Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Svůj panelákový byt pojala jako talíř s jídlem, které má chutnat

Interiérová designérka Olga Bušková bydlí ve čtyřpokojovém bytě v posledním patře domu na pražském sídlišti. Při zařizování poslouchala svůj vnitřní hlas i pravidla starého čínského učení.
Olga si vždycky vybírala bydlení v posledním patře. Díky tomu se dívá do...

Olga si vždycky vybírala bydlení v posledním patře. Díky tomu se dívá do korun stromů, živou zelení nešetřila ani uvnitř v obývacím pokoji. | foto: Tomáš Dittrich

Láska prochází žaludkem, ale i domovem, o tom je přesvědčená Olga Bušková, která intimní vztah k bydlení vepsala do autorské knihy. Byt (nejenom vlastní) přirovnává k talíři, na němž lze,servírovat‘ různá jídla a dobroty. 

Co to je? Komoda, nebo stolek? Olga si pořídila do předsíně designový kompostér plný žížal. Jeho autorem je Jiří Pelcl.

Předsíň vnímá jako předkrm: nemá moc zasytit, ale neznamená to, že by neměla zaujmout vůbec. Tady máte dostat potřebnou chuť na hlavní chod (obývací pokoj), případně i na dezert, na ložnici. 

„Někdy nemá člověk chuť zrovna na sladké, tak si dá místo toho polévku (kuchyň),“ komentuje originální metodu, jíž přes jídlo rozděluje jednotlivé místnosti i podle velikosti. Malé porce se konzumují v dětském pokoji nebo pracovně. 

Ve svých návrzích se drží zásad tradičního učení feng-šuej a k prostoru přistupuje jako k živé bytosti a říká: „Mám ho ráda a není můj první. Máme spolu hezký vztah. Každý den se na něj těším. Jmenuje se domov. Je to  podobné jako s partnerem, důležitá je komunikace, láska a svoboda!“

Hlavně, když chutná

Bydlení je podle Olgy možné přirovnat k duševní potravě. Důležité jsou ingredience a tím pádem i následné emoce, které z něj vnímáme. „Pokud prostor neprobudíte, nebudete se v něm cítit dobře. Když si dám okolo sebe věci, jež mi dělají radost, tak se vzájemně propojíme. Jsem-li odpojená od místa, kde bydlím, budu podvědomě utíkat jinam. Dá se to přeneseně přirovnat ke zdravotní prohlídce, prostředí totiž vypovídá o tom, jak jsme nastaveni uvnitř,“ vysvětluje designérka.

Interiérům se věnuje dvanáct let a věří, že se vyplatí nebát se dělat kroky do neznáma. Někdy dokonce stačí málo, v pokoji přendat květinu, pootočit pohovku, převěsit obrazy, v kuchyni přeskládat hrnečky. 

Z původní dispozice zmizela příčka a prostor obývacího pokoje pojal kuchyňskou linku
s ostrůvkem. Nábytek linky majitelka vybrala v IKEA.

„Na přání rodičů jsem vystudovaná ekonomka, ale interiérům se věnuji dvanáctým rokem. Řekla bych, že lidem doma probouzím útulno. Původně jsem začala zkoumat, co mně samotné dělá dobře, a zjistila, že některé věci fungují. Známí se ptali, proč se tomu nevěnuji, a dodali mi tím odvahu. Pochvalný dopis od prvního klienta jsem si tenkrát četla každý večer,“ prozrazuje.

Cesta do města

Doma DNES

Na chodbě září malý zelený designový stolek, ale ve skutečnosti se v něm skrývá domácí kompostér plný žížal. Olga vyrůstala na venkově v rodinném domě kousek od potoka a z té doby jí zůstala potřeba mít okolo sebe alespoň kus přírody či nějakou její stopu. Plánuje, že se jednou vrátí zpátky, ale čeká, až mladší syn, s nímž v bytě bydlí, dostuduje. 

„Vždycky hledám bydlení v posledním patře. Nechci, aby mi lidi pomyslně šlapali na hlavu. Většinou se mi podařilo, stejně jako tady, dívat se do korun stromů. Jediné, co mi v tomto jinak velkém bytě chybí, je terasa,“ říká Olga, které tato městská část už dřív učarovala.

Byt majitelka zařizovala věcmi, které má ráda, některé se s ní pokaždé stěhují. Například pár suvenýrů z cest či masivní stůl a menší obraz z rodinné pozůstalosti.

Byt před lety koupili s exmanželem s už upravenou dispozicí. Olga oceňuje, že předešlí vlastníci propojili obývací pokoj s kuchyní.

A dodává: „Dala jsem si sem dubový stůl a komodu z rodinné pozůstalosti po strýci, který sbíral umění. K nábytku mám vztah, pokaždé se se mnou stěhuje. Visí tu i obraz, kterého jsem se v dětství trochu bála, ale dnes jsem okouzlená jeho symbolikou. Zařízení jsem poskládala z toho, co se mi líbilo. Přestože to tak může na první pohled vypadat, cílem nebyl asijský styl, i když pár věcí z cest tu mám.“

Pořád zamilovaná

Olga připouští, že doma, kde dobíjí baterky, není otrokem dokonalého pořádku. Nepořádek naopak bere jako kamaráda, což vysvětluje: „Je určitou předehrou k pořádku, zároveň rozhýbává stagnaci. Ta se často projeví hromaděním například starého oblečení nebo i nevyhozených složenek. Aniž bychom si to uvědomili, stávají se z nás zajatci minulosti.“

K příjemnému bydlení potřebuje barvy, nejvíc má ráda modrou a zelenou. K oblíbeným detailům bytu patří i věta nad postelí, díky níž denně usíná zamilovaná. „,Miluji tě’ jsem napsala na stěnu, protože ložnice je jako hladící náruč. Je mi v ní dobře, máme se rádi a z okna je navíc krásný výhled na Prahu,“ dodává s úsměvem. 

Malou panelákovou koupelnu se povedlo zvětšit velkými zrcadly, podle feng-šuej zachovaly energii květiny a obklady osazené formátově na výšku.

Do malé koupelny pořídila velká zrcadla, aby prostor opticky „přifoukla“. Podle učení feng-šuej vodou odchází nejvíc energie a právě koupelna a toaleta bývají energeticky hodně zranitelné. Návod, jak tomu zabránit, existuje: například obklady lepené formátově na výšku pomáhají zvednout energii. 

Nebo splývavé květiny. „V bytě je dobré vytvořit meandry zpomalující proudící energii, třeba květináč mírně vysunutý do cesty. V době home office bychom neměli zapomínat na řezané květiny a hudbu,“ radí ještě Olga Bušková. 

Autor:
  • Nejčtenější

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

První rekonstrukce se nepovedla, pomohla až druhá se změnou dispozice

Někdy se rekonstrukce prostě nepovede. To hodně zabolí, a nejen finančně. Nová majitelka panelákového bytu se tak...

Na rekonstrukci starého panelákového bytu stačily čtyři týdny

Co se zděděným bytem po prarodičích, řeší hodně mladých lidí. Zastaralé vybavení, nevyhovující dispozice i velikost....

Z panelákového 3+1 mají úžasný domov. Navrhla si jej sama majitelka

Zastaralý menší byt v šedesát let starém domě na sídlišti vzhledem spíš odrazoval. Architektka Ludmila Slaninová v něm...

Zázračné zvětšení panelákového 3+1. Má tři ložnice, kuchyň i obývák

V brněnském panelovém bytě, kde žije čtyřčlenná rodina, tedy rodiče a jejich děti – dospělá dcera a syn končící...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...