Slavkov se za napoleonskou expozici omlouvat nemusí, rozhodl napodruhé soud

  15:23aktualizováno  15:23
Krajský soud v Brně zamítl ve všech bodech žalobu ve sporu o napoleonskou expozici na zámku ve Slavkově u Brna. Autoři podkladů k výstavě tvrdili, že byla porušena jejich autorská práva, a požadovali omluvu a sto tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, strany se mohou odvolat. Brněnský soud ve věci rozhodoval podruhé.

První výstavu o Napoleonovi ve Slavkově nechal zavřít vrchní soud, protože ji napadli tvůrci původního libreta. Obnovená výstava otevřená od 13. června je však podle nich téměř stejná, obrátí se proto znovu na soud. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnský soud ve věci rozhodoval podruhé, dříve žalobě vyhověl. Vrchní soud ale poté rozsudek zrušil a spis vrátil zpět.

Podle žalující strany město zneužilo libreto, tedy písemné podklady a nástin výstavy, k vytvoření napoleonské expozice, kterou žalobci považují za nekvalitní. Výstava byla otevřena v opravených stájích a jízdárnách slavkovského zámku v květnu 2013, podle autorů libreta Jakuba Samka a Vladimíra Kočana ale měla věcné chyby.

Olomoucký vrchní soud městu na podzim 2013 nařídil výstavu uzavřít, od června 2014 je ale otevřena jiná výstava s názvem Austerlitz - malé město velikých dějin. Podle autorů libreta je však téměř stejná.

Krajský soud dal v červenci 2016 žalující straně částečně za pravdu a rozhodl, že se má Slavkov autorům libreta omluvit a každému z nich zaplatit padesát tisíc korun. Soud ale zároveň zamítl návrh, aby bylo městu zakázáno jakýmkoli způsobem používat libreto k napoleonské expozici.

Fotogalerie

Obě strany sporu se proti verdiktu odvolaly, olomoucký vrchní soud rozsudek o rok později v prvních dvou bodech zrušil a věc vrátil zpět krajskému soudu.

Soudkyně odkázala na smlouvu

Podle středečního verdiktu soudkyně Petry Flídrové sice není sporu o tom, že autory libreta jsou Samek s Kočanem, žalovaná strana ale podle ní měla uzavřenou smlouvu na dodání projektové dokumentace, jejíž součástí bylo i libreto, s firmou. Podle soudkyně autoři libreta navíc neměli s dodavatelem této projektové dokumentace jasné ujednání.

„Nelze tedy dojít k závěru, že to byl žalovaný, kdo porušil práva žalobců,“ řekla soudkyně. Na základě projektové dokumentace se původní výstava následně realizovala.

Podle žalující strany je libreto samostatným předmětem autorského práva a Slavkov jejich autorská práva porušoval. Například při otevření expozice nebyla uvedena jména autorů libreta, autorům také nebyl umožněn autorský dohled nad prováděním díla.

Právní zástupkyně města už dříve uvedla, že žalující strana nepředložila platnou licenční a podlicenční smlouvu na dílo, předloženy podle ní byly smlouvy účelově vyhotovené později tak, aby bylo zabráněno smluvnímu převedení majetkových práv.

Podle ní si žalovaný objednal studii a v rámci toho mu bylo předáno i libreto. Žalovaná strana tedy byla podle ní oprávněna studii i realizační dokumentaci používat.

Autoři: ,

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz