Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Víno z 18. století by nám zřejmě nechutnalo. Bylo kyselejší, říká historik

  16:56
Kde jsou kořeny jihomoravského vinařství, které lokality byly slavné už před třemi sty lety nebo co je to Černý Cinyfál? O tom všem vypravuje kniha Svobodný vinohrad, pod níž je podepsaný historik Masarykovy univerzity v Brně a vinař Martin Markel z Jaroslavic na Znojemsku.

Víno a historie Martin Markel je nejen historikem, ale také majitelem vinařství na Znojemsku. | foto: archiv Martina Markela

Na rozdíl od svých předchůdců Markel nehledá „slávu“ vína jen v půdě a slunci, ale i v tom, jak s ním pracovali lidé. „I činnost člověka má obrovský vliv na charakter a styl vína,“ vysvětluje.

Chutnalo by nám dnes víno, které se pilo v 18. století?
Existují sice hnutí, která se snaží vína vrátit do autentické podoby, ale ta z 18. století by nám pravděpodobně úplně nechutnala. Byla by mnohem drsnější a kyselejší. Byť u té kyselosti se musím zarazit. Spousta moravského vína se v 18. století „ztrácela“ na Dunaji, protože Rakušané jím zjemňovali svá superkyselá vína. (smích)

V knize se vám mimo jiné podařilo doložit existenci odrůdy Černý Cinyfál. Co to je?
Dlouho se vedla diskuse o tom, co je vůbec původní domáckou odrůdou pro červená vína. Mluvívalo se o Frankovce. Z pramenů ale vyskakuje i Černý Cinyfál. Složitým pátráním po archivech a diskusí s lidmi, kteří se zabývají přírodními vědami a genetickými rozbory, jsme došli k tomu, že právě ten je předchůdcem Frankovky modré.

Které odrůdy byly oblíbené dřív?
Odrůdová vína se u nás začala dělat až od 19. století, kdy se začaly přebírat německé technologie a výrobní postupy. Do té doby vína byla směsná. Ovšem i tyto kupáže stály na určitých pilotních odrůdách. Do 18. století to byl Elblink. Pak přišla ryzlinková horečka, takže do módy se dostal Ryzlink a ten byl v 19. století nahrazen Veltlínem.

Ryzlinková horečka je skutečný termín? Třeba jako zlatá horečka?
Přesně tak. Po třicetileté válce se na Rýně, Mosele a Mohanu dělaly z nařízení klášterů velké ryzlinkové výsadby. Vznikly rozsáhlé monokultury, které pak okrajově doplňovaly další odrůdy. Ať už to byl Sylván, který se tehdy nazýval Zelený Cinyfál nebo odrůda, jíž se na Slovácku říká „šrek“. Název je odvozen od německého slova schrecker, tedy hrozný, hroziti. Pokud se z ní vyrobilo víno odrůdové, tak mělo projímavé účinky. Ale v kupážích napomáhalo harmonii.

A slovo cinyfál má jaký původ?
Kolem něj je slušný lingvistický zmatek. (smích) Asi to bude lidová podoba slova sylvaner, tedy latinsky „z lesa“. Četl jsem však i další „jurodivé“ výklady, které mířily až kamsi do Gruzie, ale obávám se, že ty jsou trochu přitažené za vlasy.

Pátrání vám údajně zabralo deset let strávených v archivech a analýzou dat. V jakých zdrojích se píše o vinařství?
Jsou to hlavně prameny berní povahy – různé katastry, dobové zemědělské spisy a podobně. A pak jsou to spisy, pro něž čeština nemá slovo, ale německy se nazývají Hausväterliteratur. Tedy jakási literatura o hospodáři, která absolutně spojuje hospodaření se způsobem žití. V každé druhé větě se zdůrazňuje, že dobrý hospodář musí být zároveň dobrý křesťan. Domácnost, statek a rodina tvořily jednotu. Až v 19. století se začíná zmiňovat kategorie zisku, ale to už jsme v moderní společnosti.

Vy jste nejen historik, ale teď už také vinař. To bylo asi zajímavé propojení.
Ano. Vinařství bývalo pro naši rodinu dřív koníček, ale už nás natolik pohltilo, že nás začalo živit. Já jsem ideálním hospodářem z počátku 19. století. Přesně, jak to říkal spisovatel Adalbert Stifter, že otec rodiny je učencem i dobrým hospodářem zároveň. (smích)

Proč jste svoji knihu nazval právě Svobodný vinohrad?
Držba vinice, která bývala svobodná, stála v protikladu vůči držbě polností, lesů a jiných zemědělských pozemků. Vinice znamenala ve feudální hierarchii alespoň částečnou svobodu. Respektive byla nejsvobodnějším majetkem, který existoval.

Mapujete v ní historické kořeny jihomoravského vinařství od třicetileté války až do znárodnění. Které období bylo pro vinaře nejdramatičtější?
Taková byla dvě. Jednak to byla doba zeselštění, trvající zhruba do počátku 19. století. To je etapa, která vzešla z ruin třicetileté války a vše bylo jinak. Do té doby byly hegemonem oboru vinařství a vinohradnictví kláštery, vrchnost a měšťané. Nově se ho ujaly poddanské vrstvy. Paradoxně spíše ty chudší než bohatší. A druhým zlomovým obdobím byl předěl 19. a 20. století, kdy byl obor vystaven tlakům nového ekonomického systému – kapitalismu. Ten vždy vede ke koncentraci a vyvlastňování. Nicméně vinařství mělo nastavené trochu jiné parametry. Díky dřívějšímu zeselštění převažovala rodinná minifundia – malé výměry, jež novým ekonomickým poměrům neodpovídaly. Přesto se s tím obor dokázal docela zajímavě vyrovnat. Stejně jako s tlaky různých chorob a škůdců, které v té době přišly.

Historickým vývojem tuzemského vinařství se před vámi nikdo nezabýval?
Zabýval, ale naposledy vyšly Dějiny vinohradnictví a vinařství před čtyřiceti lety. To je notná doba. Navíc byl tenkrát výzkum veden hlavně historiograficky. Já jsem nově dějiny převyprávěl tak, že jsem propojil svět enologů a svět historiků. V minulosti hledám to, co je určující pro charakter vína. Na terroir vína, o kterém se teď hodně diskutuje, má velký vliv i činnost člověka. Výrazně ho určují i sociální a hospodářské struktury vinohradnictví a vinařství.

Byly nejlepší vinařské oblasti stejné jako dnes už po třicetileté válce, nebo se to s léty mění?
Do určité míry se to mění, ale některé oblasti se coby vyhlášené v čase stále opakují. Existuje metodologie, podle níž nejlepší regiony určují třeba v Bordeaux, v Burgundsku, na Mosele či na Rýně. A obdobný pramen z půlky 19. století máme i u nás. Když ho detailně rozebereme, do značné míry současnost koresponduje s tím, které oblasti byly těmi vyhlášenými v minulosti. Hodně z toho vyčnívá jižní Znojemsko a Bzenecko v jeho širším smyslu – od Polešovic až po Strážnici a Blatnici pod Svatým Antonínkem. To jsou nejlepší moravské vinohradnické oblasti, které můžeme z hlediska historie určit.

Jaký to má důvod? Je to kvalitou půdy, polohami vinic nebo počasím?
Na to se hrozně složitě hledá odpověď. Všichni historici, kteří se zabývají dějinami vinařství, říkají, že ideální typ půdy neexistuje a proměnných, jež kvalitu terroir určují, je strašně moc. Základem je skutečně charakter geologického podloží, půdy a počasí, které tam panuje. Ale další důležitou roli hrají právě sociálněhospodářské faktory. Nakolik je konkrétní vinice a víno z ní napojeno na obchod s vínem. Říká se, že velká vína jsou dána především velikostí svého trhu. 

Kdy začalo být víno obchodním artiklem?
Ve feudální éře zemědělský podnik nefungoval primárně pro trh, ale především pro sebezásobení. Už od středověku mělo však u nás vinařství charakter zbožní výroby a moravská vína byla ve velkém expedována do Čech, do Polska a do Slezska. Za habsburské monarchie, kdy jsme v 18. století ztratili Slezsko, se obchod s moravským vínem ve velkém stočil do Vídně. Metropole byla žíznivá a vypila skoro všechno. (smích)

  • Nejčtenější

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Řidiči MHD si už hudbu nepustí. Cestující si stěžují, vysvětluje vedení zákaz

27. května 2024  6:05

Brněnský dopravní podnik přichystal pro své šoféry nečekanou novinku. V kabině si nově nesmějí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Ženě tlačil hlavu do hlíny, pak ji pokálel. Za brutální znásilnění dostal 6,5 roku

28. května 2024  13:15

Mimořádně brutálně si počínal cizinec, který na Vyškovsku napadl ženu. Tu nejprve oslovil, pak ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

Drnovice nevyšly. Vyškov by se pro první ligu stěhoval na pražský Ďolíček

30. května 2024  19:29

Vyškovští fotbalisté by v případě postupu do první fotbalové ligy hráli domácí zápasy na stadionu...

Měl jsem pivo k obědu, tvrdil nad ránem řidič. Ulomil kolo a nadýchal dvě promile

30. května 2024  15:46

Čtyřiadvacetiletý řidič si to v neděli nad ránem šněroval křížem krážem centrem Brna. Nakonec jeho...

Liptáka mrzí absence Kosteleckého v Paříži. Snad se ještě neloučí, říká

30. května 2024  15:35

Účastnické místo na blížící se olympiádě v Paříži vybojoval Jiří Lipták jako první z českých...

Chci žít podle rodinných hodnot a prospívat lidem, říká šlechtic z Boskovic

30. května 2024

Premium Uvědomuje si, že nahradit svého strýce Huga, který byl v jihomoravských Boskovicích až do své...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...