Vědci objevili houbu, která vyrábí naftu

aktualizováno 
V pralesích jihoamerické Patagonie učinil biolog Gary Strobel objev, který může změnit lidstvo. Zjistil totiž, v symbióze se stromem ulmo (Eucryphia cordifolia) roste houba, která produkuje uhlovodíkové páry, jež jsou svým složením blízké naftě.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Endofytická houba Gliocladiun roseum je známá již delší dobu a právě jí se připisují velké zásluhy na trvanlivosti ulmového dřeva – produkty svého metabolismu totiž hubí ostatní houby a jiné škůdce. Až donedávna se ale nevědělo, že jednou ze složek, která má tento fakt na svědomí, jsou i uhlovodíkové páry ropné povahy.

Tým Garyho Strobela zjistil, že G. roseum produkuje řadu těkavých uhlovodíkovů a najdeme mezi nimi i mnoho z těch, které obsahuje právě běžná motorová nafta. Ve výparech vyprodukovaných G. roseum se nachází třeba pentan, hexan, heptan, oktan a dodekan. Houba produkuje i další uhlovodíky včetně alkoholů a esterů mastných kyselin. Koncentrace jednotlivých složek se různí podle toho, na čem se houba zrovna krmí.

Páry houby živící se na ulmovém dřevu tak mají jiný obsah produktů, než třeba ty vyprodukované na celulóze v laboratorních podmínkách. Nicméně právě pro možnost budoucí masové výroby paliv je důležité, že houba dovede těkavé uhlovodíky produkovat i z celulózy. Produkty G. roseum které jsou běžně obsahem motorové nafty nazývá Strobel jako myco-diesel.

G. roseum se tak zdá být doslova zázrakem a dává do budoucna veliké naděje na možnost snadné výroby nafty a jiných paliv. Tým Gary Strobela navíc usuzuje, že nepůjde o jediný organismus s takovými schopnostmi. Podle Strobela by tak měly vědecké týmy po celém světě zvýšit intenzitu výzkumu v této oblasti a zaměřit se na identifikaci dalších podobných organismů.

Jejich nalezení by možná pomohlo vysvětlit vznik ropy jako takové – doposud se totiž má za to, že ropa vzniká za vysokého tlaku a teploty a omezeného přístupu vzduchu, kdy se právě vlivem těchto podmínek původní organické zbytky přetvoří na ropné uhlovodíky. Objev Strobelova týmu ale naznačuje, že prvotním impulsem ke vzniku ropy ale mohly být právě organismy podobné G. roseum, které za omezeného přístupu vzduchu začaly požírat původní organické zbytky a ropné produkty vlastně mohly vznikat jako odpad.

A i pokud takto ropa v dávných dobách v hlubinách Země nevznikala, mohla by tímto procesem vznikat zanedlouho ve specializovaných továrnách. Sám Strobel si ale nedovede odhadovat, kdy budou moci být vlastnosti G. roseum využity v praxi. Pravděpodobně se totiž vědci budou snažit vyvinout geneticky upravené organismy, které budou využívat principů jimiž uhlovodíky vyrábí i G. roseum, ale budou třeba vhodnější pro zpracování celulózy.

Upravenou bakterii E. coli produkující uhlovodíky které jsou součástí nafty přitom v současnosti testuje společnost LS9 a velkosériovou výrobu nafty pomocí ní chce rozjet v roce 2011. Čtěte – Na ropu prý budeme jezdit věčně, bakterie ji umí vyrobit

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Témata: Patagonie, Alkohol, Houby, Ropa

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Futuristická dodávka bez řidiče rozveze balíky po městě

Samořídící dodávka by mohla nahradit kurýry

Říká se tomu doprava poslední míle a s rozmachem online shopů a rozvážkových služeb je velkým tématem dneška. Pro dovoz...

Na červenou se na přejezd nejezdí. Závory jdou v nouzi prorazit

Závory u přejezdu ve středočeském Pavlově ovládá...

Osobní auto má i s posádkou hmotnost obvykle od 1 500 kilogramů do dvou a půl tuny. Obyčejná malá lokálka má desetkrát...

Najdete na iDNES.cz