Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Turistický web Brna už přeložili. Do nesmyslné angličtiny plné chyb

  17:11
Oficiální turistický web Brna po měsících slibování a odkladů získal anglickou verzi. Přesto je výsledek plný chyb. Odborníci však tvrdě kritizují i český originál. Odrazuje to turisty, říkají.

Nově spuštěný web města Brna, který má nahradit dosavadní stránky Ticbrno.cz. | foto: www.GoToBrno.cz

Téměř čtyři měsíce trvalo, než se jediný oficiální turistický web města GoToBrno.cz po svém spuštění dočkal i překladu do angličtiny.

Portál GoToBrno.cz

Portál Brno připravuje už téměř dva roky.

MF DNES už před rokem upozornila, že výběrové řízení na turistický web je špatně vypsané. Stránky za půl milionu korun informatici vytvářeli naslepo podle představ úředníků, aniž by znali potřeby samotných uživatelů.

Na konci března to vedení města vyřešilo tím, že za kritiky expertů spustilo nehotový web do ročního testovacího provozu. Při něm chce podněty sbírat.

I přesto, že město ročně navštíví na čtyři sta tisíc zahraničních turistů, až do tohoto týdne byl jeho web dostupný jen v češtině.

Do půlky turistické sezony desítky tisíc zahraničních turistů, které sem v tomto období jezdí, nemohly najít informace v jiném jazyce než češtině. Vedení města to vysvětlovalo nutností „konečných jazykových korektur“ (čtěte zde).  

Výsledek? Před několika dny se na titulní stránce webu už objevil anglický text. Jenže: totožný jako z automatického překladače. Stejný může pomocí služby Google Translator kdokoliv pořídit na internetu za několik sekund. Za cenu jazykových chyb a nelogičností.

Po tvrdé kritice mnoha lidí na sociálních sítích, kteří se logicky překladu smáli, se anglický obsah webu proměnil ještě několikrát.

„Na domovské stránce se pár hodin nato objevil obecný, nekvalitní text přejatý z jiného zdroje. Kromě diletantského přístupu jsme tedy v krátké době byli svědky porušení autorských práv. Teď tam visí další verze, kde je anglický text poměrně přijatelný, třebaže stále obsahuje syntaktické i gramatické chyby. Na webu se tedy i po čtvrt roce zjevně stále pracuje a vzniká ve spěchu a bez řádných korektur,“ popsala brněnská překladatelka Sylva Ficová web, za který Brno zaplatilo více než půl milionu korun.

Šéfka TIC teď turisty neřeší, je sama na dovolené

Ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková, která je za chod webu i turistický ruch ve městě zodpovědná, pro MF DNES stav překladu nechtěla komentovat.

„Jsem na prohlídce Křivoklátu, mám dovolenou,“ odkázala Kačírková v sms na svou podřízenou. Stejně tak byla na dovolené před čtrnácti dny, když se MF DNES ptala, proč překlad ještě není hotový.

„Při přípravě jazykových mutací jsme vycházeli ze skutečnosti, že většina informací již v jazykových mutacích existuje. Sběr těchto informací zabere opravdu hodně času. Jednotlivé části jazykových mutací portálu tak nejsou překladem jediného subjektu, ale zejména sběrem již dostupných dat. Naše zaměstnankyně, rodilá mluvčí angličtiny, prochází všechny anglické texty, aby jim dodala jednotnou jazykovou podobu. K měnění textů může docházet i nadále,“ zdůvodnila pak v e-mailu prodlevu i chyby v překladu její podřízená Alexandra Voňková z TIC.

Čemu se lidé na webu smějí

I v české verzi brněnského turistického portálu jsou kuriózní souvětí, která budí posměch:

„Město, kde se dokonale snoubí historie s dynamickou současností a neuvěřitelnými možnostmi budoucnosti.“

„Pro moravskou metropoli a život v ní jednoznačně platí, že co je malé, to je hezké.“

„Brno je městem plným barev a alternativ, pojďte jej prozkoumat.“

„Brno – město s nejmagičtějším hodinovým strojem v Česku.“

„Brno je zejména v letních měsících městem otevřených open air tradičních city events - přes divadelní rej mezinárodního Divadelního festivalu Divadelní svět Brno, přes marathon mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů na brněnské přehradě Ignis Brunensis, či při projekcích letních filmových a divadelních scén.“

„Město Brno nabízí těm, kteří jej požívají nejpestřejší paletu možností.“

Nesmyslné a nepřeložitelné výrazy jako „wine-trad-ic“ či „valid for them saying that small is beautiful,“ už sice turisté na webu nenajdou, překlad má ale ještě jeden problém: Ať bude sebelepší, základem budou původní české texty.

„Texty jsou prošpikovány floskulemi, frázemi, nesrozumitelnými formulacemi, stylistickými neobratnostmi. Kdybych byl Brňanem a musel o svém městě například číst, že ,je zejména v letních měsících městem otevřených open air tradičních city events‘, či že pro něj ,platí, že co je malé, to je hezké‘, opravdu hodně, hodně, hodně moc bych se rozzlobil,“ lamentuje expert na tvorbu webových textů Pavel Šenkapoun.

Na internetových stránkách Brna jsou k nalezení i další kuriózní věty, chyby a překlepy. „Město Brno nabízí těm, kteří jej požívají nejpestřejší paletu možností,“ láká například.

Odborníci navíc upozorňují, že řada textů nejsou ani originály.

„K čemu vlastně je portál, který v nezměněné podobě přejímá informace odjinud? Zdá se, že jeho tvůrci nikdy neslyšeli o vyřazení webu z vyhledávání z důvodu duplicitního obsahu. To by odborníci ale znát měli. Tudíž, ve zkratce: Turisté přijíždějící do jihomoravské metropole mají sice krásný moderní portál, ale pomocí internetového vyhledávače ho kvůli té duplicitě nenajdou,“ dodal Šenkapoun.

Zkopírované z Wikipedie

Na dotaz, kolik za texty na turistickém webu magistrát Brna zaplatil, Voňková neodpověděla. Po další otázce MF DNES ohledně plagiátorství určitých pasáží také bleskově přibylo uvedení zdroje ke článku o Fakultě architektury, který původně vyšel na zahraničním webu Copperconcept.org.

Další texty ale nadále zůstávají zkopírované třeba z Wikipedie bez uvedeného zdroje, což odporuje licenci této internetové encyklopedie.

Primátor Roman Onderka (ČSSD), jehož je Kačírková přímá podřízená, je s webem, který před měsíci osobně představoval, spokojený. „TIC mělo dvě možnosti: buď ho doladit do finálního stavu včetně jazykových mutací, ale s ohledem na rozsah všech textů a nestíhání začátku turistické sezóny. Nebo jej spustit ve veřejném testovacím provozu a za jeden rok postupně odstranit případné nedostatky. To učinilo. Již při spuštění tohoto portálu TIC avizovalo jeho fungování ve veřejném testovacím provozu a vyzvalo veřejnost ke zpětné vazbě. Tyto náměty a připomínky se tak postupně vyhodnocují a případně zapracovávají,“ uzavřel Onderka.

  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Jihomoravský kraj otočil. Dopravcům proplatí naftu, aby nezkrachovali

Zatímco ještě v prosinci platili autobusoví dopravci za litr nafty 36 korun, dnes stojany u čerpacích stanic ukazují o...

Teta Bára vozí radost, Ježíš se ohání pilou. Oba pomáhají i rok po tornádu

Barbora Zdráhalová jezdí do tornádem zasažených obcí na jižní Moravě hlavně kvůli zdejším dětem, kterým vozí dárky a...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Množství aktivit Mahena vyčerpávalo, doma skoro nebyl, líčí historik

Byl vášnivý rybář, za svou zálibou často cestoval k mnohým řekám i Jaderskému moři a jeho názory na ochranu přírody by...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...