Levným pronájmem u letiště přišel kraj dle znalců o miliony, audit tajil

  10:15aktualizováno  10:15
Jihomoravský kraj podle expertů přišel o miliony korun kvůli pronájmu průmyslové zóny u brněnského letiště soukromé firmě. Výsledky auditu, který vztahy se společností napojenou na politiky měl objasnit, hejtman Michal Hašek utajil.

Brněnské letiště. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V roce 2007 znalec Jiří Baroš vypracoval posudek, kterým ocenil pronájem lukrativních krajských pozemků těsně u brněnského letiště. Plocha: zhruba šest Václavských náměstí. Částka: necelých deset milionů korun za 60 let.

Pozemky u letiště

Kraj skupinu pozemků v těsné blízkosti brněnského letiště za pomoci věcného břemene zapůjčil firmě Brno Airport Logistic Park, která je dceřinou společností Letiště Brno. Břemeno je na 60 let. Uzavřená smlouva zároveň zmiňuje, že zůstane platná pouze za předpokladu, že do roku 2017 na pozemku bude zkolaudována budova. Není ale uvedeno, o jaký objekt se musí jednat. S dotazy ohledně dalšího plánu na využití pozemků se MF DNES obrátila na představitele Letiště Brno i Brno Airport Logistic Park. Bez odpovědi.

Znalec Baroš přitom podle zjištění MF DNES pracoval na objednávku soukromé firmy Letiště Brno. Právě té Jihomoravský kraj následně půdu za Barošem stanovenou částku pronajal, aby tam zřídila a mohla provozovat průmyslovou zónu. Stejná firma přitom bez výběrového řízení předtím získala do pronájmu i samotné letiště. Na 50 let.

MF DNES získala posudek Baroše při více než dva roky trvajícím zkoumání okolností pronájmu letiště. Dokument pak redakce předložila několika znalcům. Mimo jiné i celorepublikově uznávanému odhadci a bývalému šéfovi Ústavu soudního inženýrství VUT profesoru Albertu Bradáčovi, který je nyní v důchodu.

Původní posudek vznikl tak, že znalec Baroš vzal výchozí cenu pozemků v oblasti a násobil ji různými koeficienty, které ji dále snižovaly. Podle experta to ale udělal špatně.

Cena měla být podle znalce čtyřnásobná

„Posouzení je dosti problematické. Znalec při svém odhadu konstatuje, že využil zákon o oceňování majetku. Ceny pozemků ale násobil koeficienty, které odporují tehdejší vyhlášce. Přesto, že se podle ní v takovém případě měl řídit. Výsledná cena je tak stanovena naprosto chybně a měla být minimálně dvojnásobná,“ konstatoval Bradáč, který celý posudek konzultoval s dalšími kolegy.

A je tu ještě další problém. Znalec placený soukromou firmou zvolil metodu odhadu, pomocí které mohl vypočítat vůbec nejnižší cenu. Podle Bradáče se však v obdobných případech nepoužívá.

Hlavní postavy kauzy

  • Stanislav Juránek (KDU-ČSL): Bývalý hejtman kraje a současný náměstek podepsal smlouvu, kterou kraj pozemky pro průmyslovou zónu firmě předal.
  • Michal Hašek (ČSSD): Současný hejtman JMK zadal audit, který měl prověřit smlouvy mezi soukromou firmou a hejtmanstvím. Opakovaně sliboval zveřejnění jeho výsledků. Nyní se k němu nevyjadřuje.
  • Jiří Filip: Předseda představenstva soukromé firmy Letiště Brno má vazby na lidovce i Juránka.

„Cena dle výnosové hodnoty by vyšla čtyřikrát vyšší než cena podle zde použitého zákona o oceňování majetku,“ doplnil Bradáč. Kraj se tak nekritickým akceptováním Barošova posudku mohl připravit i o 30 milionů korun.

Redakce autora posudku Baroše opakovaně kontaktovala, aby svůj postup vysvětlil, na dotazy ale nereagoval. Podle několika zdrojů MF DNES se o jeho téměř deset let starém posudku teď na hejtmanství hodně mluví.

Na staré nájemní smlouvě k průmyslové zóně je totiž podpis nynějšího Haškova náměstka Stanislava Juránka (KDU-ČSL), předchozího hejtmana a současného Haškova klíčového politického spojence. Sám hejtman pak pozemek dříve aktivně nabízel americké společnosti Amazon, která uvažovala, že v Brně vybuduje své distribuční centrum, což by dalo vydělat právě soukromé firmě Letiště Brno.

Hašek navíc už rok drží v trezoru audit série smluv mezi Jihomoravským krajem a soukromou firmou Letiště Brno, jejíž součástí je i zkoumání letitého posudku. Hejtman ani po opakovaných urgencích záležitost nekomentoval. Veškeré otázky přesměroval na úřednici - ředitelku krajského úřadu Věru Vojáčkovou.

„Jihomoravský kraj předpokládá, že znalec postupoval v souladu s platnými předpisy o oceňování a zákonem o znalcích a tlumočnících, a kraji nebyl doposud předložen žádný relevantní a podložený podnět, na základě kterého by bylo možné pochybovat o správnosti znaleckého posudku,“ uvedla Vojáčková.

Místo nájemní smlouvy věcné břemeno

Dokument, který podle oslovených znalců připravil kraj o miliony, je bez chyb i podle firmy, která si ho zadala. „Podle analýz renomovaných advokátních kanceláří a bankovních ústavů je citovaný znalecký posudek zhotoven zcela v souladu s příslušnými právními předpisy,“ uvedl zástupce Letiště Brno Charles d’Agay.

Posudek hájí i tím, že znalec hodnotil specifický projekt vybudování průmyslové zóny. Smlouva s krajem, kterou má MF DNES k dispozici, ovšem popisuje budoucí průmyslovou zónu jen velmi obecně. K tomu, aby byla vybudována podle dokumentace, ze které znalec údajně vycházel, firmu nikdo nenutí.

Pochybnosti v případě samotné průmyslové zóny zvyšuje i to, že celý pronájem kraj vyřešil nikoliv klasickou nájemní smlouvou, ale takzvaným věcným břemenem.

Normálně ho využívají například plynaři, aby si zajistili právo vést přes cizí pozemek potrubí. Tady ho kraj nasadil v případě obřího podnikatelského areálu a účelem byl jeho faktický pronájem. Oproti klasické nájemní smlouvě jsou tu ale zásadní rozdíly.

Smlouvu podepsal Juránek. Vůbec si na to nevzpomínám, říká

„Kraj tak v zásadě bez omezení přenechává určité pozemky soukromé společnosti, a to na dobu 60 let. Jednostranné ukončení smlouvy krajem upravené není a smlouva je nastavena tak, aby primárně chránila zájmy firmy,“ konstatuje právník organizace Transparency International Ondřej Srb.

„K úvaze je i to, že projekt má velký potenciál generovat slušné zisky, firma si bude moct ceny za své služby účtovat bez omezení a kraj ze zmíněného nebude mít žádný profit,“ doplnil.

Juránek, který smlouvu za kraj podepsal, si na okolnosti jejího uzavření prý nepamatuje. „Vůbec si na to nevzpomínám. Ale pronájem letiště považuji za jeden ze svých největších úspěchů,“ konstatoval Juránek.

Protikorupční odborníci přitom říkají, že pokud se prokáže vadný posudek, mohlo by to zatopit jak současnému, tak zejména tehdejšímu vedení kraje.

„Pokud se podaří prokázat, že škoda vznikla, bylo by možné uvažovat o trestním stíhání těch osob, které rozhodly o uzavření dané smlouvy, pro spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedl k průmyslové zóně právník z protikorupční organizace Oživení Daniel Holý.

Kraj otočil. Audit stále běží, tvrdí nyní

Hned poté, co v MF DNES vyšly informace o pronájmu pozemků u brněnského letiště, svolal brífing náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL). A obratem popřel své předchozí tvrzení, že rada o auditu smluv mezi krajem a brněnským letištěm nejednala.

„S ohledem na to, co zaznělo v MF DNES musím říci, že jsem 19.11 na projednávání této věci byl. Protože jsem si před rozhovorem nezajistil dostatečné informace, tak jsem špatně informoval a je třeba si posypat hlavu popelem,“ uvedl Juránek.

A všichni krajští radní vydali prohlášení, které schválili ve čtvrtek. To zase popírá dřívější tvrzení hejtmanství, že audit nezveřejní. „Posouzení dosavadních smluvních vztahů mezi Jihomoravským krajem a Letištěm Brno z iniciativy hejtmana jihomoravského kraje Michala Haška nadále běží. Důvodem je zajištění péče řádného hospodáře a také nový občanský zákoník. Cílem je posílení postavení Jihomoravského kraje jako vlastníka a transparentnost smluvních vztahů k veřejnému majetku,“ píše se doslova v textu.

„Dílčími výsledky posouzení smluvních vztahů se rada Jihomoravského kraje zabývala 19. listopadu 2015. Jednání Jihomoravského kraje a Letiště Brno nadále pokračují a předpokládáme jejich dokončení 5. 5. 2016. Po kompletním dopracování materiálu a po jeho projednání jej rada Jihomoravského kraje zveřejní. A to 26.5.2016. Jihomoravský kraj již požádal zpracovatele posouzení o možnost zveřejnit výsledky jejich práce a předpokládáme jejich souhlas .“

  • Nejčtenější

Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Smrt čtyř lidí zavinil řidič, který přes plnou čáru předjížděl náklaďák

Policisté dál vyšetřují nehodu, která si v pondělí na Znojemsku vyžádala čtyři lidské životy. Viníkem je podle všeho...

Kamion s výzdobou vjel do Olympie skrytým tunelem, zásobují tak i obchody

Jak se do největšího nákupního centra na Moravě dostane veškeré zboží, rozsáhlá výzdoba na Vánoce či deset metrů vysoký...

Na Znojemsku se srazila tři osobní auta, při nehodě zemřeli čtyři lidé

U Pavlic na Znojemsku se v pondělí odpoledne srazila tři osobní auta. Po nehodě zůstali ve vozech zaklínění dva lidé....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Vykradli jim čokoládovnu a chtěli skončit, pomohli jim sami zákazníci

Majitelé brněnské čokoládovny Chocolate Hill se těšili, že si konečně tento týden otevřou vlastní kamennou prodejnu,...

V Břeclavi plánují věznici z knihovny, knihy naopak nastěhují do cukrovaru

Areál břeclavského cukrovaru chátrá už tři desetiletí. Co s ním, budou vymýšlet renomovaní architekti. Vyrůst zde má...

Mysleli jsme, že už máme odmakáno, říká k roku 1989 stávkový předák z Brna

V den generální stávky složil studentský předák Jiří Voráč státnici z marxismu-leninismu, možná jako poslední člověk v...

Dodávka převážející bazén vrazila do autobusu, zranilo se šest lidí

Před šestou hodinou ráno se u Břeclavi srazil autobus s dodávkou a osobním autem. Při nehodě se lehce zranilo celkem...

Najdete na iDNES.cz