Na dotaz sdružení Čisté Tuřany, podaný dle zákona o svobodném přístupu k informacím, totiž napsal šéf kanceláře ředitelky krajského úřadu Martin Koníček: „Nezávislá právní analýza smluv s provozovatelem letiště byla odevzdána krajskému úřadu Jihomoravského kraje dne 30. 4. 2015.“
Novinářům Hašek měsíce tvrdí něco jiného. Audit je o to důležitější, že má vyjasnit pochybnosti ohledně pronájmu miliardového krajského majetku soukromé firmě napojené na politiky. Na 50 let.
Audit letiště v čase
|
V dubnu – po textu MF DNES, který upozornil na to, že kvůli rozhodnutí politiků ohledně letiště mohl kraj přijít o několik desítek milionů korun – dokonce hejtman ještě ten den svolal radu kraje.
Radní schválili prohlášení, ze kterého plyne, že audit stále probíhá. A obdobně odmítlo hejtmanství i žádosti MF DNES o vydání analýzy s tím, že ještě není dodělaná.
Koníčkova odpověď ovšem dokládá, že jediné, co není hotové, je druhý audit – „ekonomická analýza vztahů Jihomoravského kraje a Letiště Brno“.
Tu přitom kraj utajeně zadal 22. 4. 2016 – den po zmíněném textu MF DNES i po prohlášení radních, že audit ani po roce a půl neskončil.
Termín zveřejnění auditu Hašek stále oddaluje. Naposledy sezval dvacítku novinářů na letiště na konci května. Jen aby jim řekl, že zveřejnění o měsíc posouvá, protože se k němu musí vyjádřit i společnost Letiště Brno.
A společně se Stanislavem Juránkem (KDU-ČSL), svým náměstkem a bývalým hejtmanem, za jehož vlády se smlouvy sepisovaly, pak obsáhle citoval ekonomické porovnání s letištěm v Ostravě.
Podle politiků z něj plyne, že pronájem brněnského letiště soukromé firmě se kraji vyplatí. Nyní už je jasné, že věty pocházely z dosud nehotového ekonomického srovnání.
Opozice bude chtít pravděpodobně audity vidět
Hašek se ke vznikající ekonomické analýze ani k tomu, že původní audit je již dávno hotov, nevyjádřil.
„Po projednání v Radě Jihomoravského kraje bude finální analýza zveřejněna a každý bude mít možnost si udělat na celou věc vlastní názor,“ reagoval pouze. Není ale jasné, který z dvojice auditů myslí.
Oba dokumenty bude chtít příští týden na zastupitelstvu vidět opozice. „Určitě vznesu dotaz. Kraj je přeci nemůže před svými zastupiteli tajit,“ konstatoval šéf klubu TOP 09 Jan Vitula.
„Nezávislou právní analýzu“, kterou kraj nyní tají, ovšem nezadal žádné prestižní nadnárodní auditorské firmě, jak bývá obvyklé. Zakázku, kterou na protikorupčním portálu kraje není možné dohledat, dostala firma KŠD Legal. A ta stejná získala bez výběrového řízení zakázku na ekonomickou analýzu. Proč? „Jde o dopracování původní analýzy,“ komentovala to mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová.
Zakladatelem firmy je Jan Šťovíček, kterého s Haškem pojí úzké vztahy. Vlivného právníka a zástupce šéfa Autoklubu ČR hejtman využíval při jednání o brněnské Velké ceně. Jeho bratra Petra Šťovíčka, který musel skončit na postu šéfa Státního pozemkového úřadu poté, co se v médiích objevila jeho fotografie s lobbistou Ivo Rittigem, zase Hašek angažoval jako svého poradce v Asociaci krajů.
KŠD Legal v minulosti zastupovala například někdejší šéfku hejtmanovy kanceláře Šárku Rouzkovou, které Hašek vyplácel statisícové odměny a mluvilo se o ní jako o šedé eminenci krajské vlády.