Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

  15:23
Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud tedy štědře nepřispívá obec.

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na účty klientů. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Obyvatelé vesnic a menších měst na jihu Moravy nemají snadný život. V mnoha z nich chybí bankomat, a když jim dojde hotovost, musí si půjčit od sousedů nebo sednout do auta a jet mnoho kilometrů. Platební karta je jim v těchto případech k ničemu, terminál má málokterý malý obchod nebo hospoda – pokud v obci vůbec je.

V 21. století se občanská vybavenost rapidně zhoršuje i v jiných ohledech. Pošty i lékárny tu zavírají pobočky a doktory k praxi na maloměstě nepřesvědčují ani benefity.

Udržet služby se zuby nehty snaží třeba nejmenší město na Znojemsku, Jevišovice. V prosinci se tady sice znovu zprovoznila lékárna, ale zase Česká spořitelna hrozí, že tu zruší jediný bankomat kvůli malé využívanosti.

Ačkoliv sem jezdí vybírat i lidé z okolních Tavíkovic nebo Hostimi. Jim i Jevišovickým hrozí, že místo toho budou muset dojíždět pro peníze až do sedmnáct kilometrů vzdáleného Znojma.

Místní podnikatelé odmítají doplácet na služby

Když to starosta oznámil na svém facebookovém profilu, strhla se lavina odmítnutí.

„Je vidět, že o bankomat je zájem. Byli osloveni starostové okolních obcí a podnikatelé, zda by se finančně podíleli na jeho chodu. Od některých podnikatelů už máme i velmi striktní ne, od kolegů starostů očekávám spíše vstřícné stanovisko. Také jeden bankovní ústav má zájem tady bankomat umístit, a dokonce za výhodnějších podmínek než spořitelna,“ nastínil jevišovický starosta Pavel Málek.

Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého se uchylují ke zrušení bankomatu až v situaci, kdy jej využívají jednotky klientů denně a provoz musejí podporovat. „Měsíční náklady na provoz bankomatu se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Některé obce jej proto částečně dotují,“ vysvětluje.

Jde o desetitisíce. O bankomat tak zatím marně usilují třeba Dolní Bojanovice na Hodonínsku, velké banky ho sem umístit nechtějí. „Poslední nabídku máme s ročními náklady na provoz kolem 150 tisíc korun. Uvidíme, jestli do toho půjdeme,“ říká starostka Eva Rajchmanová.

Obec bude garantovat využívání bankomatu, jinak platí

Za zmínku stojí i mikroregion Horňácko s devíti obcemi a celkem asi 8 500 obyvateli. Jeho tradičním i historickým centrem je Velká nad Veličkou a ta je také na tom co do občanské vybavenosti na rozdíl od sousedů celkem dobře. Bankomat tu mají, ale je jeden jediný pro celé Horňácko a další možnosti jsou zhruba sedmnáct kilometrů vzdálené.

„Aktuálně postupně oslovujeme banky za účelem zřízení ještě alespoň jednoho, ale výsledek je dle dosavadních jednání značně nejistý,“ posteskl si starosta Velké nad Veličkou Petr Šmidrkal.

Naopak od jara se na bankomat mohou lidé těšit v Dolních Kounicích v okrese Brno-venkov. Kromě toho, že radnice zajistí stavební úpravy pro jeho zabudování, přívod elektřiny a jistič a bude platit spotřebovanou energii, musí také garantovat osm stovek transakcí měsíčně. „Při nedosažení zaplatíme náhradu třicet korun za každou chybějící do garantovaného počtu,“ vypočetla starostka Radka Formánková.

Chybí praktičtí lékaři i zubaři

Zatímco v případě chybějícího bankomatu v obci jde spíš o nepohodlí, když není v dosahu doktor, může jít i o život. Všichni oslovení starostové se shodují, že zajistit dostupnost zdravotní péče je vůbec ten nejpalčivější problém.

„Ve zdravotním středisku nám stárnou praktičtí lékaři. Ještě horší je situace v zabezpečení stomatologické péče, kde se nepodařilo sehnat náhradu po předchozím zubaři, který před lety odešel do důchodu. Mladší lidé navštíví lékaře ve městech, ale u seniorů je to složitější,“ podotýká starosta Šmidrkal.

I v Dubňanech na Hodonínsku ordinovali v minulosti tři zubaři, dnes je tu jeden, který se ale blíží důchodovému věku.

„Krajský úřad opakovaně vypsal výběrové řízení na obsazení tohoto místa, ale nikdo se nepřihlásil. Nebude to dlouho trvat a podobně to může vypadat i s obvodními lékaři a pediatry. Stát by se měl touto nebezpečnou realitou konečně zabývat a řešit ji,“ zlobí se starosta František Tříska.

Jiné město, stejný problém – v Dolních Kounicích jedna zubní ordinace skončila a druhá to plánuje do tří let.

„Problém není v nedostatku pacientů, ale v nedostatku zubařů ochotných ordinovat mimo velká města. Za více než rok a půl se nepodařilo zajistit jediného zájemce,“ podotýká starostka Radka Formánková.

Už asi dva roky si taky Jihomoravané zvykají, že si chodí pro dopisy třeba do obchodu. Kamenné pobočky pošty v menších vsích a městech končí a nahrazuje je Pošta Partner, tedy model, kdy poštovní nabídku zajišťuje podnikatel nebo radnice.

Bez stejné podpory se často neobejdou ani vesnické obchody. Například Ostrovačice na Brněnsku už několik let úspěšně provozují obecní obchod. Boskovice zase podporují prodejnu ve Vratíkově, radní už na příští rok schválili dotaci na úhradu provozních nákladů ve výši 120 tisíc korun.

  • Nejčtenější

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci i titul Mgr. Procházka o výzvách, dětství bez táty i paradoxu šampiona

Premium Procházel kolem zarámovaných titulních stran MF DNES a zaujala ho černobílá hokejová z roku 1998. „To je Nagano, viď?“...

Přednádraží se změní na pěší zónu, Brno oživilo kritizované plány

Spousta aut, tramvají i tisíce lidí se denně míhají prostorem před hlavním nádražím v Brně. Nejen pro „přespolní“ tvoří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Množství aktivit Mahena vyčerpávalo, doma skoro nebyl, líčí historik

Byl vášnivý rybář, za svou zálibou často cestoval k mnohým řekám i Jaderskému moři a jeho názory na ochranu přírody by...

Aqualand Moravia láká na nové dětské atrakce, otevře Nafouknutý svět

Se začátkem letních prázdnin čeká návštěvníky Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Břeclavsku novinka. Otevře se jim...

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Vírou proti totalitě. Církev vytvářela podzemní hnutí, kněžími byly i ženy

Premium Knižní hit Bílá Voda brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové oživil a spoustě lidem poprvé představil fenomén odporu...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAMLEADER ZÁKAZNICKÉHO SERVISU S AJ (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...