Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ubytování v kampusech láká stále více studentů

Dnešní vysokoškoláci mají o studentském bydlení jiné představy než dřívější generace. Stále více jich proto volí ubytování na moderních soukromých kolejích a v kampusech, které mají veškerý komfort.
Kampus Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze má v areálu vše, co...

Kampus Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze má v areálu vše, co studenti potřebují. | foto: Kampus VŠEM, Praha

Ubytování na kolejích zřejmě nejvíc řeší studenti, kteří nastupují do prvních ročníků, ti starší je už mají zajištěné z předchozích semestrů, pokud se nerozhodnou pro změnu. Studenti často volí ubytování, které nabízí právě „jejich“ vysoká škola, a jsou rádi, pokud volné místo seženou. Další možností je bydlení v moderních soukromých kolejích a kampusech s nadstandardním vybavením.

Kampus - slovo, které jsme donedávna znali spíš jen z amerických filmů, ale dnes se s ním setkáváme i v Česku. Těch pravých kampusů je však jen hrstka. Mají je i některé veřejné vysoké školy, ze soukromých pak například Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) v Praze. Zde najdete v jednom areálu vše, tedy učebny, studovny, knihovny, vnitřní i venkovní prostory pro sport a relaxaci, restaurace, kavárny a ubytování pro studenty. 

„Naše ubytovací kapacity jsou koncipovány jako samostatné bytové jednotky s přístupem k řadě sdílených prostor, jako jsou studovny, knihovny, soukromé i sdílené kanceláře, školní klub, posilovna, prádelna i mateřská škola a další,“ popisuje Natálie Kadeřábková, ředitelka VŠEM. Koncem roku nabídku doplní ještě fyzioterapie a lékařské ordinace.

Samotné apartmány pro jednu až čtyři osoby se liší velikostí i vybavením. „Všechny mají vlastní sociální zařízení a vybavený kuchyňský kout i další zařízení. Větší o rozloze přes 70 metrů čtverečních odpovídají dispozičně 2+kk, další typy apartmánů mají zase soukromou střešní terasu o rozloze pět metrů čtverečních,“ přibližuje bydlení v kampusu Kadeřábková.

Kromě toho mohou studenti využívat ještě řadu dalších služeb. K dispozici jsou třeba sklady pro uložení sezonního sportovního vybavení, prostor pro kola a koloběžky nebo hlídané parkoviště. Je zde i recepce. Kampus VŠEM v Praze 5 je přitom otevřen všem plnoletým studentům. 

Ti z VŠEM mají přednost a zvýhodněné nájemné. Ceny začínají od pěti tisíc korun za měsíc. Dále si nájemci volí podle svých preferencí z balíčku služeb (zahrnují poplatky za energie, internetové připojení, úklid, využívání sdílených prostor a součástí nadstandardu pak je například parkovací místo, soukromý sklad, soukromou kancelář a podobně).

Komfortní bydlení na soukromých kolejích

Podobný komfort skýtá i studentská bydlení dalších vysokých škol. Nadstandardní podmínky najdete například na ubytovacích kapacitách Vysoké školy finanční a správní (VŠFS). Studenti mají na výběr z více lokalit. Volit mohou mezi Campusem Vlkova v Praze 3, kde jsou k dispozici jedno až čtyřlůžkové pokoje a Campusem Plzeňská v Praze 5. 

V tomto případě jde o dva bytové domy. V nabídce jsou jak byty, tak jednotlivé pokoje. Všechny mají kuchyňku a sociální zařízení. Samozřejmostí je také přístup k internetu. V obou kampusech je recepce s čtyřiadvacetihodinovou službou.

Vysokoškoláci hledající soukromé studentské ubytování vyžadují služby ve vyšší kvalitě, moderní prostředí a přístup k technologiím.

„Primárně jsou kampusy určeny našim studentům. V případě volné kapacity nabízíme ubytování i studentům jiných univerzit a vysokých škol,“ říká Bohuslava Šenkýřová, rektorka VŠFS. Se studenty uzavírají smlouvu o ubytování, a to minimálně na dobu jednoho semestru. 

„Délka smlouvy záleží jen na studentovi. Pokud bude chtít, může si nechat samozřejmě ‚svůj‘ pokoj po celou dobu studia,“ doplňuje Šenkýřová. Ceny začínají na 6 500 korunách za lůžko a měsíc. A zahrnují veškerou režii a služby, tedy nejen elektřinu, vodu, plyn a ostrahu, ale také výměnu ložního prádla po čtrnácti dnech a běžný úklid pokojů jednou za dva týdny.

Koleje modernizují i veřejné školy

Typově podobně je koncipované i ubytování na kolejích, které provozují přímo veřejné vysoké školy. Na některých jsou jednotlivé pokoje (jedno až čtyřlůžkové), někde s vlastním sociálním zařízením, jinde ještě stále se společným na chodbě. 

Případně jsou v nabídce byty, které mají dva pokoje, společnou kuchyňku a sociální zařízení. Cena za den a lůžko se tak pohybuje od 60 korun ve vícelůžkovém pokoji až po 300 korun za jednolůžkový nadstandard.

Školy se snaží o celkové zvýšení úrovně ubytování. V době letních prázdnin proto většina z nich přistupuje k postupné modernizaci. A snaží se i o celkové rekonstrukce nebo alespoň dílčí stavební úpravy. „V části kapacity byla odstraněna umakartová jádra, zlepšuje se pokrytí signálem bezdrátové sítě,“ popisuje Tereza Fojtová, mluvčí brněnské Masarykovy univerzity. 

Na střeše je k dispozici příjemná terasa s posezením.

Nejlépe vybavené jsou podle ní aktuálně koleje na Vinařské, kde v části již modernizace proběhla a další etapa pokračuje letos. Nejmenší a nejméně obsazenou budovu kolejí letos Masarykova univerzita prodala. „To nám umožní další investici do zlepšení zbylých kapacit a případné rozšíření vlastní univerzitní kapacity pro bydlení studentů a zaměstnanců v žádané lokalitě nového univerzitního kampusu v Bohunicích,“ dodává Fojtová. Zde totiž ubytování zatím chybí.

V některých areálech kolejí je i další zázemí, jako je například menza, restaurace, malý obchod s potravinami, hřiště, tenisové kurty či dokonce lékař.

Bydlení pro studenty provozují i soukromí investoři

Jen kapacity, které mají k dispozici přímo školy, ovšem ani zdaleka nestačí. Potvrdila to i nejnovější výzkumná zpráva Colliers International a mezinárodní právnické společnosti CMS. 

Ve střední a východní Evropě se mezi města s největším nedostatkem studentského ubytování řadí i naše metropole. Praha je na třetím místě, hned za Varšavou a Budapeští. Toho se postupně „chytají“ developeři. 

Kdy si kolej zajistit

Místa na kolejích zatím ještě jsou. Volné kapacity jsou omezené, někde například zbývá volných 20 či 30 procent pokojů/apartmánů, jinde již mají jen poslední volné pokoje. 

Přestože je začátek nového akademického roku ještě poměrně daleko, ubytování je vhodné si zajistit již nyní, dokud je určitý výběr. 

Učinit tak obvykle můžete přes rezervační formulář přímo na stránkách školy/koleje, kde uvedete své preference ohledně ubytování. Dostanete potvrzení rezervace a následně se dořeší vše další potřebné. V některých ubytovacích zařízeních, preferují osobní kontakt.

Nejen v Praze, ale i v dalších univerzitních městech se tak objevují soukromá ubytování vystavěná speciálně pro studenty.

Například Zeitraum provozuje hned čtyři ve třech pražských městských částech. „O koncept soukromého studentského bydlení je opravdu velký zájem, takže jej kromě Prahy plánujeme rozšířit i do dalších univerzitních měst,“ přibližuje plány Lukáš Drásta, Head of Business Development společnosti Zeitraum.

I podle zkušeností této společnosti dnes vysokoškoláci hledající soukromé studentské ubytování vyžadují služby ve vyšší kvalitě, moderní prostředí a přístup k technologiím. Tomu odpovídá i cena, ubytování v jednolůžkovém pokoji - měsíc vychází na zhruba deset tisíc korun včetně všech služeb.

Ve studentských ubytovnách Zeitraum se mohou studenti ubytovat individuálně. Část kapacit však mají nasmlouvané různé vysoké školy. V takovém případě pak má škola například dvě patra jen pro své studenty.

V Ostravě mají Kampus Palace

Podobně vypadá i Kampus Palace v centru Ostravy. Mají zde jednotlivé pokoje i apartmány s veškerým vybavením. „Při realizaci Kampusu jsme mysleli i na minimalizaci hluku. Proto naši architekti navrhli protihlukové řešení, které poskytuje soukromí,“ říká Jitřenka Navrátilová, provozní ředitelka Kampus Palace. K dispozici je také kreativní společenská místnost, vnitřní dvorana, posilovna, kolárna a prádelna. 

„Rozhodně se nechceme stát prominentní rezidencí, která může být pro někoho drahá a nedostupná,“ upozorňuje Navrátilová. Cenovou hladinu proto mají nastavenou na přijatelné částky. Ceny se pohybují od 2 850 korun za lůžko v třílůžkovém pokoji v apartmánu, v samostatném jednolůžkovém pokoji, který je v podstatě klasickou garsoniérou, pak studenti zaplatí do 4 100 korun. V ceně jsou zahrnuty i poplatky za energie a poplatek za připojení k internetu.

Toto bydlení láká studenty všech vysokých škol v Ostravě. „Studenti všech fakult Ostravské univerzity mají Kampus v docházkové vzdálenosti. Studenti VŠB – TUO je ubytování trochu z ruky, přesto o nás mají zájem. Říkají, že čtyřicet minut tramvají tam a zpět jim za nastavený luxus stojí. A my jsme za to rádi,“ dodává Navrátilová.

  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...