Masarykova univerzita chystá revoluci. Sníží počet oborů o třetinu

  18:09aktualizováno  18:09
Od akademického roku 2019/2020 spustí Masarykova univerzita v Brně nový systém studia. Počet oborů sníží o třetinu a zájemci dostanou pohodlnější možnost studovat na dvou fakultách současně.
Kampus brněnské Masarykovy univerzity.

Kampus brněnské Masarykovy univerzity. | foto: MAFRA

Kdo se hlásil na Masarykovu univerzitu, dobře to zná. Projížděl „plachty“ oborů se složitými názvy a mnohdy ani nevěděl, co obnášejí. Když zkusil studovat dva obory současně, časem většinou přišel na to, že nestíhá.

Na ty, co to zvládli, čekalo dvojnásobně těžké studium, včetně závěrečných prací a státnic. A kdo se upsal jen jednomu oboru - běda, když zjistil, že to nebyla dobrá volba.

Všechny tyto trable by měl odbourat nový převratný systém studia, který nejpočetnější brněnská škola plánuje zavést od akademického roku 2019/2020. „Je to největší revoluce v novodobých dějinách školy,“ tvrdí rektor Mikuláš Bek.

Novinky pro studenty Masarykovy univerzity

  • Místo oborů škola zavede studijní programy, počet se tak sníží z dosavadních 600 na 400.
  • Kromě pedagogické fakulty univerzita zruší dvojoborové studium a umožní sdružené studium na dvou fakultách současně – jeden obor bude hlavní, další pak vedlejší s menším rozsahem.
  • Někde bude možnost odložené volby - studenti si zaměření zvolí až po prvních dvou semestrech.
  • Novinky začnou platit od akademického roku 2019/2020.

Univerzita se inspirovala v anglosaském světě, kde mají studenti mnohem větší svobodu. „Od doby před sedmi lety, kdy jsem nastoupil do funkce, se změnili studenti i trh práce. A na to jsme museli zareagovat,“ poznamenal Bek.

Místo oborů se studenti zapíšou do takzvaných programů, sníží se také jejich počet z dnešních 600 na 400. Některé méně žádané obory zmizí z hlavní nabídky a stanou se z nich předměty v rámci studijních plánů.

Nabídka má být jednodušší a přehlednější. Kromě pedagogické fakulty zmizí jinde dvojobory, které obnášely všechno dvakrát ve stejném rozsahu.

Novopečení maturanti dostanou možnost studovat jeden obor hlavní a k tomu si přibrat vedlejší na jiné fakultě, ale už ne tak obsáhlý a náročný.

„Dnes už firmy chtějí, aby třeba právník či ekonom ovládal informatiku. Takže chceme zvýšit konkurenceschopnost našich absolventů,“ vysvětlil záměr prorektor pro studium a informatiku Michal Balant.

Nově si tak můžou zařadit dnes velmi žádanou informatiku do svých studijních plánů i studenti ekonomie nebo sociálních či humanitních věd.

Někde navíc získají možnost odložené volby a pro užší specializaci se rozhodnou až po dvou semestrech. „Budou přijati například na matematiku a po prvním roce se rozhodnou pro konkrétní studijní plán. Slibujeme si od toho více úspěšných absolventů a méně opakovaných ročníků,“ upřesnil Balant.

Kritika: Spíš omezení výběru

Ne všichni pedagogové jsou však z připravovaných změn nadšení. Například bývalý rektor univerzity a nynější děkan fakulty informatiky Jiří Zlatuška tvrdí, že to žádná revoluce není.

„Na naší fakultě sice byla spousta oborů, uchazeči se ale ve shodě se zákonem přijímali do studijního programu. A volbu nebo přestup mezi obory měli během studia otevřené podle svého uvážení,“ tvrdí Zlatuška. Podle něj byrokracie spojená s nově akreditovanými studijními programy zavádí spíše omezení výběru.

Většinou však studenti změny vítají. Jako pozitivum je bere třeba Matěj Kyselý z fakulty sociálních studií. „Vycházím z vlastní zkušenosti. První půlrok až rok se totiž lidé rozkoukávají a teprve začínají chápat, co vlastně studují. Boří mýty, které o oboru měli, a zjišťují, co je vlastně baví. Teď se můžou lépe rozhodnout,“ míní Kyselý.

Jenže třeba na přírodovědecké fakultě sice sloučí dva dosavadní obory - Molekulární biologii a genetiku a Speciální biologii - v jeden program, ale nováčci budou volit z pěti specializací hned na začátku. „Vyžádali si to sami studenti,“ uvedla Renata Veselská z Ústavu experimentální biologie, která se na reformě podílela.

Některé programy se ale měnit nebudou a v podstatě se jen přejmenují, například právo a právní věda nebo obory na lékařské fakultě, kde studium dozoruje i ministerstvo zdravotnictví.

Novinka se letošních maturantů už nedotkne. Těch, co se chystají absolvovat střední školu v příštím roce už ale ano. Přijímací řízení totiž začíná od 1. listopadu, tehdy chce také škola zveřejnit úplný soupis studijních programů.

„Připravujeme velkou kampaň pro střední školy, rodiče i veřejnost, kde budeme nový systém vysvětlovat. Stávající studenti by měli dokončit studia za stejných podmínek,“ upřesnila prorektorka pro vnější vztahy Hana Svatoňová.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz