Bývalou Polívkovu farmu koupila společnost jeho přítele Seidla

  10:33aktualizováno  10:33
Bývalou farmu Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku koupila Severočeská správa nemovitostí, jejímž většinovým společníkem je věřitel a hercův přítel Alexandr Seidl. Jako jediný podal insolvenčnímu správci nabídku za 11 a půl milionu korun, což byla minimální cena.

Majitelem farmy se stane Severeočeská správa nemovitostí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Nyní probíhá přepis nemovitosti na katastru nemovitostí," řekl insolvenční správce David Gregor.

Právě Severeočeská správa nemovitostí, kde je Seidl většinovým vlastníkem, byla minulý týden jediným kupcem, který o společenské centrum s hotelem, restaurací a fitness projevil zájem (více se dočtete zde). Polívkův přítel Seidl řekl, že zatím nemá přesné plány, jak s farmou naloží. Nyní je na dovolené v Thajsku.

Farma v Olšanech

 • Farma vznikla v první polovině 90. let u obce Olšany na Vyškovsku na místě rozpadlého kravína, kde si herec Boleslav Polívka pořídil nejprve koňskou stáj.
 • Herec farmu provozoval se svou partnerkou Marcelou Černou.
 • Pořádal zde různé kulturně společenské akce, koncerty či recesistické soutěže (například hod flintou do žita).
 • Na farmu jezdily firmy pořádat školení, jednání či tzv. teambuildingové akce. - Součástí areálu je tříhvězdičkový hotel U Krále s kapacitou 65 lůžek, restaurace U Klauna se 115 místy k sezení, venkovní terasa pro 50 lidí, venkovní bufet Krásno pro 150 lidí a výstavní galerie. K dispozici je i bazén, sauna a masážní služby. Pro děti zde byla minizoo.
 • Na konci roku 2012 pracovalo na farmě 21 lidí.
 • V letech 2009 a 2010 se uskutečnila rekonstrukce křídla hotelu, které se využívalo jako stáje, za podpory Regionálního operačního programu na wellness provoz a dobudování a rozšíření hotelu.
 • Později vyšlo najevo, že podnik není schopen splácet pohledávky. Podle dokladů, které dlužník předložil insolvenčnímu správci, činila v roce 2012 ztráta osm milionů a letos do 7. března téměř půl milionu.
 • Do insolvence poslal podnik insolvenční soud 7. března 2013. Krajský soud v Brně prohlásil loni 11. dubna konkurz. Pohledávky v hodnotě přes 50 milionu korun přihlásilo více než 50 subjektů.
 • Za farmou jsou nyní pohledávky přes 40 milionů korun. Snížily se zhruba o deset milionů proto, že správce neuznal pohledávku Regionální rady soudržnosti regionu Jihovýchod v plném rozsahu, tedy uznal plnou výši dotace, ne však penále.
 • Farma byla dražena již loni v říjnu. Vítězná firma, která farmu vydražila za vyvolávací cenu 15 milionů korun, peníze nakonec nesložila.
 • Nový majitel, podnikatel Alexandr Seidl, bývá považován za miliardáře. K jeho aktivitám patří především společnost LE CYGNE SPORTIF GROUPE a.s., která se v současnosti věnuje hlavně správě nemovitostí.

Insolvenční správce Gregor nyní musí nachystat rozvrhové usnesení, podle něhož se uspokojí věřitelé. Přednost dostanou zajištění, jímž je právě Seidl s téměř čtyřmi miliony. Zbytek si rozdělí ostatní, půjde však jen o menší část jejich pohledávek.

Uhradí se dluhy za energie

Za farmou zůstaly dluhy přes 40 milionů korun. Z jednoho milionu, který už má Gregor nyní na účtu, uhradí dluhy převážně za energie, jež farma odebírala od dodavatelů v době konkurzu. Táhne se od loňského dubna (více čtěte zde).

Gregor je rád, že obdržel alespoň tuto jedinou nabídku. "Za dané situace jde o dobrou nabídku za slušnou cenu," řekl. Insolvenční správce však očekával, že se najde ještě jiný zájemce, který podá vyšší nabídku.

Ta však nepřišla a novým majitelem se stala Severočeská správa nemovitostí. "Rozhodně je potřeba dát farmu do kupy. Stále však platí, co jsem říkal loni v létě, že jde o penzion na vesnici u Brna a tak se k němu musí přistupovat," prohlásil Seidl, jenž je ve společnosti většinovým vlastníkem.

První vítěz dražby peníze za farmu neuhradil

Farma, na níž se konaly kulturní a recesistické akce, se dostala do problémů při dostavbě hotelu a stavbě wellness centra. Šlo o stavby podpořené z evropských fondů, Polívka ale nesplácel faktury.

V říjnu 2012 proto podala stavební firma Kaláb návrh na insolvenci a loni v dubnu poslal soud podnik do konkurzu (o rozhodnutí soudu čtete zde).

Na podzim šel do dražby za 15 milionů, vydražitel však peníze nesložil kvůli tomu, že k farmě nepatřila příjezdová cesta (více se dozvíte zde). Okolní pozemky a příjezdová cesta totiž patří právě novému majiteli Alexandru Seidlovi.

Poté však vyšlo najevo, že původní insolveční správci měli propadlou licenci (více se dozvíte zde). O osudu farmy známého baviče tak rozhodl nový insolvenční správce David Gregor, který ji prodal za jedenáct a půl milionu korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček slavil své vítězství v Praze

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz