Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Ubytování v kampusech láká stále více studentů

Dnešní vysokoškoláci mají o studentském bydlení jiné představy než dřívější generace. Stále více jich proto volí ubytování na moderních soukromých kolejích a v kampusech, které mají veškerý komfort.

Kampus Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze má v areálu vše, co studenti potřebují. | foto: Kampus VŠEM, Praha

Ubytování na kolejích zřejmě nejvíc řeší studenti, kteří nastupují do prvních ročníků, ti starší je už mají zajištěné z předchozích semestrů, pokud se nerozhodnou pro změnu. Studenti často volí ubytování, které nabízí právě „jejich“ vysoká škola, a jsou rádi, pokud volné místo seženou. Další možností je bydlení v moderních soukromých kolejích a kampusech s nadstandardním vybavením.

Fotogalerie

Kampus - slovo, které jsme donedávna znali spíš jen z amerických filmů, ale dnes se s ním setkáváme i v Česku. Těch pravých kampusů je však jen hrstka. Mají je i některé veřejné vysoké školy, ze soukromých pak například Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze. Zde najdete v jednom areálu vše, tedy učebny, studovny, knihovny, vnitřní i venkovní prostory pro sport a relaxaci, restaurace, kavárny a ubytování pro studenty. 

„Naše ubytovací kapacity jsou koncipovány jako samostatné bytové jednotky s přístupem k řadě sdílených prostor, jako jsou studovny, knihovny, soukromé i sdílené kanceláře, školní klub, posilovna, prádelna i mateřská škola a další,“ popisuje Natálie Kadeřábková, ředitelka VŠEM. Koncem roku nabídku doplní ještě fyzioterapie a lékařské ordinace.

Samotné apartmány pro jednu až čtyři osoby se liší velikostí i vybavením. „Všechny mají vlastní sociální zařízení a vybavený kuchyňský kout i další zařízení. Větší o rozloze přes 70 metrů čtverečních odpovídají dispozičně 2+kk, další typy apartmánů mají zase soukromou střešní terasu o rozloze pět metrů čtverečních,“ přibližuje bydlení v kampusu Kadeřábková.

Kromě toho mohou studenti využívat ještě řadu dalších služeb. K dispozici jsou třeba sklady pro uložení sezonního sportovního vybavení, prostor pro kola a koloběžky nebo hlídané parkoviště. Je zde i recepce. Kampus VŠEM v Praze 5 je přitom otevřen všem plnoletým studentům. 

Ti z VŠEM mají přednost a zvýhodněné nájemné. Ceny začínají od pěti tisíc korun za měsíc. Dále si nájemci volí podle svých preferencí z balíčku služeb (zahrnují poplatky za energie, internetové připojení, úklid, využívání sdílených prostor a součástí nadstandardu pak je například parkovací místo, soukromý sklad, soukromou kancelář a podobně).

Komfortní bydlení na soukromých kolejích

Podobný komfort skýtá i studentská bydlení dalších vysokých škol. Nadstandardní podmínky najdete například na ubytovacích kapacitách Vysoké školy finanční a správní (VŠFS). Studenti mají na výběr z více lokalit. Volit mohou mezi Campusem Vlkova v Praze 3, kde jsou k dispozici jedno až čtyřlůžkové pokoje a Campusem Plzeňská v Praze 5. 

V tomto případě jde o dva bytové domy. V nabídce jsou jak byty, tak jednotlivé pokoje. Všechny mají kuchyňku a sociální zařízení. Samozřejmostí je také přístup k internetu. V obou kampusech je recepce s čtyřiadvacetihodinovou službou.

Vysokoškoláci hledající soukromé studentské ubytování vyžadují služby ve vyšší...

Vysokoškoláci hledající soukromé studentské ubytování vyžadují služby ve vyšší kvalitě, moderní prostředí a přístup k technologiím.

„Primárně jsou kampusy určeny našim studentům. V případě volné kapacity nabízíme ubytování i studentům jiných univerzit a vysokých škol,“ říká Bohuslava Šenkýřová, rektorka VŠFS. Se studenty uzavírají smlouvu o ubytování, a to minimálně na dobu jednoho semestru. 

„Délka smlouvy záleží jen na studentovi. Pokud bude chtít, může si nechat samozřejmě ‚svůj‘ pokoj po celou dobu studia,“ doplňuje Šenkýřová. Ceny začínají na 6 500 korunách za lůžko a měsíc. A zahrnují veškerou režii a služby, tedy nejen elektřinu, vodu, plyn a ostrahu, ale také výměnu ložního prádla po čtrnácti dnech a běžný úklid pokojů jednou za dva týdny.

Koleje modernizují i veřejné školy

Typově podobně je koncipované i ubytování na kolejích, které provozují přímo veřejné vysoké školy. Na některých jsou jednotlivé pokoje (jedno až čtyřlůžkové), někde s vlastním sociálním zařízením, jinde ještě stále se společným na chodbě. 

Případně jsou v nabídce byty, které mají dva pokoje, společnou kuchyňku a sociální zařízení. Cena za den a lůžko se tak pohybuje od 60 korun ve vícelůžkovém pokoji až po 300 korun za jednolůžkový nadstandard.

Školy se snaží o celkové zvýšení úrovně ubytování. V době letních prázdnin proto většina z nich přistupuje k postupné modernizaci. A snaží se i o celkové rekonstrukce nebo alespoň dílčí stavební úpravy. „V části kapacity byla odstraněna umakartová jádra, zlepšuje se pokrytí signálem bezdrátové sítě,“ popisuje Tereza Fojtová, mluvčí brněnské Masarykovy univerzity. 

Na střeše je k dispozici příjemná terasa s posezením.

Na střeše je k dispozici příjemná terasa s posezením.

Nejlépe vybavené jsou podle ní aktuálně koleje na Vinařské, kde v části již modernizace proběhla a další etapa pokračuje letos. Nejmenší a nejméně obsazenou budovu kolejí letos Masarykova univerzita prodala. „To nám umožní další investici do zlepšení zbylých kapacit a případné rozšíření vlastní univerzitní kapacity pro bydlení studentů a zaměstnanců v žádané lokalitě nového univerzitního kampusu v Bohunicích,“ dodává Fojtová. Zde totiž ubytování zatím chybí.

V některých areálech kolejí je i další zázemí, jako je například menza, restaurace, malý obchod s potravinami, hřiště, tenisové kurty či dokonce lékař.

Bydlení pro studenty provozují i soukromí investoři

Jen kapacity, které mají k dispozici přímo školy, ovšem ani zdaleka nestačí. Potvrdila to i nejnovější výzkumná zpráva Colliers International a mezinárodní právnické společnosti CMS. 

Ve střední a východní Evropě se mezi města s největším nedostatkem studentského ubytování řadí i naše metropole. Praha je na třetím místě, hned za Varšavou a Budapeští. Toho se postupně „chytají“ developeři. 

Kdy si kolej zajistit

Místa na kolejích zatím ještě jsou. Volné kapacity jsou omezené, někde například zbývá volných 20 či 30 procent pokojů/apartmánů, jinde již mají jen poslední volné pokoje. 

Přestože je začátek nového akademického roku ještě poměrně daleko, ubytování je vhodné si zajistit již nyní, dokud je určitý výběr. 

Učinit tak obvykle můžete přes rezervační formulář přímo na stránkách školy/koleje, kde uvedete své preference ohledně ubytování. Dostanete potvrzení rezervace a následně se dořeší vše další potřebné. V některých ubytovacích zařízeních, preferují osobní kontakt.

Nejen v Praze, ale i v dalších univerzitních městech se tak objevují soukromá ubytování vystavěná speciálně pro studenty.

Například Zeitraum provozuje hned čtyři ve třech pražských městských částech. „O koncept soukromého studentského bydlení je opravdu velký zájem, takže jej kromě Prahy plánujeme rozšířit i do dalších univerzitních měst,“ přibližuje plány Lukáš Drásta, Head of Business Development společnosti Zeitraum.

I podle zkušeností této společnosti dnes vysokoškoláci hledající soukromé studentské ubytování vyžadují služby ve vyšší kvalitě, moderní prostředí a přístup k technologiím. Tomu odpovídá i cena, ubytování v jednolůžkovém pokoji - měsíc vychází na zhruba deset tisíc korun včetně všech služeb.

Ve studentských ubytovnách Zeitraum se mohou studenti ubytovat individuálně. Část kapacit však mají nasmlouvané různé vysoké školy. V takovém případě pak má škola například dvě patra jen pro své studenty.

V Ostravě mají Kampus Palace

Podobně vypadá i Kampus Palace v centru Ostravy. Mají zde jednotlivé pokoje i apartmány s veškerým vybavením. „Při realizaci Kampusu jsme mysleli i na minimalizaci hluku. Proto naši architekti navrhli protihlukové řešení, které poskytuje soukromí,“ říká Jitřenka Navrátilová, provozní ředitelka Kampus Palace. K dispozici je také kreativní společenská místnost, vnitřní dvorana, posilovna, kolárna a prádelna. 

„Rozhodně se nechceme stát prominentní rezidencí, která může být pro někoho drahá a nedostupná,“ upozorňuje Navrátilová. Cenovou hladinu proto mají nastavenou na přijatelné částky. Ceny se pohybují od 2 850 korun za lůžko v třílůžkovém pokoji v apartmánu, v samostatném jednolůžkovém pokoji, který je v podstatě klasickou garsoniérou, pak studenti zaplatí do 4 100 korun. V ceně jsou zahrnuty i poplatky za energie a poplatek za připojení k internetu.

Toto bydlení láká studenty všech vysokých škol v Ostravě. „Studenti všech fakult Ostravské univerzity mají Kampus v docházkové vzdálenosti. Studenti VŠB – TUO je ubytování trochu z ruky, přesto o nás mají zájem. Říkají, že čtyřicet minut tramvají tam a zpět jim za nastavený luxus stojí. A my jsme za to rádi,“ dodává Navrátilová.

Autor:
  • Nejčtenější

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim...

Chtěli moderní dům, ale z klasických materiálů. Teď jsou nadšeni

Stylově čistý, zděný a hodně prosklený dům s plochou střechou, takovou měl představu mladý manželský pár s dvěma dětmi...

Vila v džungli je splněným snem českého majitele, ale i architektů

Úchvatná Atelier villa v minimalistickém pojetí je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Dokončena byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Znáte historii architektury? Ověřte si své znalosti

Aktualizujeme Architektura sice začíná písmenem A, ale na první místo v rozhledu ji školní znalosti rozhodně nestaví. Přesto však...

Mladí manželé si zařídili byt tak chytře, že jim bude sloužit na věky

Manželé si přáli, aby jejich hongkongský byt byl bezbariérový, bezpečný, ale elegantní, nadčasový a současně funkční a...

Ložnice je po proměně k nepoznání. Zdobí ji sprcha i tajné umyvadlo

Střešní apartmán s výhledem na Prahu potřeboval změnu. Noví majitelé toužili po ložnici, jejíž součástí je sprcha a...

Designblok ve znamení vášně. Ta je letos jeho hlavním tématem

Bývalý konvent Gabriel Loci v Praze 5 se od 7. do 11. října proměnil na galerijní prostor, aby mohl přivítat už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...