Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Levným pronájmem u letiště přišel kraj dle znalců o miliony, audit tajil

  10:15
Jihomoravský kraj podle expertů přišel o miliony korun kvůli pronájmu průmyslové zóny u brněnského letiště soukromé firmě. Výsledky auditu, který vztahy se společností napojenou na politiky měl objasnit, hejtman Michal Hašek utajil.

Brněnské letiště. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V roce 2007 znalec Jiří Baroš vypracoval posudek, kterým ocenil pronájem lukrativních krajských pozemků těsně u brněnského letiště. Plocha: zhruba šest Václavských náměstí. Částka: necelých deset milionů korun za 60 let.

Pozemky u letiště

Kraj skupinu pozemků v těsné blízkosti brněnského letiště za pomoci věcného břemene zapůjčil firmě Brno Airport Logistic Park, která je dceřinou společností Letiště Brno. Břemeno je na 60 let. Uzavřená smlouva zároveň zmiňuje, že zůstane platná pouze za předpokladu, že do roku 2017 na pozemku bude zkolaudována budova. Není ale uvedeno, o jaký objekt se musí jednat. S dotazy ohledně dalšího plánu na využití pozemků se MF DNES obrátila na představitele Letiště Brno i Brno Airport Logistic Park. Bez odpovědi.

Znalec Baroš přitom podle zjištění MF DNES pracoval na objednávku soukromé firmy Letiště Brno. Právě té Jihomoravský kraj následně půdu za Barošem stanovenou částku pronajal, aby tam zřídila a mohla provozovat průmyslovou zónu. Stejná firma přitom bez výběrového řízení předtím získala do pronájmu i samotné letiště. Na 50 let.

MF DNES získala posudek Baroše při více než dva roky trvajícím zkoumání okolností pronájmu letiště. Dokument pak redakce předložila několika znalcům. Mimo jiné i celorepublikově uznávanému odhadci a bývalému šéfovi Ústavu soudního inženýrství VUT profesoru Albertu Bradáčovi, který je nyní v důchodu.

Původní posudek vznikl tak, že znalec Baroš vzal výchozí cenu pozemků v oblasti a násobil ji různými koeficienty, které ji dále snižovaly. Podle experta to ale udělal špatně.

Cena měla být podle znalce čtyřnásobná

„Posouzení je dosti problematické. Znalec při svém odhadu konstatuje, že využil zákon o oceňování majetku. Ceny pozemků ale násobil koeficienty, které odporují tehdejší vyhlášce. Přesto, že se podle ní v takovém případě měl řídit. Výsledná cena je tak stanovena naprosto chybně a měla být minimálně dvojnásobná,“ konstatoval Bradáč, který celý posudek konzultoval s dalšími kolegy.

A je tu ještě další problém. Znalec placený soukromou firmou zvolil metodu odhadu, pomocí které mohl vypočítat vůbec nejnižší cenu. Podle Bradáče se však v obdobných případech nepoužívá.

Hlavní postavy kauzy

  • Stanislav Juránek (KDU-ČSL): Bývalý hejtman kraje a současný náměstek podepsal smlouvu, kterou kraj pozemky pro průmyslovou zónu firmě předal.
  • Michal Hašek (ČSSD): Současný hejtman JMK zadal audit, který měl prověřit smlouvy mezi soukromou firmou a hejtmanstvím. Opakovaně sliboval zveřejnění jeho výsledků. Nyní se k němu nevyjadřuje.
  • Jiří Filip: Předseda představenstva soukromé firmy Letiště Brno má vazby na lidovce i Juránka.

„Cena dle výnosové hodnoty by vyšla čtyřikrát vyšší než cena podle zde použitého zákona o oceňování majetku,“ doplnil Bradáč. Kraj se tak nekritickým akceptováním Barošova posudku mohl připravit i o 30 milionů korun.

Redakce autora posudku Baroše opakovaně kontaktovala, aby svůj postup vysvětlil, na dotazy ale nereagoval. Podle několika zdrojů MF DNES se o jeho téměř deset let starém posudku teď na hejtmanství hodně mluví.

Na staré nájemní smlouvě k průmyslové zóně je totiž podpis nynějšího Haškova náměstka Stanislava Juránka (KDU-ČSL), předchozího hejtmana a současného Haškova klíčového politického spojence. Sám hejtman pak pozemek dříve aktivně nabízel americké společnosti Amazon, která uvažovala, že v Brně vybuduje své distribuční centrum, což by dalo vydělat právě soukromé firmě Letiště Brno.

Hašek navíc už rok drží v trezoru audit série smluv mezi Jihomoravským krajem a soukromou firmou Letiště Brno, jejíž součástí je i zkoumání letitého posudku. Hejtman ani po opakovaných urgencích záležitost nekomentoval. Veškeré otázky přesměroval na úřednici - ředitelku krajského úřadu Věru Vojáčkovou.

„Jihomoravský kraj předpokládá, že znalec postupoval v souladu s platnými předpisy o oceňování a zákonem o znalcích a tlumočnících, a kraji nebyl doposud předložen žádný relevantní a podložený podnět, na základě kterého by bylo možné pochybovat o správnosti znaleckého posudku,“ uvedla Vojáčková.

Místo nájemní smlouvy věcné břemeno

Dokument, který podle oslovených znalců připravil kraj o miliony, je bez chyb i podle firmy, která si ho zadala. „Podle analýz renomovaných advokátních kanceláří a bankovních ústavů je citovaný znalecký posudek zhotoven zcela v souladu s příslušnými právními předpisy,“ uvedl zástupce Letiště Brno Charles d’Agay.

Posudek hájí i tím, že znalec hodnotil specifický projekt vybudování průmyslové zóny. Smlouva s krajem, kterou má MF DNES k dispozici, ovšem popisuje budoucí průmyslovou zónu jen velmi obecně. K tomu, aby byla vybudována podle dokumentace, ze které znalec údajně vycházel, firmu nikdo nenutí.

Pochybnosti v případě samotné průmyslové zóny zvyšuje i to, že celý pronájem kraj vyřešil nikoliv klasickou nájemní smlouvou, ale takzvaným věcným břemenem.

Normálně ho využívají například plynaři, aby si zajistili právo vést přes cizí pozemek potrubí. Tady ho kraj nasadil v případě obřího podnikatelského areálu a účelem byl jeho faktický pronájem. Oproti klasické nájemní smlouvě jsou tu ale zásadní rozdíly.

Smlouvu podepsal Juránek. Vůbec si na to nevzpomínám, říká

„Kraj tak v zásadě bez omezení přenechává určité pozemky soukromé společnosti, a to na dobu 60 let. Jednostranné ukončení smlouvy krajem upravené není a smlouva je nastavena tak, aby primárně chránila zájmy firmy,“ konstatuje právník organizace Transparency International Ondřej Srb.

„K úvaze je i to, že projekt má velký potenciál generovat slušné zisky, firma si bude moct ceny za své služby účtovat bez omezení a kraj ze zmíněného nebude mít žádný profit,“ doplnil.

Juránek, který smlouvu za kraj podepsal, si na okolnosti jejího uzavření prý nepamatuje. „Vůbec si na to nevzpomínám. Ale pronájem letiště považuji za jeden ze svých největších úspěchů,“ konstatoval Juránek.

Protikorupční odborníci přitom říkají, že pokud se prokáže vadný posudek, mohlo by to zatopit jak současnému, tak zejména tehdejšímu vedení kraje.

„Pokud se podaří prokázat, že škoda vznikla, bylo by možné uvažovat o trestním stíhání těch osob, které rozhodly o uzavření dané smlouvy, pro spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedl k průmyslové zóně právník z protikorupční organizace Oživení Daniel Holý.

Kraj otočil. Audit stále běží, tvrdí nyní

Hned poté, co v MF DNES vyšly informace o pronájmu pozemků u brněnského letiště, svolal brífing náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL). A obratem popřel své předchozí tvrzení, že rada o auditu smluv mezi krajem a brněnským letištěm nejednala.

„S ohledem na to, co zaznělo v MF DNES musím říci, že jsem 19.11 na projednávání této věci byl. Protože jsem si před rozhovorem nezajistil dostatečné informace, tak jsem špatně informoval a je třeba si posypat hlavu popelem,“ uvedl Juránek.

A všichni krajští radní vydali prohlášení, které schválili ve čtvrtek. To zase popírá dřívější tvrzení hejtmanství, že audit nezveřejní. „Posouzení dosavadních smluvních vztahů mezi Jihomoravským krajem a Letištěm Brno z iniciativy hejtmana jihomoravského kraje Michala Haška nadále běží. Důvodem je zajištění péče řádného hospodáře a také nový občanský zákoník. Cílem je posílení postavení Jihomoravského kraje jako vlastníka a transparentnost smluvních vztahů k veřejnému majetku,“ píše se doslova v textu.

„Dílčími výsledky posouzení smluvních vztahů se rada Jihomoravského kraje zabývala 19. listopadu 2015. Jednání Jihomoravského kraje a Letiště Brno nadále pokračují a předpokládáme jejich dokončení 5. 5. 2016. Po kompletním dopracování materiálu a po jeho projednání jej rada Jihomoravského kraje zveřejní. A to 26.5.2016. Jihomoravský kraj již požádal zpracovatele posouzení o možnost zveřejnit výsledky jejich práce a předpokládáme jejich souhlas .“

  • Nejčtenější

Žena s pomocí partnera porodila v autě, její slova dojala operátorku záchranky

Za dramatických okolností se stali rodiči partneři z jižní Moravy, kteří nestihli dojet do porodnice. Jejich dcera tak...

Žena s pozemky zemřela v Osvětimi. Stát marně hledá příbuzné kvůli stavbě D55

Premium Pozemky po obětech holokaustu brání malým projektům i obřím stavbám. Desítky tisíc jsou jich na Břeclavsku a...

Miliardář pro Zbrojovku? Prodej brněnského fotbalového klubu neklapl

Premium Brněnský fotbal minula velká šance postavit se na nohy. Vizi, jak na to, má průmyslník Igor Fait. Jenže se s majitelem...

Vlaky mezi Brnem a Prahou na rok zastaví oprava trati, cesta potrvá déle

Tisíce cestujících denně svezou vlaky na koridoru mezi Brnem a Českou Třebovou. Napřesrok však cestování na této trati...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusy učil diskusi, sebe pít po Říhově boku vodku. Teď oponuje šéfovi Komety

Svůj hokejový život popisuje trenér Jan Zachrla jako sinusoidu. Její vrcholové fáze ho zavedly do Ruska, kde pracoval s...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Dobrý herec muzikál zvládne, zpěvák bez hraní ne, míní „obojživelník“

Patří k nejvytíženějším hercům Městského divadla Brno, kde za své téměř pětadvacetileté působení vytvořil více než...

U Slavkova „bojoval“ jen zlomek vojáků, diváci je sledovali přes internet

I přes covidová opatření se na slavném bitevním poli u Slavkova znovu „válčilo“. Místo tradičních stovek vojáků ve...

Správci brněnských sportovišť pomohou na hřbitově, je třeba kopat víc hrobů

Pandemie koronaviru zvýšila v Brně počet úmrtí a s ním i potřebu nových hrobů, zároveň také uzavřela pro veřejnost...

Rychlokurz Červeného kříže. V Brně vyškolí dobrovolníky za jediný den

Premium Vyškoleným dobrovolníkem do nemocnic a domovů pro seniory za jeden den. S­ takovými kurzy začala brněnská pobočka...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT podpora hledá juniora

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...