Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Morava je seismicky aktivní. Loni měla 220 zemětřesení

  12:12
Nedávná zemětřesení v Chile a na Haiti, otřesy u Sumatry, které v roce 2004 zapříčinily ničivou vlnu tsunami, ale také pokusné jaderné výbuchy v Severní Koreji. I tyto události zaznamenala seismologická stanice, kterou mají zhruba sedm kilometrů od Moravského Berouna k dispozici vědci Přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kromě informací o světových otřesech přináší i data o těch místních. "Vyplývá z nich, že oblast střední a severní Moravy patří v rámci České republiky k seismicky nejaktivnějším," říká seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky Země.

Co na poměry Česka znamená nejaktivnější?
Jen loni jsme v tomto regionu zaznamenali asi 220 zemětřesení, byť byla všechna velmi slabá a zaregistrovaly je jen naše přístroje. Lidé žádné otřesy nepocítili. V jiných částech republiky nebývají s výjimkou západních Čech otřesy tak časté. O tuto aktivitu jsme se začali zajímat právě díky moravskoberounské stanici.

Kde se u nás třese země nejčastěji?
Za zhruba patnáct let, co zdejší seismickou aktivitu monitorujeme, jsme zjistili, že se epicentra zemětřesení nejčastěji vyskytují hlavně v okolí Šternberka, Uničova, Litovle, Olomouce, Lipníku nad Bečvou nebo Prostějova. Na severu to je pak okolí Karlovy Studánky, Hanušovic a Šumperka.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile.

Jsou o otřesech i starší zprávy?
Lidé v minulosti zažili zemětřesení v Olomouci, na Hranicku, Šumpersku či Jesenicku. Například v roce 1786 bylo zaznamenáno zemětřesení ve Slezsku a na severní Moravě, v letech 1843, 1863 a 1883 zase v Olomouci.

Jak dlouho už se na střední Moravě otřesy měří?
Stanice vznikla v roce 1994 v rámci projektu GEOFON, který spustila německá výzkumná organizace z Postupimi. Tehdy se jednalo o jeho vůbec první stanici mimo německé území. Nyní už jsou do sítě GEOFON zapojeny stanice rozmístěné po celém světě a data z nich, včetně těch našich, se tam shromažďují. Poslouží ke sledování zemětřesení na celé planetě. Proto také není nic zvláštního na tom, že naše stanice zachytila otřesy až z Chile, Haiti nebo Sumatry, k tomu byla určena. Takto silné otřesy navíc zaznamenaly přístroje na celém světě. V Česku je podobných stanic provozovaných Akademií věd, Masarykovou univerzitou a Technickou univerzitou v Ostravě čtrnáct a zaznamenávají z celé planety i otřesy mnohem slabší. V průměru je jich dva až deset denně.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile.

Můžete popsat, jak stanice vypadá?
Na povrchu je malá stavba vypadající trochu jako betonový bunkr. Při měření je totiž důležité, aby kolem zařízení byla stálá teplota, protože na její změny je stanice citlivá. Samotný seismometr je umístěný asi v pět metrů hlubokém vrtu či spíše jakési šachtě o metrovém průměru. K němu je připojené zařízení, které záznam digitalizuje a posílá rádiovým přenosem k nám do ústavu, kde se údaje zapisují na disk a vyhodnocují. Stanice je plně automatická, takže kromě řešení poruch nevyžaduje žádnou obsluhu.

Ovlivňuje i přes všechna opatření lidská činnost měření seismografů?
Samozřejmě, na záznamech se objevují třeba odstřely v lomech či na stavbách. Ty většinou poznáme. Pokud přece jen máme pochybnosti, informujeme se přímo v lomu, který se nachází v lokalitě se seismickou aktivitou, případně u báňského úřadu, se kterým spolupracujeme. Někdy totiž není lehké odlišit mělké zemětřesení od odstřelu, obě aktivity mají velmi podobný charakter.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile.

Stává se vám, že zaměníte zemětřesení za odstřel v lomu či naopak?
Splést se samozřejmě můžeme, ale to se může stát dokonce i lidem, kteří v místě otřesů žijí. Například v jižních Čechách bylo zemětřesení na Orlické přehradě, ovšem místní si mysleli, že šlo o odstřel z blízkého lomu. Mělká zemětřesení jsou někdy provázena zvukovými projevy, která zní stejně jako dunění nebo rány.

Seismograf u Moravského Berouna zaznamenal třeba i pokusné podzemní jaderné výbuchy v Severní Koreji. Jak se dá na vzdálenost tisíců kilometrů poznat rozdíl mezi zemětřesením a takovým výbuchem?
Není to sice vždy úplně stoprocentní, ale existují metody, které pomáhají poznat, zda se jedná o explozi, anebo zemětřesení. Používají se zejména kvůli kontrole případných tajných podzemních zkoušek jaderných zbraní. Státy, které je prováděly či provádějí, se k otřesům většinou nehlásí, snad s výjimkou právě zmíněné Severní Koreje. Proto dostává centrum organizace CTBTO, zajišťující kontrolu dodržování smlouvy o zákazu jaderných zkoušek ve Vídni, mimo jiné data ze sítě seismických stanic a vyhodnocuje je zejména s ohledem na výskyt případných jaderných testů.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Zásilku na ukrajinském konzulátu v Brně šetří policie jako obecné ohrožení

Páteční incident s podezřelou zásilkou na ukrajinském konzulátu v Brně policie zatím vyšetřuje pro podezření z obecného...

Soudkyně v kauze Stoka stále píše rozsudek, obžalovaní žijí v nejistotě

Už půl roku uplynulo od chvíle, kdy si jedenáct obžalovaných v korupční kauze Stoka vyslechlo rozsudek za údajné...

ANALÝZA: Jak na provoz brněnské arény? Vedení města má tři varianty

Poté, co hokejová Kometa letos na jaře vycouvala z výběrového řízení na provozovatele plánované arény na brněnském...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...