Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Do bytu ve starém činžáku vtrhly barvy. Děti tu mají skvělou probíhačku

Téměř stoletý brněnský činžovní dům dýchá atmosférou první poloviny minulého století. Jeden z bytů zde obývá mladá rodina, která si přála být doma co nejvíc pohromadě. Toto přání jim díky rekonstrukci splnila architektka Iva Zezulová z brněnského architektonického studia IAK.

Televizi byste v tomto bytě hledali marně, z pohovky se díváte přímo do kuchyně. To je nejlepší příběh. | foto: Šárka Hasara

Architektka Iva Zezulová kromě úpravy dispozice bytu s plochou přibližně 100 m2 vnesla do interiéru spoustu veselých barev a přidala prostoru i na vzdušnosti. Děti milují možnost pobíhání v chodbě, která „orámovala“ koupelnu v hale. 

Téměř sto let starý dům má zachované původní prvky v podobě schodů, mozaikové dlažby podest od RAKO, oken v bílé a zelené barvě a také schránek a informační tabule.

Nové materiály zvýraznily atmosféru a krásu těch původních. Takže zatímco na chodbě domu vytváří skoro stoletá dlažba důstojný první dojem, v koupelně září moderní žlutá mozaika. Přesto výrobce je stále stejný.

Je to i zásluhou majitelů jednotlivých bytů, kteří o dobrý stav původních prvků náležitě pečují. Procházejí se tak i dnes po původním schodišti a podestách pokrytých sto let starou mozaikovou dlažbou RAKO, která stále slouží ve své někdejší kráse. Obyvatelům domu však slouží třeba i původní domovní schránky a další stavební prvky.

Čas přinesl změny

Úcta k nezaměnitelné atmosféře celého domu se ze společných prostor přelévá i do jednotlivých bytů. V jednom z nich spokojeně žije čtyřčlenná rodina. Prostor postupně přirozeně prošel většími i menšími úpravami.

Při té poslední se sice změnila někdejší dispozice bytu, zachovalo se však velké množství původních, nadčasových detailů i materiálů, okna, dveře, parketové podlahy, fabiony nebo část osvětlení.

Těmto prvkům dává vyniknout celková jednoduchost stylu, v němž je byt nově zařízený. Zpestření nanejvýš elegantního celku pomáhají barvy, které patřily mezi počáteční přání investorů.

Rodina si přála především vytvořit dostatek místa, kde by mohli všichni její členové trávit co nejvíc času společně. Výsledek? „Největší část téměř stometrového bytu představuje otevřený společný prostor, který je centrem dění v domácnosti. V rámci dispozice je dále rodičovská ložnice a dětský pokoj prozatím společný oběma dětem, který je však do budoucna připravený na rozdělení na dvě samostatné místnosti,“ popisuje Zezulová.

Kuchyňská linka vyrobená na míru zabírá celou stěnu. Mentolovou barvu si vybrala majitelka.

Důležitým prvkem dispozice je vstupní hala, z níž se jednak vchází do zmíněných tří místností, jednak je v jejím středu situována jedna ze dvou koupelen.

Vítejte v hale

Už v hale příchozí přivítá sympatický barevný prvek v podobě tyrkysového botníku s věšákovou stěnou, do níž se odkládají právě nošené svršky.

Promyšlené jsou zde i skryté úložné prostory. Jsou při jedné ze stěn za posuvnými dveřmi vestavěné skříně a ze dvou stran obklopují i „bílou“ koupelnu obloženou jednoduchými keramickými dlaždicemi.

Vysoké zrcadlo ukrývá plynoměr, který by bez takového „krytí“ nepředstavoval zrovna hezký bytový doplněk.

Tyrkysový botník s věšákovou stěnou „rozsvítil“ předsíň.

Parketová podlaha v hale plynule přechází do velké otevřené místnosti, která slouží jako kuchyň, obývací pokoj a jídelna, ale také trochu jako herna, čítárna a odpočívárna.

„Právě podlaha zaslouží pozornost. Rozdíl mezi původními, repasovanými dřevěnými parketami v hale a zbrusu novou parketovou podlahou v hlavní obytné místnosti letmým pohledem ani nezaznamenáte. Je to zásluha skvělého řemeslníka, který podlahy složitě vyrovnával a nový a repasovaný povrch na sebe napojil tak, že je přechod téměř neznatelný,“ říká architektka.

Místo pro všechny

V hlavní obytné místnosti upoutá mentolová kuchyně a obývací stěna ve stejném materiálovém a barevném provedení na protější straně. Oba tyto výrazné prvky, jak je pro návrhy architektonického studia IAK typické, zabírají stěnu v celé její šířce i výšce. Mezi nimi se pak odehrává veškerý společenský život.

Mentolová barva dobře koresponduje s březovou překližkou.

U kuchyňské linky netráví čas jen maminka, děti jí občas pomáhají, a to i radou, sedí přitom na kuchyňském ostrůvku a pohupují nohama. U velkého stolu se jí, ale také se tu parádně maluje, hraje pexeso nebo skládají puzzle.

Pohovka částečně zasunutá v obývací stěně je ideální pro odpočinek: můžete tu číst, povídat si, odpočívat po dobrém jídle nebo sledovat, co se děje v kuchyni. Televizi tu nenajdete.

Co dokážou barvy

Pro tento interiér jsou velmi důležité barvy, pro kýžený efekt však architektka každé ponechala vlastní prostor: mentolové hlavní obytnou místnost, tyrkysové předsíň, žluté koupelnu.

Tyto svébytné odstíny jsou v jednom prostoru kombinovány jen s neutrální bílou nebo barvou dřeva, na podlaze či na nábytku vyrobeného mimo jiné z březové překližky. Z té je zhotovena skříňka v bílé koupelně, jídelní stůl, kuchyňský ostrůvek, záda obývací stěny i kuchyňské linky. Za kuchyní chrání překližku před znečištěním deska z čirého skla.

Velkou pozornost věnovala Iva Zezulová detailům, například na míru vyrobeným úchytům u kuchyňské linky či vyfrézovaným půlkruhovým otvorům u skříní ve vstupní hale.

Žlutá a bílá koupelna

Barvy sehrála i důležitou roli v koupelnách. Bílá je určena pro běžný denní provoz. Pro úsporu místa byly u ní použité posuvné dveře. Vybavena je úsporněji než koupelna druhá, k dispozici tu má rodina pouze umyvadlo a sprchový kout, nechybí větrák.

Ve žluté koupelně jsou dlaždice RAKO ze série ColorTwo, na stěnách formát 10×10 cm, na podlaze a ve sprchových vaničkách je mozaika 2,5×2,5 cm pro zvýšení protiskluznosti i celkového pocitu bezpečí

Bílá barva keramických dlaždic (RAL 0008500) působí čistě, v tomto případě zároveň vyrovnává handicap v podobě nedostatku denního světla.

Druhá koupelna, situovaná v sousedství dětského pokoje a vstupní haly, má barvu žlutou. Koupelna proteplená obklady v odstínu RAL 0858070 je vybavena umyvadlem, vanou a toaletou, přirozené odvětrání i přísun denního světla zabezpečuje okno. V obou místnostech zvyšuje komfort podlahové vytápění.

V bílé koupelně je jen to nejnutnější v podobě prostorného sprchového koutu, umyvadla se skřínkou a podsvětleným zrcadlem. Koupelna je odvětrávaná do světlíku.

Keramická mozaika RAKO v obou koupelnách je nenásilnou reakcí na dochovanou původní mozaiku na chodbách činžovního domu, která pochází ze sortimentu stejné značky, je však o téměř sto let starší.

„Snažím se jen vyhýbat bílošedému provedení . Systém RAKO Object nabízí ty nejjednodušší dlaždice v mnoha různých odstínech, takže si majitelé mohli snadno vybrat ze vzorníku barvu podle svého vkusu. Pokud jde o použití, obložené jsou všechny stěny a obklad sahá až ke stropu. Vzniká tak dojem většího prostoru,“ dodává autorka interiéru, architektka Iva Zezulová.

Autor:
  • Nejčtenější

Bazén mají kousek od pohovky v obýváku, stěrka na podlaze řeší úklid

Jednoduchý, čistý, funkční, střídmý. Takový je interiér rodinného domu v novostavbě na okraji Roztok pro mladou rodinu....

Zpěvák Johnny Cash si pečlivě naplánoval dům, život však dopadl jinak

V roce 1961 si postavil slavný Johnny Cash dům o rozloze necelých 420 metrů čtverečních ve venkovském Casitas Springs v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitelka bytu mi odmítá vrátit kauci. Vymalování prý stálo dvacet tisíc

Seriál Před ukončením nájmu jsem se s majitelkou bytu dohodla, že byt vymaluje na mé náklady, které mi odečte z kauce. Bratr...

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused si udělal na poli tankodrom. Řev motorů a výfukové plyny nás zabíjejí

Premium Žijeme na vesnici v domě a trápí nás majitel pole, který na něm zaparkoval vojenskou techniku, autobusy i nákladní...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Noc v pokoji ve zvonici barokní věže je zážitkem, na který nezapomenete

Třípatrová barokní věž představuje dominantu zámku ve Žďáru nad Sázavou. Ubytování v ní je nezapomenutelným zážitkem....

Nechali vybourat všechny nenosné příčky v bytě. Byla to jasná výhra

Rošáda v šachu spočívá v chytré výměně věže a krále. Cílem je získat lepší pozici pro obě figury. Podobně přistoupili k...

Z pavlačového bytu bez toalety vzniklo půvabné bydlení s geniem loci

Byt v centru města představuje při rekonstrukci vždy velkou výzvu. V tomto případě byla proměna o to náročnější, že...

Obludné náměstí plné aut je pryč. Na proměnu lidé čekali dvacet let

Město Černovice v kraji Vysočina na druhý pokus uskutečnilo důkladnou proměnu centrálního Mariánského náměstí tak, aby...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...