Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

  15:23aktualizováno  15:23
Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud tedy štědře nepřispívá obec.

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na účty klientů. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Obyvatelé vesnic a menších měst na jihu Moravy nemají snadný život. V mnoha z nich chybí bankomat, a když jim dojde hotovost, musí si půjčit od sousedů nebo sednout do auta a jet mnoho kilometrů. Platební karta je jim v těchto případech k ničemu, terminál má málokterý malý obchod nebo hospoda – pokud v obci vůbec je.

V 21. století se občanská vybavenost rapidně zhoršuje i v jiných ohledech. Pošty i lékárny tu zavírají pobočky a doktory k praxi na maloměstě nepřesvědčují ani benefity.

Udržet služby se zuby nehty snaží třeba nejmenší město na Znojemsku, Jevišovice. V prosinci se tady sice znovu zprovoznila lékárna, ale zase Česká spořitelna hrozí, že tu zruší jediný bankomat kvůli malé využívanosti.

Ačkoliv sem jezdí vybírat i lidé z okolních Tavíkovic nebo Hostimi. Jim i Jevišovickým hrozí, že místo toho budou muset dojíždět pro peníze až do sedmnáct kilometrů vzdáleného Znojma.

Místní podnikatelé odmítají doplácet na služby

Když to starosta oznámil na svém facebookovém profilu, strhla se lavina odmítnutí.

„Je vidět, že o bankomat je zájem. Byli osloveni starostové okolních obcí a podnikatelé, zda by se finančně podíleli na jeho chodu. Od některých podnikatelů už máme i velmi striktní ne, od kolegů starostů očekávám spíše vstřícné stanovisko. Také jeden bankovní ústav má zájem tady bankomat umístit, a dokonce za výhodnějších podmínek než spořitelna,“ nastínil jevišovický starosta Pavel Málek.

Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého se uchylují ke zrušení bankomatu až v situaci, kdy jej využívají jednotky klientů denně a provoz musejí podporovat. „Měsíční náklady na provoz bankomatu se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Některé obce jej proto částečně dotují,“ vysvětluje.

Jde o desetitisíce. O bankomat tak zatím marně usilují třeba Dolní Bojanovice na Hodonínsku, velké banky ho sem umístit nechtějí. „Poslední nabídku máme s ročními náklady na provoz kolem 150 tisíc korun. Uvidíme, jestli do toho půjdeme,“ říká starostka Eva Rajchmanová.

Obec bude garantovat využívání bankomatu, jinak platí

Za zmínku stojí i mikroregion Horňácko s devíti obcemi a celkem asi 8 500 obyvateli. Jeho tradičním i historickým centrem je Velká nad Veličkou a ta je také na tom co do občanské vybavenosti na rozdíl od sousedů celkem dobře. Bankomat tu mají, ale je jeden jediný pro celé Horňácko a další možnosti jsou zhruba sedmnáct kilometrů vzdálené.

„Aktuálně postupně oslovujeme banky za účelem zřízení ještě alespoň jednoho, ale výsledek je dle dosavadních jednání značně nejistý,“ posteskl si starosta Velké nad Veličkou Petr Šmidrkal.

Naopak od jara se na bankomat mohou lidé těšit v Dolních Kounicích v okrese Brno-venkov. Kromě toho, že radnice zajistí stavební úpravy pro jeho zabudování, přívod elektřiny a jistič a bude platit spotřebovanou energii, musí také garantovat osm stovek transakcí měsíčně. „Při nedosažení zaplatíme náhradu třicet korun za každou chybějící do garantovaného počtu,“ vypočetla starostka Radka Formánková.

Chybí praktičtí lékaři i zubaři

Zatímco v případě chybějícího bankomatu v obci jde spíš o nepohodlí, když není v dosahu doktor, může jít i o život. Všichni oslovení starostové se shodují, že zajistit dostupnost zdravotní péče je vůbec ten nejpalčivější problém.

„Ve zdravotním středisku nám stárnou praktičtí lékaři. Ještě horší je situace v zabezpečení stomatologické péče, kde se nepodařilo sehnat náhradu po předchozím zubaři, který před lety odešel do důchodu. Mladší lidé navštíví lékaře ve městech, ale u seniorů je to složitější,“ podotýká starosta Šmidrkal.

I v Dubňanech na Hodonínsku ordinovali v minulosti tři zubaři, dnes je tu jeden, který se ale blíží důchodovému věku.

„Krajský úřad opakovaně vypsal výběrové řízení na obsazení tohoto místa, ale nikdo se nepřihlásil. Nebude to dlouho trvat a podobně to může vypadat i s obvodními lékaři a pediatry. Stát by se měl touto nebezpečnou realitou konečně zabývat a řešit ji,“ zlobí se starosta František Tříska.

Jiné město, stejný problém – v Dolních Kounicích jedna zubní ordinace skončila a druhá to plánuje do tří let.

„Problém není v nedostatku pacientů, ale v nedostatku zubařů ochotných ordinovat mimo velká města. Za více než rok a půl se nepodařilo zajistit jediného zájemce,“ podotýká starostka Radka Formánková.

Už asi dva roky si taky Jihomoravané zvykají, že si chodí pro dopisy třeba do obchodu. Kamenné pobočky pošty v menších vsích a městech končí a nahrazuje je Pošta Partner, tedy model, kdy poštovní nabídku zajišťuje podnikatel nebo radnice.

Bez stejné podpory se často neobejdou ani vesnické obchody. Například Ostrovačice na Brněnsku už několik let úspěšně provozují obecní obchod. Boskovice zase podporují prodejnu ve Vratíkově, radní už na příští rok schválili dotaci na úhradu provozních nákladů ve výši 120 tisíc korun.

Nejčtenější

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Jak si zvykám doma. Plekanec sní v Brně o titulu

Tomáš Plekanec z HC Kometa Brno během přípravy proti PSG Beranům Zlín. (5. září...

Vypadá spokojeně. S partnerkou Lucií Šafářovou očekává narození potomka. Na Instagramu zveřejňuje fotky, jak montuje...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

Na dálnici D2 srazilo auto chodce, dálnice byla uzavřená

Chodec se snažil přeběhnout dálnici, srazilo ho auto. Zraněním na místě podlehl...

Dálnice D2 byla ve směru z Brna na Břeclav nedaleko Podivína uzavřená. Řidič osobního auta tam ve čtvrtek ráno srazil...

Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak...

Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel...

Další z rubriky

Obce na jihu Moravy se bojí, že je s rozšířením mýta zahltí kamiony

Na trase Břeclav - Rajhrad přibývá značek zakazující vjezd kamionům do obcí.

V Jihomoravském kraji se chystá zpoplatnění tří silnic první třídy. Obce v jejich okolí mají strach, že do nich zamíří...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz