Prestižní soutěž Interiér roku si už od svého prvního ročníku klade velmi náročný cíl, a to prezentovat široké veřejnosti zajímavé interiéry bez ohledu na módní trendy. Tato „výchova“ by měla vést ke kultivaci soukromých i veřejných prostor.
Jako každoročně se soutěžilo v šesti kategoriích, v nichž osmnáctičlenná mezinárodní porota vedená prorektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. Jiřím Pelclem vybírala ty nejlepší. Vedle architektů se v porotě objevují i jména osobností z oblasti vizuální kultury, například režisérka Hana Třeštíková, výtvarníci David Saudek a Pasta Oner i další.
Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni večer 2. dubna 2019 v pražském Centru současného umění DOX. Jako cenu si odnesli vázu, jejímž autorem je designér a profesor pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Rony Plesl, jeden z členů poroty. Rozměrné devítikilogramové vázy ve tvaru válce vznikly ve spolupráci skláren Bomma ve Světlé nad Sázavou a Rückl v Nižboru.
Slavnostní vyhlášení proběhlo na závěr mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře LIVING FORUM, jehož letošním tématem byl Luxus a budoucnost versus štěstí.
Řada přednášek zahraničních i domácích odborníků seznámila účastníky jak s výsledky výzkumů v oblasti „štěstí a designu“, tak také s řadou zajímavých realizací, třeba s muzeem Jamese Bonda nebo s prvním domem s fasádou z korku, který byl postavený v Německu.
Nejlepší interiéry
V kategorii soukromý interiér – novostavba se jako finalisté umístily tyto projekty:
- Venkovský dům na středním Slovensku (autorem interiéru je Norbert Šmondrk z ateliéru KFA Norbert Šmondrk)
- Příběhy pokojů v Marina Island, Praha (Jan Tomáš Cieśla z ateliéru Archicraft)
Vítězem této kategorie se stalo Stavení se stodolou na Vysočině (autoři Pavel Machar a Radek Teichman ve spolupráci se Štěpánem Svačinou, ateliér Machar Teichman)
Finalisté v kategorii soukromý interiér – rekonstrukce:
- Funkcionalistická vila na Babě, Praha (Magdalena Rochová a Radek Jaroušek z ateliéru JRA Jaroušek Rochová architekti)
- Loft 32 ve Zlíně (Petr Janda, Anna Podroužková, Maty Donátová a Bára Simajchlová ze studia Petr Janda / Brainwork
Vítězem se stal Dům stavitele Johana Ungera, Znojmo (Barbora Hora, Jan Hora a Jan Weisser ze studia ORA)
V kategorii veřejný interiér I., kam se řadí zejména restaurace a hotely, se umístili tito finalisté:
- Hotel Lotrinský, Velké Pavlovice (Eva Eichlerová a Zdeněk Eichler ve spolupráci s Martinou Matuškovou a Přemyslem Valovým ze studia EA Architekti)
- Bistro na Nové radnici, Praha (Juraj Calaj, Vítězslav Janda a Ivan Boroš ze studia Edit Architects
Vítězným projektem je The Eatery, Praha (David Neuhäusl a Matěj Hunal ze stejnojmenného studia).
V kategorii veřejný interiér II., kam se řadí hlavně obchody, firemní prostory, ale také kliniky, školy a podobně, se umístili tito finalisté:
- Mateřská škola Nová ruda (Petr Stolín a Alena Mičeková ze studia Petr Stolín Architekti
- Zóna pro umění Osmička v Humpolci (Luděk Rýzner a František Čekal ze studia OK PLAN)
Vítězem této kategorie se stala Vodárenská věž na pražské Letné (Petr Hájek, Tereza Keilová, Cornelia Klien, Benedikt Markel a Martin Stoss ze studia Petr Hájek architekti)
Finalisté v kategorii Cena novinářů:
- Panelový byt s očima Marilyn, Praha (Zuzana Řepíková a Ondřej Krynek ze studia DesignPro)
- Mateřská škola Nová ruda (Petr Stolín a Alena Mičeková ze studia Petr Stolín Architekti)
Vítězství si odnesl Hotel Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech (Barbora Škorpilová ze studia MIMOLIMIT ve spolupráci s Oldřichem Hájkem ze studia Šafr Hájek Architekti)
V kategorii Interiér roku – Velux, cena generálního partnera, se umístili tito finalisté:
- Mateřská škola Nová ruda (Petr Stolín a Alena Mičeková ze studia Petr Stolín Architekti)
- Hostinec Fara v Loučné nad Desnou (Petr Lazarov, Helena Flodrová a Zuzana Vaňková ze studia Fundament Architects)
Vítězství patří Rodinnému domu v Malé skále (Filip Hejzlar ze studia de.fakto)
Absolutním vítězem napříč kategoriemi se stal dům Johana Ungera ve Znojmě (Barbora Hora, Jan Hora a Jan Weisser ze studia ORA)
Odůvodnění poroty:
„Porota zejména ocenila fakt, že interiér vhodně pracuje s barvami a emocemi. Prostor působí dojmem pokory a je vybaven citlivě vybraným mobiliářem. Interiér domu Unger není postaven především na trendech, a přesto nabízí řadu překvapivých momentů. Celá rekonstrukce působí rafinovaně tím, jak respektuje atmosféru domu, která je téměř antistresová.“
Soutěž Interiér roku se koná pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva průmyslu a obchodu, Senátu Parlamentu České republiky a Magistrátu hl. města Prahy.
S oceněnými projekty vás postupně seznámíme na webu iDNES.cz.