

Dispozičně je byt řešený jako 1+1, avšak díky skleněné akustické příčce se závěsem lze byt vnímat jako 2+1. Příčka dělí kuchyni od obývacího pokoje, který v poslouží i jako hostinský pokoj.

Byt plný světla i vzpomínek

V celém bytě architektky použily dřevěnou podlahu z běleného dubu, mimo koupelny a samostatné toalety, kam vybraly obklady a dlažby s historizujícím dekorem a podlahovým vytápěním.

Vstup tvoří dlouhá úzká chodba s velkou vestavnou šatní skříní vyrobenou na míru a je doplněna i o hlubokou „komorovou“ skříň využívající atypickou niku. Na konci chodby je vstup do ložnice s kazetovými dveřmi s nadsvětlíkem, aby se ložnice mohla s chodbou „podělit“ o ranní slunce. „V budoucnu se snad podaří čiré sklo vyměnit za pískované dekorativní, které investorka ukořistila z odstraňovaných vchodových dveří do domu,“ prozrazují Barbora Jandová a Karolína Röschl.

V ložnici si klientka přála co nejvíce světla, proto byla jasnou volbou bílá...

V ložnici si klientka přála co nejvíce světla, proto byla jasnou volbou bílá barva.

V ložnici si klientka přála co nejvíce světla, proto byla jasnou volbou bílá barva. Relativně malá místnost splnila její potřebu úložných prostor i místa pro knihy.

V hlavní obytné místnosti vyřešily architektky kuchyň velkým šedým boxem s varnou plochou, schovanými rozvody digestoře a spoustou úložných prostor.

Centrální kuchyňský ostrůvek je ve stejném dekoru, avšak ve tmavším odstínu. „Pracovní deska z umělého kamene má v lité frakci zlaté částečky, které reflektují mosaznou baterii u dřezu,“ upozorňují autorky na další zajímavý detail.

Sedací a úložná lavice z bělené březové překližky podél delší stěny pokoje je v celé dispozici zásadní. Klientka je vášnivá čtenářka, která místo u televize tráví raději večery nad knihou. Lavice jí k této zálibě skýtá nespočet možností. Zároveň je lavice úložná, schovává v sobě také jeden radiátor, který vytápí plochu k sezení. Současně supluje polovinu míst k sezení u velkého jídelního stolu.

Byt plný světla: lavice z bělené březové překližky probíhá podél celé delší...

Lavice z bělené březové překližky probíhá podél celé delší stěny pokoje.

„Výběr stolu byl snad nejdelším procesem v celé realizaci. Naštěstí jeho výroba dopadla podle představ klientky i našich a je důstojným designovým prvkem v minimalistickém interiéru. Při vzorkování desky jsme dbaly na barevnou a strukturální podobu dřeva na podlaze. Podnož je inspirována Bruselským designem a materiálově navazuje na design barových stoliček a jiných interiérových detailů,“ popisují Barbora Jandová a Karolína Röschl.

Jídelní židle jsou po babičce majitelky, které si je přivezla ze své rodné země, Rumunska. Citlivou repasí se jim podařilo vrátit život a v pražském bytě vytvořit kus vzpomínek. I květinový koberec v obývacím pokoji je z rukou malé řemeslné rodinné firmy z Rumunska.

Po komodě ve stejné místnosti pátraly autorky opravdu dlouho. Nakonec se podařilo sehnat malou lékárnickou komodu z investorčiny oblíbené Francie.

Koupelna a toaleta se skrývají za posuvnými dveřmi na celou světlou výšku bytu, tedy téměř tři metry. Polovinu plochy koupelny zabírá sprchový kout, v němž se pod přizdívkou skrývají rozvodné stoupačky, vznikla zde tak i možnost vytvořit v ní praktickou niku na odkládání kosmetických potřeb.

Byt plný světla: do koupelny použily architektky obklady a dlažby s...

Do koupelny použily architektky obklady a dlažby s historizujícím dekorem a podlahové vytápění.

Kout odděluje od zbytku koupelny jen skleněná příčka v černém rámu, který koresponduje s barvou baterií i koupelnové skříňky a vlastně i s jinými detaily v celém bytě. V místnosti s toaletou je za nábytkovými posuvnými dveřmi schovaný kotel a technické rozvody domu.

Detaily a příběhy při výběru a celé realizace vytvořily z bytu oázu domova pro pracovně vytíženou ženu, která se konečně ze svých častých cest ráda vrací domů.

Rekonstrukce bytu ve Vršovicích

Realizace: 2019

Velikost: 72 m2

Místo: Praha

Architekt: Barbora Jandová, Karolína Röschl, Ateliér Bárka

Byt plný světla: kuchyňský „blok“ i ostrůvek jsou v šedé barvě.

Kuchyňský „blok“ i ostrůvek jsou v šedé barvě.

Ateliér Bárka

  • Ateliér Bárka tvoří Ing. arch. Barbora Jandová a Karolína Röschl, DiS (*1990), které se potkaly již na vysoké škole, během studia spolupracovaly na společných projektech. Obě mají vystudovanou Fakultu umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.
  • Společně navrhují od roku 2015 - zaměřují se převážně na menší měřítka architektury jako jsou rekonstrukce, interiéry a rodinné domy. Po dokončení rozšiřujícího oboru zahradní architektury navrhují k domům i zahrady, spolupracují s jinými architekty na urbanistických zadání v podobě územních studií, městských parků apod.
  • Vždy navrhují se stejnou důležitostí, komplexností a zodpovědností.
  • Spoluvytvářejí Archidílnu, prostor pro děti i studenty, kde se mohou setkat s architekty, ptát se, diskutovat, vytvářet, bavit se a objevovat. K tomu mají absolvované pedagogické minimum.
  • Baví je práce s klienty, hledání možných i mezioborových řešení a následné (ne)očekávané výsledky.
Autor:
  • Nejčtenější

Radomyšl vydala tajemství. Barokní stavba je po záchraně k nepoznání

Asi šest kilometrů severně od Strakonic leží Radomyšl, která se stala jihočeskou vesnicí roku 2005 a o rok později jí...

Místo vejminku mají přímo pod skálou rodinný dům s výhledem na hrad

Zemědělská usedlost v Českém ráji, kterou tvořily vejminek, stodola a špejchar, se postupně měnila. První změnou prošla...

Panelák opustili a postavili si dům, který je zhmotněním jejich snů

Dvanáct předchozích let jsme bydleli v panelákovém bytě s velkým balkonem a krásným okolím. Nebylo to špatné, ale...

Chatka, kterou oceníte nejen v době covidové. Má 12 metrů čtverečních

Kvůli zavřeným hotelům by si asi mnohý z nás přál mít dnes alespoň malou chatu na horách, odkud by mohl vyrážet třeba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z trosek vydupali pohádkové chaloupky. Valašskou Karolinku si zamilovali

Když nad údolím zakrouží káně, vyskočí Petra od stolu a běží pro kočku Fendi z obavy, že by ji dravec mohl odnést....

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Úžasné lázeňské domy najdete i na horách v blízkosti sjezdovek

Lázeňské domy, dokonce i v horských oblastech, na rozdíl od hotelů fungují. Tedy některé, situace se zde mění velmi...

Místo hraček zde vznikají tvůrčí nápady. Fotbálek mají alespoň na zdi

Bývalá výrobní budova Chemoplastu, kde se po řadu let vyráběly hračky značky CHEVA a známý stolní fotbálek, se pod...

Byt má 56 metrů čtverečních a dvě ložnice, dvě koupelny, kuchyň i jídelnu

Slavný architekt Le Corbusier si pro sebe postavil jedinou stavbu - chatu o ploše 14 metrů čtverečních. Stačil mu jen...

Nový domov našli v Čakovičkách. V krásném interiéru se jim bydlí skvěle

Přízemní dům v Čakovičkách patří moderně smýšlejícímu páru ve středních letech, který si přál velmi světlý až strohý...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...