DNA na kobercové pásce je dostatečný důkaz, rozhodl i potřetí krajský soud

  14:36aktualizováno  14:36
Už potřetí poslal Krajský soud v Brně na osm a půl roku do vězení Martina Koudelku obžalovaného z přepadení rodiny v domě na Blanensku. Předchozí dva rozsudky zrušil Vrchní soud v Olomouci, protože důkazy spojené s DNA považoval za nedostatečné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rodinu přepadli dva pachatelé v lednu 2012, z domu si odnesli 890 tisíc korun. Koudelka vinu celou dobu popíral, komplice policie nedopadla.

Koudelku usvědčují především stopy DNA zajištěné na kobercové pásce, kterou byla dvojice s malým dítětem v domě v Jedovnicích spoutána. Vrchní soud se ovšem s tímto důkazem nespokojil.

„Dokazování ukazuje jako velmi pravděpodobné, že jedním z pachatelů byl obžalovaný, ale zatím ta vina nebyla jednoznačně prokázána. Z tohoto důvodu je potřeba, aby se soud prvního stupně k hodnocení řetězce důkazů znovu vrátil,“ prohlásil předseda senátu Ivo Lajda.

Krajský soud se tedy dnes znovu zabýval především detaily, vyhodnocoval důkazy a dospěl ke stejnému závěru. Souhrnný rozsudek není pravomocný, obhajoba se na místě odvolala. Obžalování se k dnešnímu jednání nedostavil.

„Předložený ucelený řetězec důkazů jednoznačně ukazuje na pana obžalovaného. Je prokázáno, že na místě činu byl,“ uvedla soudkyně Dagmar Bordovská. Soud muže potrestal za loupež a porušování domovní svobody.

Není žádný přímý důkaz, trvá na svém obhájce

Z dřívějších výpovědí vyplývalo, že pachatelé při akci používali rukavice, proto obhajoba odmítá možnost přenosu DNA na kobercovou pásku. Podle soudkyně se však mohla DNA přenést nejen přímým dotekem, ale například také přes pot, sliny či kapénku. 

„Pachatel také mohl lepicí pásku utrhnout pomocí zubů,“ upozornila Bordovská.

„Stopy DNA se našly na lepivé, tedy vnitřní straně pásky, kterou byli poškození svázáni. Soud zhodnotil důkazy a zjistil, že se DNA nemohla do domu dostat jinak než prostřednictvím obžalovaného,“ pronesla Bordovská.

Soud rovněž vyvrátil alibi Koudelky, který tvrdil, že v době loupeže seděl ve své kanceláři. Na vinu obžalovaného poukazují také výpovědi napadané dvojice, podle kterých byl pachatel vysoký. Koudelka měří 203 centimetrů.

Vinu obžalovaného nicméně stále odmítá jeho obhájce. „Nelze se ztotožnit s tím, že okruh nepřímých důkazů by byl úplným a v takové hodnotě, jak vyžaduje judikatura, aby bylo možno rozhodnout o vině. Není žádný přímý důkaz. Není tedy jisté, zda toto jednání obžalovaný spáchal,“ prohlásil  Jaroslav Bárta, který navrhoval zproštění obžaloby.

Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry naopak předložené důkazy tvoří ucelený řetězec. Uvedl, že kobercovou pásku s DNA obžalovaného nikdo jiný než obžalovaný do domu přinést nemohl.

Přepadení se odehrálo již 19. ledna 2012. Koudelka podle obžaloby s dosud neznámým komplicem vnikl do domu poté, co jim žena otevřela na zaklepání. Srazili ji k zemi a odvlekli ji i jejího malého syna do koupelny. Tam ženu spoutali a jí i pětiletému dítěti přelepili ústa páskou

Když domů přišel muž, srazili ho pomocí elektrického paralyzéru, pak mu na hlavu dali textilní tašku. Žena po přepadení trpěla posttraumatickou poruchou, a to nejméně do jara 2013. Byla nervózní, podrážděná, nemohla spát a nepřála si v domě bydlet.

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

U Znojma se pojede bezpečněji, nový obchvat smazal smrtící úsek silnice

Po zhruba čtyři a půl kilometru dlouhém obchvatu Lechovic na Znojemsku se...

Je to jen čtyři a půl kilometru nové silnice, ale výrazně mění život v obci i tisícům řidičů, kteří tudy denně...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz