Turistický web Brna už přeložili. Do nesmyslné angličtiny plné chyb

  17:11aktualizováno  17:11
Oficiální turistický web Brna po měsících slibování a odkladů získal anglickou verzi. Přesto je výsledek plný chyb. Odborníci však tvrdě kritizují i český originál. Odrazuje to turisty, říkají.

Nově spuštěný web města Brna, který má nahradit dosavadní stránky Ticbrno.cz. | foto: www.GoToBrno.cz

Téměř čtyři měsíce trvalo, než se jediný oficiální turistický web města GoToBrno.cz po svém spuštění dočkal i překladu do angličtiny.

Portál GoToBrno.cz

Portál Brno připravuje už téměř dva roky.

MF DNES už před rokem upozornila, že výběrové řízení na turistický web je špatně vypsané. Stránky za půl milionu korun informatici vytvářeli naslepo podle představ úředníků, aniž by znali potřeby samotných uživatelů.

Na konci března to vedení města vyřešilo tím, že za kritiky expertů spustilo nehotový web do ročního testovacího provozu. Při něm chce podněty sbírat.

I přesto, že město ročně navštíví na čtyři sta tisíc zahraničních turistů, až do tohoto týdne byl jeho web dostupný jen v češtině.

Do půlky turistické sezony desítky tisíc zahraničních turistů, které sem v tomto období jezdí, nemohly najít informace v jiném jazyce než češtině. Vedení města to vysvětlovalo nutností „konečných jazykových korektur“ (čtěte zde).  

Výsledek? Před několika dny se na titulní stránce webu už objevil anglický text. Jenže: totožný jako z automatického překladače. Stejný může pomocí služby Google Translator kdokoliv pořídit na internetu za několik sekund. Za cenu jazykových chyb a nelogičností.

Po tvrdé kritice mnoha lidí na sociálních sítích, kteří se logicky překladu smáli, se anglický obsah webu proměnil ještě několikrát.

„Na domovské stránce se pár hodin nato objevil obecný, nekvalitní text přejatý z jiného zdroje. Kromě diletantského přístupu jsme tedy v krátké době byli svědky porušení autorských práv. Teď tam visí další verze, kde je anglický text poměrně přijatelný, třebaže stále obsahuje syntaktické i gramatické chyby. Na webu se tedy i po čtvrt roce zjevně stále pracuje a vzniká ve spěchu a bez řádných korektur,“ popsala brněnská překladatelka Sylva Ficová web, za který Brno zaplatilo více než půl milionu korun.

Šéfka TIC teď turisty neřeší, je sama na dovolené

Ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková, která je za chod webu i turistický ruch ve městě zodpovědná, pro MF DNES stav překladu nechtěla komentovat.

„Jsem na prohlídce Křivoklátu, mám dovolenou,“ odkázala Kačírková v sms na svou podřízenou. Stejně tak byla na dovolené před čtrnácti dny, když se MF DNES ptala, proč překlad ještě není hotový.

„Při přípravě jazykových mutací jsme vycházeli ze skutečnosti, že většina informací již v jazykových mutacích existuje. Sběr těchto informací zabere opravdu hodně času. Jednotlivé části jazykových mutací portálu tak nejsou překladem jediného subjektu, ale zejména sběrem již dostupných dat. Naše zaměstnankyně, rodilá mluvčí angličtiny, prochází všechny anglické texty, aby jim dodala jednotnou jazykovou podobu. K měnění textů může docházet i nadále,“ zdůvodnila pak v e-mailu prodlevu i chyby v překladu její podřízená Alexandra Voňková z TIC.

Čemu se lidé na webu smějí

I v české verzi brněnského turistického portálu jsou kuriózní souvětí, která budí posměch:

„Město, kde se dokonale snoubí historie s dynamickou současností a neuvěřitelnými možnostmi budoucnosti.“

„Pro moravskou metropoli a život v ní jednoznačně platí, že co je malé, to je hezké.“

„Brno je městem plným barev a alternativ, pojďte jej prozkoumat.“

„Brno – město s nejmagičtějším hodinovým strojem v Česku.“

„Brno je zejména v letních měsících městem otevřených open air tradičních city events - přes divadelní rej mezinárodního Divadelního festivalu Divadelní svět Brno, přes marathon mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů na brněnské přehradě Ignis Brunensis, či při projekcích letních filmových a divadelních scén.“

„Město Brno nabízí těm, kteří jej požívají nejpestřejší paletu možností.“

Nesmyslné a nepřeložitelné výrazy jako „wine-trad-ic“ či „valid for them saying that small is beautiful,“ už sice turisté na webu nenajdou, překlad má ale ještě jeden problém: Ať bude sebelepší, základem budou původní české texty.

„Texty jsou prošpikovány floskulemi, frázemi, nesrozumitelnými formulacemi, stylistickými neobratnostmi. Kdybych byl Brňanem a musel o svém městě například číst, že ,je zejména v letních měsících městem otevřených open air tradičních city events‘, či že pro něj ,platí, že co je malé, to je hezké‘, opravdu hodně, hodně, hodně moc bych se rozzlobil,“ lamentuje expert na tvorbu webových textů Pavel Šenkapoun.

Na internetových stránkách Brna jsou k nalezení i další kuriózní věty, chyby a překlepy. „Město Brno nabízí těm, kteří jej požívají nejpestřejší paletu možností,“ láká například.

Odborníci navíc upozorňují, že řada textů nejsou ani originály.

„K čemu vlastně je portál, který v nezměněné podobě přejímá informace odjinud? Zdá se, že jeho tvůrci nikdy neslyšeli o vyřazení webu z vyhledávání z důvodu duplicitního obsahu. To by odborníci ale znát měli. Tudíž, ve zkratce: Turisté přijíždějící do jihomoravské metropole mají sice krásný moderní portál, ale pomocí internetového vyhledávače ho kvůli té duplicitě nenajdou,“ dodal Šenkapoun.

Zkopírované z Wikipedie

Na dotaz, kolik za texty na turistickém webu magistrát Brna zaplatil, Voňková neodpověděla. Po další otázce MF DNES ohledně plagiátorství určitých pasáží také bleskově přibylo uvedení zdroje ke článku o Fakultě architektury, který původně vyšel na zahraničním webu Copperconcept.org.

Další texty ale nadále zůstávají zkopírované třeba z Wikipedie bez uvedeného zdroje, což odporuje licenci této internetové encyklopedie.

Primátor Roman Onderka (ČSSD), jehož je Kačírková přímá podřízená, je s webem, který před měsíci osobně představoval, spokojený. „TIC mělo dvě možnosti: buď ho doladit do finálního stavu včetně jazykových mutací, ale s ohledem na rozsah všech textů a nestíhání začátku turistické sezóny. Nebo jej spustit ve veřejném testovacím provozu a za jeden rok postupně odstranit případné nedostatky. To učinilo. Již při spuštění tohoto portálu TIC avizovalo jeho fungování ve veřejném testovacím provozu a vyzvalo veřejnost ke zpětné vazbě. Tyto náměty a připomínky se tak postupně vyhodnocují a případně zapracovávají,“ uzavřel Onderka.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Najdete na iDNES.cz