Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

  13:17aktualizováno  13:17
Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným růžovým písmenem „m“ však přicházejí rozporuplné reakce a podoba nového vizuálního stylu nenašla zastání ani u odborníků.

Po osmi letech mění Jihomoravský kraj své logo a vizuální identitu. Vybraný návrh je podle vedení hejtmanství založený na jednoduchosti, minimalismu a nadčasovosti, který má své základy v moravské tradiční tvorbě.

Nové logo Jihomoravského kraje.

Jenže mezi lidmi schytává kraj za nové logo kritiku. „Jihomoravský kraj vyhlašuje ‚Zábavnou hru‘: pošlete nám obrázek, do kterého pasuje písmenko ‚m‘. Tři nejlepší vyhrávají pexeso se Stanislavem Juránkem,“ napsal na sociálních sítích Jan Brothánek.

A na přetřes jde i cena dva miliony korun. „Dva miliónky za paskvil se špatnou typografií, bez nápadu, tedy, s vykonstruovaným ‚odůvodněním‘ toho školácky vypadajícího symbolu,“ kritizoval pisatel Ondřej Hauser.

„Rozhodli jsme se pro změnu na základě nezávislého názoru odborníků, kteří doporučili modernější pojetí komunikace včetně loga kraje. Jsem spokojený a věřím, že se nám prostřednictvím tohoto moderního vizuálního stylu podaří prezentovat, co kraj dělá, jaké jsou jeho priority a zejména, že dojde k jednotné komunikaci kraje jako správního celku i kraje jako destinační značky. Logo je jen začátek, je před námi ještě spousta práce,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Kraj cenu obhajuje tím, že v částce jsou dvě loga, jejich varianty nejen pro Jihomoravský kraj, ale také pro Centrálu cestovního ruchu Jižní Moravy. A polovina peněz je navíc vyčleněna na první kampaně k logu.

„Nové logo je pro mě příliš technické, neoriginální a prosté jakékoliv poezie kraje kouzelných rán, dlouhých nocí, krásných dvoj a trojhlasů, úsměvů nejlíbeznějších žen všeho věku, ale hlavně místa, kde nám to všechno vlastně začalo,“ přidává se ke kritice na sociálních sítích výtvarník a učitel grafického designu Jiří Světlík.

Ani grafik a designér Lukáš Kijonka z Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně nad logem nejásá. Chválí jen technickou stránku a jednoduchost, která umožní snadné zařazení loga na plakáty.

„Druhý je ale samotný koncept. Vytáhnout písmeno ‚m‘ a napasovat je na prsa Venuše je z mého pohledu až sebeparodické a přitažené za vlasy. Je to na sílu dělané, že se příběh vymýšlel až později jako v reklamách,“ prohlásil Kijonka.

Měla být spíše zvýrazněna písmena „j“ a „m“

Zvýrazněné písmeno „m“ má podle tvůrců z agentury Dorland propojovat minulost, současnost a budoucnost, ukazovat společnou cestu, tedy otevření kraje novým příležitostem.

Protažení linek písmene poté naznačuje dvě věci - první, že se jedná o kraj, který leží na jihu, a druhý význam směřuje k jižní Moravě jako návratu ke kořenům.

„Proč ale zrovna písmeno ‚m‘? To může být klidně Moravskoslezský nebo Olomoucký kraj. Asi by měla být spíše zvýrazněná dvě písmena ‚j‘ a m‘,“ míní Kijonka.

„Celá prezentace říká, že ty věci jsou velmi typické pro jižní Moravu, ale je to velmi obecné. Něco podobného by mohlo vzniknout i někde v kantonu ve Švýcarsku,“ dodal.

Líbí se vám nové logo Jihomoravského kraje?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 758
Ano 153
Autor:
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mladík vytvořil stránky s odkazem na filmy zdarma, dostal podmínku

Patrik Drábek založil před čtyřmi lety internetovou stránku, kam nelegálně bez souhlasu autorů vložil téměř 1 500...

Úroda se musí hlídat i po sklizni, zachránit ji pomáhají chytré senzory

Zemědělci přicházejí při skladování o pětinu úrody. Čím dál víc tak do práce zapojují chytré senzory. Díky nim zachrání...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Brno otevře Údolí vzpomínek pro alternativní pohřby pod strom či květinu

Žádné náhrobky, kolumbária nebo umělé květiny a věnce, ale louka s rostoucími květinami. Nebožtíci v Brně už od jara...

Najdete na iDNES.cz