Bývalá Farma Bolka Polívky po roce otevřela. Herec přijel už jako host

  15:33aktualizováno  15:33
V Olšanech na Vyškovsku se ve čtvrtek po vleklých potížích s konkurzem a více než roční provozní přestávce znovu otevřela bývalá Farma Bolka Polívky. Na pivo, kávu či oběd se tam hned zastavily desítky kolemjdoucích i cyklistů, ale i zvědavých štamgastů původního podniku.

Po vleklých potížích s konkurzem a více než roce mimo provoz začala 1. května znovu fungovat restaurace na bývalé Farmě Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku. Provozuje ji hoteliér František Dvořák. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novým nájemcem areálu je nyní František Dvořák. A hned večer tam opět zamířil sám dřívější majitel Bolek Polívka. Pořád ještě totiž není úplně jasné, jak bude dál farma s jménem svého zakladatele zacházet.

Obnovená Polívkova farma

"Ani se mě na to neptejte, nemůžu o tom mluvit, domluvili jsme se tak s panem Polívkou," vysvětluje hned na úvod povídání František Dvořák, který si podnik pronajal od Polívkova přítele Alexandra Seidla. Ten koupil podnik v dražbě.

Polívka se možná nastěhuje zpět

Nový jídelní lístek s hlavičkou a původním logem restaurace U Klauna však nasvědčují, že se obě strany patrně chtějí domluvit. Vyloučeno prý není ani to, že by zde známý herec a bavič i s rodinou opět bydlel ve svém původním bytě.

"To by mě zajímalo, zda tady bude. Jezdívali jsme sem léta jen tak na oběd, s vnoučaty za zvířátky nebo na různé akce. A jednou jsme měli štěstí a potkali se s ním zrovna ve chvíli, kdy si nesl domů novorozeného Jeníčka," vzpomíná u kávy Stanislava Ježková ze Znojma, která se na farmu v novém kabátě vyrazila podívat hned první den, kdy bylo oficiálně otevřeno.

Potíže farmy

Podnik postupně budoval od počátku 90. let Bolek Polívka s manželkou.

S pomocí evropské dotace dostavěl hotel a postavil menší wellness, herec ale nesplácel faktury. V říjnu 2012 podala stavební firma Kaláb návrh na insolvenci a loni v dubnu poslal soud podnik do konkurzu. Za farmou zůstaly dluhy přes 40 milionů korun.

 Za 11,5 milionu ji koupil Polívkův přítel Alexandr Seidl.

Krachu svého oblíbeného podniku s manželem litovali. "Třeba se to zase rozjede. Bývalo tu vždy plno, že člověk často nemohl najít místo k sednutí," popisuje její manžel.

Bez hranolek s kečupem

I ve čtvrtek po poledni byly stoly na terase obsazené. A všechny sloupy a zábradlí obsypala kola cyklistů, kteří první májový den využili k projížďce. "Máte hranolky s kečupem?" ptá se muž, který přijel se třemi dětmi.

Usměvavá dcera Františka Dvořáka Adéla mu však hned vysvětluje, že hranolků se zde nedočká. "Můžeme dětem udělat třeba krupičnou kaši," nabízí.

Novou éru farmy chce totiž Dvořák s dcerou postavit na jídelníčku poskládaném z čerstvých jídel z místních surovin.

"Stejné to bylo na Šumavě, kde jsme provozovali několik restaurací. V místech, kde byly největším výkřikem gastronomie kuřecí prsa s broskví, jsme začali dělat škubánky, šoulet, kubu či jiné dobroty. A za chvíli nám byla restaurace malá," popisuje hospodský.

V Olšanech tak ve čtvrtek nabízel třeba pikantní fazolovou polévku s uzeným masem či jarní kuřátko s kopřivovou nádivkou.

"Jezdívali jsme sem pravidelně, ale jídlo nebývalo nic zvláštního. Dnes jsme si ale moc pochutnali. Jestli to vydrží, určitě budou mít úspěch," pochvalovala si další návštěvnice z nedaleké Lulče.

A proč se vlastně hospodský z Prahy, který léta působil na Šumavě, rozhodl přestěhovat do Olšan? "Šumava už byla dobyta, je čas na novou výzvu," říká se smíchem Adéla Dvořáková.

A její otec dodává, že když dostal od Seidla nabídku provozovat farmu, byl zrovna na Tenerife. "Řekl jsem si, že je to výzva, a kývnul jsem. A dané slovo nerad beru zpět," tvrdí podnikatel.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz