Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Levným pronájmem u letiště přišel kraj dle znalců o miliony, audit tajil

  10:15
Jihomoravský kraj podle expertů přišel o miliony korun kvůli pronájmu průmyslové zóny u brněnského letiště soukromé firmě. Výsledky auditu, který vztahy se společností napojenou na politiky měl objasnit, hejtman Michal Hašek utajil.

Brněnské letiště. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V roce 2007 znalec Jiří Baroš vypracoval posudek, kterým ocenil pronájem lukrativních krajských pozemků těsně u brněnského letiště. Plocha: zhruba šest Václavských náměstí. Částka: necelých deset milionů korun za 60 let.

Pozemky u letiště

Kraj skupinu pozemků v těsné blízkosti brněnského letiště za pomoci věcného břemene zapůjčil firmě Brno Airport Logistic Park, která je dceřinou společností Letiště Brno. Břemeno je na 60 let. Uzavřená smlouva zároveň zmiňuje, že zůstane platná pouze za předpokladu, že do roku 2017 na pozemku bude zkolaudována budova. Není ale uvedeno, o jaký objekt se musí jednat. S dotazy ohledně dalšího plánu na využití pozemků se MF DNES obrátila na představitele Letiště Brno i Brno Airport Logistic Park. Bez odpovědi.

Znalec Baroš přitom podle zjištění MF DNES pracoval na objednávku soukromé firmy Letiště Brno. Právě té Jihomoravský kraj následně půdu za Barošem stanovenou částku pronajal, aby tam zřídila a mohla provozovat průmyslovou zónu. Stejná firma přitom bez výběrového řízení předtím získala do pronájmu i samotné letiště. Na 50 let.

MF DNES získala posudek Baroše při více než dva roky trvajícím zkoumání okolností pronájmu letiště. Dokument pak redakce předložila několika znalcům. Mimo jiné i celorepublikově uznávanému odhadci a bývalému šéfovi Ústavu soudního inženýrství VUT profesoru Albertu Bradáčovi, který je nyní v důchodu.

Původní posudek vznikl tak, že znalec Baroš vzal výchozí cenu pozemků v oblasti a násobil ji různými koeficienty, které ji dále snižovaly. Podle experta to ale udělal špatně.

Cena měla být podle znalce čtyřnásobná

„Posouzení je dosti problematické. Znalec při svém odhadu konstatuje, že využil zákon o oceňování majetku. Ceny pozemků ale násobil koeficienty, které odporují tehdejší vyhlášce. Přesto, že se podle ní v takovém případě měl řídit. Výsledná cena je tak stanovena naprosto chybně a měla být minimálně dvojnásobná,“ konstatoval Bradáč, který celý posudek konzultoval s dalšími kolegy.

A je tu ještě další problém. Znalec placený soukromou firmou zvolil metodu odhadu, pomocí které mohl vypočítat vůbec nejnižší cenu. Podle Bradáče se však v obdobných případech nepoužívá.

Hlavní postavy kauzy

  • Stanislav Juránek (KDU-ČSL): Bývalý hejtman kraje a současný náměstek podepsal smlouvu, kterou kraj pozemky pro průmyslovou zónu firmě předal.
  • Michal Hašek (ČSSD): Současný hejtman JMK zadal audit, který měl prověřit smlouvy mezi soukromou firmou a hejtmanstvím. Opakovaně sliboval zveřejnění jeho výsledků. Nyní se k němu nevyjadřuje.
  • Jiří Filip: Předseda představenstva soukromé firmy Letiště Brno má vazby na lidovce i Juránka.

„Cena dle výnosové hodnoty by vyšla čtyřikrát vyšší než cena podle zde použitého zákona o oceňování majetku,“ doplnil Bradáč. Kraj se tak nekritickým akceptováním Barošova posudku mohl připravit i o 30 milionů korun.

Redakce autora posudku Baroše opakovaně kontaktovala, aby svůj postup vysvětlil, na dotazy ale nereagoval. Podle několika zdrojů MF DNES se o jeho téměř deset let starém posudku teď na hejtmanství hodně mluví.

Na staré nájemní smlouvě k průmyslové zóně je totiž podpis nynějšího Haškova náměstka Stanislava Juránka (KDU-ČSL), předchozího hejtmana a současného Haškova klíčového politického spojence. Sám hejtman pak pozemek dříve aktivně nabízel americké společnosti Amazon, která uvažovala, že v Brně vybuduje své distribuční centrum, což by dalo vydělat právě soukromé firmě Letiště Brno.

Hašek navíc už rok drží v trezoru audit série smluv mezi Jihomoravským krajem a soukromou firmou Letiště Brno, jejíž součástí je i zkoumání letitého posudku. Hejtman ani po opakovaných urgencích záležitost nekomentoval. Veškeré otázky přesměroval na úřednici - ředitelku krajského úřadu Věru Vojáčkovou.

„Jihomoravský kraj předpokládá, že znalec postupoval v souladu s platnými předpisy o oceňování a zákonem o znalcích a tlumočnících, a kraji nebyl doposud předložen žádný relevantní a podložený podnět, na základě kterého by bylo možné pochybovat o správnosti znaleckého posudku,“ uvedla Vojáčková.

Místo nájemní smlouvy věcné břemeno

Dokument, který podle oslovených znalců připravil kraj o miliony, je bez chyb i podle firmy, která si ho zadala. „Podle analýz renomovaných advokátních kanceláří a bankovních ústavů je citovaný znalecký posudek zhotoven zcela v souladu s příslušnými právními předpisy,“ uvedl zástupce Letiště Brno Charles d’Agay.

Posudek hájí i tím, že znalec hodnotil specifický projekt vybudování průmyslové zóny. Smlouva s krajem, kterou má MF DNES k dispozici, ovšem popisuje budoucí průmyslovou zónu jen velmi obecně. K tomu, aby byla vybudována podle dokumentace, ze které znalec údajně vycházel, firmu nikdo nenutí.

Pochybnosti v případě samotné průmyslové zóny zvyšuje i to, že celý pronájem kraj vyřešil nikoliv klasickou nájemní smlouvou, ale takzvaným věcným břemenem.

Normálně ho využívají například plynaři, aby si zajistili právo vést přes cizí pozemek potrubí. Tady ho kraj nasadil v případě obřího podnikatelského areálu a účelem byl jeho faktický pronájem. Oproti klasické nájemní smlouvě jsou tu ale zásadní rozdíly.

Smlouvu podepsal Juránek. Vůbec si na to nevzpomínám, říká

„Kraj tak v zásadě bez omezení přenechává určité pozemky soukromé společnosti, a to na dobu 60 let. Jednostranné ukončení smlouvy krajem upravené není a smlouva je nastavena tak, aby primárně chránila zájmy firmy,“ konstatuje právník organizace Transparency International Ondřej Srb.

„K úvaze je i to, že projekt má velký potenciál generovat slušné zisky, firma si bude moct ceny za své služby účtovat bez omezení a kraj ze zmíněného nebude mít žádný profit,“ doplnil.

Juránek, který smlouvu za kraj podepsal, si na okolnosti jejího uzavření prý nepamatuje. „Vůbec si na to nevzpomínám. Ale pronájem letiště považuji za jeden ze svých největších úspěchů,“ konstatoval Juránek.

Protikorupční odborníci přitom říkají, že pokud se prokáže vadný posudek, mohlo by to zatopit jak současnému, tak zejména tehdejšímu vedení kraje.

„Pokud se podaří prokázat, že škoda vznikla, bylo by možné uvažovat o trestním stíhání těch osob, které rozhodly o uzavření dané smlouvy, pro spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedl k průmyslové zóně právník z protikorupční organizace Oživení Daniel Holý.

Kraj otočil. Audit stále běží, tvrdí nyní

Hned poté, co v MF DNES vyšly informace o pronájmu pozemků u brněnského letiště, svolal brífing náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL). A obratem popřel své předchozí tvrzení, že rada o auditu smluv mezi krajem a brněnským letištěm nejednala.

„S ohledem na to, co zaznělo v MF DNES musím říci, že jsem 19.11 na projednávání této věci byl. Protože jsem si před rozhovorem nezajistil dostatečné informace, tak jsem špatně informoval a je třeba si posypat hlavu popelem,“ uvedl Juránek.

A všichni krajští radní vydali prohlášení, které schválili ve čtvrtek. To zase popírá dřívější tvrzení hejtmanství, že audit nezveřejní. „Posouzení dosavadních smluvních vztahů mezi Jihomoravským krajem a Letištěm Brno z iniciativy hejtmana jihomoravského kraje Michala Haška nadále běží. Důvodem je zajištění péče řádného hospodáře a také nový občanský zákoník. Cílem je posílení postavení Jihomoravského kraje jako vlastníka a transparentnost smluvních vztahů k veřejnému majetku,“ píše se doslova v textu.

„Dílčími výsledky posouzení smluvních vztahů se rada Jihomoravského kraje zabývala 19. listopadu 2015. Jednání Jihomoravského kraje a Letiště Brno nadále pokračují a předpokládáme jejich dokončení 5. 5. 2016. Po kompletním dopracování materiálu a po jeho projednání jej rada Jihomoravského kraje zveřejní. A to 26.5.2016. Jihomoravský kraj již požádal zpracovatele posouzení o možnost zveřejnit výsledky jejich práce a předpokládáme jejich souhlas .“

  • Nejčtenější

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přednádraží se změní na pěší zónu, Brno oživilo kritizované plány

Spousta aut, tramvají i tisíce lidí se denně míhají prostorem před hlavním nádražím v Brně. Nejen pro „přespolní“ tvoří...

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sál zastupitelů v Brně zaplnili lidé protestující kvůli Romům i územnímu plánu

Několik menších skupin deseti až dvaceti lidí ráno zaplnilo jednací sál brněnských zastupitelů. Část demonstrantů...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Jihomoravský kraj otočil. Dopravcům proplatí naftu, aby nezkrachovali

Zatímco ještě v prosinci platili autobusoví dopravci za litr nafty 36 korun, dnes stojany u čerpacích stanic ukazují o...

Pozor na sluchátka a mobily, upozorňovali brněnští policisté chodce

Mladý člověk se sluchátky v uších a pohledem zavrtaným do mobilního telefonu. Tak vypadá nejčastější oběť srážky s...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...