Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Morava je seismicky aktivní. Loni měla 220 zemětřesení

  12:12
Nedávná zemětřesení v Chile a na Haiti, otřesy u Sumatry, které v roce 2004 zapříčinily ničivou vlnu tsunami, ale také pokusné jaderné výbuchy v Severní Koreji. I tyto události zaznamenala seismologická stanice, kterou mají zhruba sedm kilometrů od Moravského Berouna k dispozici vědci Přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kromě informací o světových otřesech přináší i data o těch místních. "Vyplývá z nich, že oblast střední a severní Moravy patří v rámci České republiky k seismicky nejaktivnějším," říká seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky Země.

Co na poměry Česka znamená nejaktivnější?
Jen loni jsme v tomto regionu zaznamenali asi 220 zemětřesení, byť byla všechna velmi slabá a zaregistrovaly je jen naše přístroje. Lidé žádné otřesy nepocítili. V jiných částech republiky nebývají s výjimkou západních Čech otřesy tak časté. O tuto aktivitu jsme se začali zajímat právě díky moravskoberounské stanici.

Kde se u nás třese země nejčastěji?
Za zhruba patnáct let, co zdejší seismickou aktivitu monitorujeme, jsme zjistili, že se epicentra zemětřesení nejčastěji vyskytují hlavně v okolí Šternberka, Uničova, Litovle, Olomouce, Lipníku nad Bečvou nebo Prostějova. Na severu to je pak okolí Karlovy Studánky, Hanušovic a Šumperka.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile.

Jsou o otřesech i starší zprávy?
Lidé v minulosti zažili zemětřesení v Olomouci, na Hranicku, Šumpersku či Jesenicku. Například v roce 1786 bylo zaznamenáno zemětřesení ve Slezsku a na severní Moravě, v letech 1843, 1863 a 1883 zase v Olomouci.

Jak dlouho už se na střední Moravě otřesy měří?
Stanice vznikla v roce 1994 v rámci projektu GEOFON, který spustila německá výzkumná organizace z Postupimi. Tehdy se jednalo o jeho vůbec první stanici mimo německé území. Nyní už jsou do sítě GEOFON zapojeny stanice rozmístěné po celém světě a data z nich, včetně těch našich, se tam shromažďují. Poslouží ke sledování zemětřesení na celé planetě. Proto také není nic zvláštního na tom, že naše stanice zachytila otřesy až z Chile, Haiti nebo Sumatry, k tomu byla určena. Takto silné otřesy navíc zaznamenaly přístroje na celém světě. V Česku je podobných stanic provozovaných Akademií věd, Masarykovou univerzitou a Technickou univerzitou v Ostravě čtrnáct a zaznamenávají z celé planety i otřesy mnohem slabší. V průměru je jich dva až deset denně.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile.

Můžete popsat, jak stanice vypadá?
Na povrchu je malá stavba vypadající trochu jako betonový bunkr. Při měření je totiž důležité, aby kolem zařízení byla stálá teplota, protože na její změny je stanice citlivá. Samotný seismometr je umístěný asi v pět metrů hlubokém vrtu či spíše jakési šachtě o metrovém průměru. K němu je připojené zařízení, které záznam digitalizuje a posílá rádiovým přenosem k nám do ústavu, kde se údaje zapisují na disk a vyhodnocují. Stanice je plně automatická, takže kromě řešení poruch nevyžaduje žádnou obsluhu.

Ovlivňuje i přes všechna opatření lidská činnost měření seismografů?
Samozřejmě, na záznamech se objevují třeba odstřely v lomech či na stavbách. Ty většinou poznáme. Pokud přece jen máme pochybnosti, informujeme se přímo v lomu, který se nachází v lokalitě se seismickou aktivitou, případně u báňského úřadu, se kterým spolupracujeme. Někdy totiž není lehké odlišit mělké zemětřesení od odstřelu, obě aktivity mají velmi podobný charakter.

Seismoložka Jana Pazdírková z Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se záznamem otřesu země při zemětřesení v Chile.

Stává se vám, že zaměníte zemětřesení za odstřel v lomu či naopak?
Splést se samozřejmě můžeme, ale to se může stát dokonce i lidem, kteří v místě otřesů žijí. Například v jižních Čechách bylo zemětřesení na Orlické přehradě, ovšem místní si mysleli, že šlo o odstřel z blízkého lomu. Mělká zemětřesení jsou někdy provázena zvukovými projevy, která zní stejně jako dunění nebo rány.

Seismograf u Moravského Berouna zaznamenal třeba i pokusné podzemní jaderné výbuchy v Severní Koreji. Jak se dá na vzdálenost tisíců kilometrů poznat rozdíl mezi zemětřesením a takovým výbuchem?
Není to sice vždy úplně stoprocentní, ale existují metody, které pomáhají poznat, zda se jedná o explozi, anebo zemětřesení. Používají se zejména kvůli kontrole případných tajných podzemních zkoušek jaderných zbraní. Státy, které je prováděly či provádějí, se k otřesům většinou nehlásí, snad s výjimkou právě zmíněné Severní Koreje. Proto dostává centrum organizace CTBTO, zajišťující kontrolu dodržování smlouvy o zákazu jaderných zkoušek ve Vídni, mimo jiné data ze sítě seismických stanic a vyhodnocuje je zejména s ohledem na výskyt případných jaderných testů.

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Hřiště na šlechtické půdě, rozmach během války. SK Líšeň slaví 100 let

22. června 2024  10:24

Sté výročí založení si v neděli připomene fotbalový klub z Líšně, okrajové části Brna. Jeho...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...